Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasındaki Farklar

Tüp Bebek Son Çare mi?
1 Mart 2015
Tüp Bebek’te OHSS Sendromu
23 Mart 2015

Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasındaki Farklar

Tüp bebek ve normal gebelikler arasında ne gibi farklar vardır?

Eşlerin, doğal yöntemler ile çocuk sahibi olabilmeleri ve anne adayının bu yöntem ile hamile kalabilmesi için, erkek ve kadının üreme fonksiyonlarında herhangi bir sorunun bulunmaması gerekir. Bu sorunların arasında; anne adayının tüplerinin kapalı olmaması, yumurta rezervinin gerekli miktarda olması, yumurtanın sperm ile döllenmesinden sonra yerleşebileceği bir rahmin bulunması, düzenli bir şekilde adet görülüyor olması gibi faktörlerin bir arada bulunması, önemli olan koşulların arasında yer alır. Bunun dışında baba adayına ait bir takım faktörlerin de bulunması gerekir. Bunlar ise, erkekte canlı sperm örneğinin varlığı, yeterli miktarda kadar spermin bulunması, sperm örneğinin vücudun dışına çıkmasının mümkün olması gibi etkenlerin de aynı şekilde bir arada bulunması gerekir.

Erkek ve kadın için bütün koşullarının hepsinin bir arada bulunması durumunda, eşlerin korunmasız cinsel ilişki içerisinde bulunması halinde, anne adayının hamile kalma şansı bir hayli fazladır. Anne adayları, düzenli bir cinsel ilişki içerisinde bulunarak, normal şartlar altında 6 ay içerisinde hamile olabilirler. Eğer kadında 1 yıl içerisinde hamilelik görülmez ise, eşlerin problemlerinin ne olduğunu bulabilmek amacı ile tıbbi açıdan incelenmeleri gerekmektedir. Bütün faktörlerin değerlendirilmesinin ardından, farklı tedavi yöntemleri ile  hamilelik oluşturulamaması halinde, tüp bebek tedavi yöntemi ile hamileliğin gerçekleştirilmesi mümkün olabilir.

Böyle bir durumda, eşlerde tüp bebek tedavisi yöntemi ile hamilelik oluşturulur ise, bu adımdan sonra normal hamilelik ile arasında bir fark kalmayacaktır. Bir hamilelikte, herhangi bir dış müdahale olmadan, kendi kendine döllenen yumurta ile sağlanmış olan embriyo oluşturulmakta, diğer hamilelikte ise, tıbbi yardım ve dış müdahaleler sonucu bir embriyo oluşturulmaktadır. Bu şekilde kadında hamilelik durumu gerçekleştirilmiş olur. Bu aşamadan sonra, hamileliğin devamında ve doğumun tamamlanmasında herhangi bir farklılık söz konusu olmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi neticesinde doğmuş bir bebekle, normal doğmuş bebeklerin farkı var mıdır?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıkların uyarılması için yapılan ilaçlar ve uygulanan çeşitli işlemler, sadece yumurtanın sperm ile döllenmesini oluşturmak ve embriyonun oluşmasını sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Bu adımdan sonra ise, embriyonun rahme aktarılması ve doğumun tamamlanmasına kadar, anne adayının rahminde kalması için bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemi ile dünyaya gelecek olan bebeklerde, bundan sonraki adımlarda, normal hamileliklerin dönemlerinden geçerek dünyaya gelen bebekler gibi aynı dönemden geçip doğarlar. Bu nedenden dolayı da, her 2 tedavi yöntemi ile dünyaya gelen bebekler arasında, hiçbir fark bulunmaz.

Tüp bebek tedavisi sonrasında doğan bebeklerin, normal hamilelik ile doğan bebek arasında, sağlığı ile alakalı riskleri bulunur mu?

Normal hamilelik sayesinde doğmuş olan bir bebek ile tüp bebek tedavisi yöntemi sonrasında dünyaya gelen bir bebek arasında, sağlık bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır.

Tüp bebek ve normal bebek

Son zamanlarda en önemli sorunlardan biri olan kısırlık, anne ve baba adayları arasında hayat şartları, genetik sorunlar gibi birçok faktör ile git gide artmaya devam etmektedir. Bu durumun sebepleri arasında yanlış ve hormonlu gıdalar ile beslenme, evlilik yaşının git gide artması gibi durumlar da vardır. Bu faktörlerin etkisi altında kalan eşler, 1 yıl süresince hamilelik sağlayamamaları halinde, fazla vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisi uygulanmasını düşünmelidir. Tüp bebek tedavisi yönteminden herhangi bir şüphe duyulmaması gerekir. Tedavide, sadece hamilelik döneminde bebeğe döllenme ve anne rahminde tutunma gibi işlemler ile farklılık kazanır. Tüp bebek tedavisinin yöntemi ile dünyaya gelen çocukların, doğal yöntemler ile dünyaya gelen çocuklardan kesinlikle hiçbir farkı bulunmaz.

Tüp bebek yöntemi ile doğan bebekler

Bugüne dek, tüp bebek tedavi yöntemi ile yüzlerce bebek dünyaya geldi. Tüp bebek yöntemi ile doğan herhangi bir bebekte de, tüp bebek yöntemi uygulandığı için herhangi bir problem saptanmadı. Genellikle çok fazla kontrolden geçiyorlar ve sağlık ile alakalı bir problemleri olmuyor. Olsa dahi, erkenden bu sorun saptanabiliyor. Tüp bebek ile doğan çocukların, diğer çocuklardan tek farkı, üstlerine fazla düşüldüğü için biraz fazla yaramaz olabilme ihtimalleridir. Tüp Bebek yöntemi ile oluşan hamileliklerde, belirli hamilelik evreleri içinde tedavi amaçlı çeşitli ilaçlar uygulanmaktadır. Düşük ya da erken doğum riski gibi bazı özel durumlar dışında tüp bebek ile hamile olan anne adaylarının, normal hayatlarına devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmaz.

Tek bir fark bile yok

Tüp bebek tedavisi, kısırlık çözümleri arayan eşlerin, çocuk sahibi olmalarına yardımcı olan bir uygulamadır. Ancak teknolojinin tıp alanında fazlası ile gelişmesine ve hala da gelişmekte olmasına rağmen, eşler tüp bebek tedavisi ile ilgili oldukça fazla şüphe taşıyorlar. Duyulan endişelerin ve korkuların tamamı gereksizdir. Çok fazla sayıda çift, tüp bebek yöntemi sayesinde dünyaya gelen bebeklerin, normal yollar ile dünyaya gelen bebeklerden farklı olduğunu düşünüyor ve tüp bebek tedavisine pek ılımlı bakmıyorlar. Ama durum sanıldığından çok farklıdır. Bu düşünme şekli, tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerin, doğal yollar ile dünyaya gelen bebeklerden tek bir tane bile farkı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.