Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Olarak Bilinen 10 Yanlış

Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?
30 Ocak 2015
Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri Nelerdir?
25 Şubat 2015

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Olarak Bilinen 10 Yanlış

1 ) Yanlış: Tüp bebek zor ve ağrılı bir tedavidir.

Doğru: Tüp bebek tedavisi son zamanlarda çok kolaylaşmış, “hasta dostu” bir tedavi şekline gelmiştir. Tedavi dönemi, yeni kullanılan ilaçlar sayesinde 45 günden 15 güne kadar inmiş, hastalara yapılan iğne miktarı da 60’lardan 20’lere düşmüştür. Aynı zamanda günümüzde yalnızca hap formunda ilaçlar kullanılarak yapılan “doğal” tüp bebek tedavileri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Az miktarda ilaç kullanılarak yapılan yumuşak protokoller, hem kontrol için merkeze gidip gelme aralığını azaltmış, hem de şişkinlik, ağrı gibi yan etkileri minimum seviyeye indirmiştir. Bugün için tüp bebek, 15 gün içerisinde başlayan ve biten ve hemen hemen sıfır yan etkisi olan çok kolay bir tedavi yöntemidir.

2 ) Yanlış: Tüp bebekte ikinci tedaviler daha başarılıdır.

Doğru: Tüp bebek tedavisinde ilk 4 tedavi aşağı yukarı eşit başarı değerlerine sahiptir. Daha sonra uygulanan tedavilerde başarı oranları biraz daha düşer. Tüm tüp bebek merkezlerinin asıl hedefi, ilk denemede eşleri bebeklerine kavuşturmaktır.

3 ) Yanlış: Tüp bebek tedavisi sonrası uzun süre yatmak gerekir.

Doğru: Tüp bebek tedavisi tamamlanıp transfer yapıldıktan sonra yatmanın hamilelik şansını yükselttiği ile ilgili hiçbir bilimsel ispat bulunmamaktadır. Anne rahmine yerleştirilen embriyo, yer çekiminin etkisi ile düşmeyeceği gibi, yerleşme işlemi de transferden ortalama 3 gün sonra gerçekleşmektedir.

4 ) Yanlış: Tüp bebek tedavisi sonucunda genelde ikiz, üçüz gebelik olur.

Doğru: Tüp bebek tedavilerinde çoğul hamilelikler ile fazla karşılaşıldığı doğrudur. Buna önlem olarak 2010 yılında yönetmelikte yapılan değişiklik ile 35 yaşından küçük olan hastalarda ilk 2 deneme için tek embriyo, diğer tüm hastalarda da en fazla 2 embriyo transferine izin verilmiştir. Bu sayede Türkiye’de uygulanan sınırsız embriyo transferi bir nebze olsun kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Çoğul gebelikler, eşitli hastalar tarafından özellikle istense dahi, hem anne sağlığı, hem de bebeklerin sağlığı açısından büyük risk taşımaktadır.

tup bebek1

5 ) Yanlış: Her yaşta tüp bebek yapılabilir.

Doğru: Kadının üreme kapasitesi yaş ile beraber değişiklik gösterir. 30 yaşına kadar en fazla olan üreme şansı 30 yaş ile 35 yaşları arası azalmaya başlar. 40 yaşının üstüne olan adaylarda, artık üreme çağının don dönemlerine gelinir. 30 yaşından küçük olan hastalarında başarı şansı %50 ye kadar artarken, bu oran 40 yaş üzerinde ise %15 civarındadır. 44 yaşın üzerinde ise, başarı %1 den azdır. Günümüzde, genellikle kadın ilk önceliğini eğitim ve kariyerine ayırıp, daha sonrasında aile hayatı ve çocuğuna yer vermektedir. Çocuk isteyen kadınların 25 yaş ile 34 yaş aralığında en sağlıklı şekilde anne olabileceklerini akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir.

6 ) Yanlış: Tüp bebekte başkalarının spermi veya yumurtası kullanılabilir veya karışabilir.

Doğru: Tüp bebek merkezleri hiç hata yapmadan çalışmak zorundadırlar. Kendi sistemlerini bu kurala göre kurarlar. Uygulanan işlemler hiçbir zaman tek bir kişinin elinde değildir. Muhakkak her basamak minimum 2 kişi tarafından denetim altına alınır. Embriyoloji laboratuvarları yüksek güvenlik sistemlerine sahiptir. Giriş çıkış belli miktarda yetkili kişi ile sınırlandırılır ve 7 24 saat kapalı devre kamera ile sistem sürekli denetim altında tutulur.

7 ) Yanlış: Hiç sperm hücresi olmayan erkek baba olamaz.

Doğru: Günümüzde ki ilerleyen teknoloji sayesinde, artık mikroskop altında sperm arama operasyonları ile testlerde hiç spermi bulunmayan erkeklere de baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE olarak ifade edilen operasyon ile erkeğin yumurtalığında (testis) gelişen ancak vücut dışına atılamayan döl hücreleri bulunarak donduruluyor ve kadına yapılan tüp bebek tedavisi ile çiftin bebek sahibi olması sağlanıyor.

8 ) Yanlış: Fazla embriyoların dondurulması başarılı olmadığı için gereksizdir.

Doğru: Embriyo dondurulması çok uzun zamandır uygulanan ve hastalara ekstra hamilelik şansı veren bir uygulamadır. Ancak daha önce ki yıllarda dondurulan embriyoların yaklaşık yarısının sağlıklı bir şekilde geri kazanılması, bu tedavinin çok da başarılı olmadığını düşündürmekteydi. Son 3 yıldır uygulayabildiğimiz yeni bir dondurma yöntemi ile artık hemen hemen bütün dondurulan embriyoların sağlıklı bir şekilde geri kazanıldığını göstermiştir. Böylelikle taze tüp bebek tedavisi ile donmuş tüp bebek tedavisi arasındaki başarı farkı, günümüzde kapanmış hatta bir takım tüp bebek merkezlerinde donmuş embriyo tedavileri daha başarılı neticeler vermeye başlamıştır. Embriyo dondurma yöntemi, daha çok Türkiye gibi transfer edilen embriyo miktarı sınırlı olan ülkelerde hastalara sunulması gereken çok önemli bir avantajdır.

tup bebek 2

9 ) Yanlış: Tüp bebekte başarı %100 dür.

Doğru: Tüp bebek tedavisi son 30 yıl içerisinde büyük ilerlemeler kat etmiş olsada, en iyi ihtimalle bile, başarı %50 civarındadır. İnsan üreme kapasitesi sınırlı olan bir canlıdır. Anne adayının yaşının ilerlemesi ile hamilelik şansının azaldığı da bir gerçektir. Anne ve baba adaylarına, her zaman için doğru başarı ihtimalleri söylenmelidir.

10 ) Yanlış: Tüp bebek tedavisinde  kullanılan ilaçlar kadında, ileri yaşlarda kansere yol açabilir.

Doğru: Tüp bebek tedavilerinde yumurta miktarını arttırmak ve büyütmek için kullanılan hormonal ilaçlar, hemen hemen  40 yıldır uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalarda infertilite tedavisi görmüş olan kadınlarda, tedavi görmemişlere göre artmış bir kanser riskinin bulunmadığını göstermiştir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta, bir takım infertilite tedavisi görmüş olan kadınlarda kullanılan ilaçlardan değil, genetik olarak kanser gelişme tehlikesi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.