Mikro Tese Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır?

Yumurta Dondurma İşlemi
25 Haziran 2015
Tüp Bebek Tedavisinde Era Testi
29 Haziran 2015

Mikro Tese Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır?

1 ) Mikro Tese yönteminin yan etkileri nelerdir?

Mikro Tese işlevinin büyük ve ağır yan etkileri, şuan için bulunmamaktadır. Standart TESE işleminde ayrıntılı bir şekilde görülmesi mümkün olmayan kısımların daha kolay bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olur. Bu sebepten dolayı da, operasyonun etkili bir şekilde olmasına destek olan mikro tese işlemi, günümüzde hastalar ve uzmanlar tarafından büyük bir oranda kullanılmaktadır.

Mikro Tese, her ne kadar gelişmiş bir tıbbi işlem olsa da, her operasyonda olduğu gibi, mikro tese operasyonlarında da bir takım risklerin meydana gelme olasılığı mevcuttur.

Mikro tese yöntemi, cerrahi bir işlemdir. Bu sebepten dolayı da, değişik risklerin meydana gelmesine sebep olabilecek olan bu işlem, standart tese işlemine yöntemine göre daha sağlıklı ve kolay bir şekilde tamamlanmaktadır.

Micro Tese işlemi, sonuç itibariyle bir cerrahi bir uygulamadır. Bu nedenden dolayı da, her cerrahi işlemde meydana gelme olasılığı bulunan enfeksiyon ve kanama, oldukça az seviyelerde de olsa, yan etkilerin içerisinde bulunabilmektedir. Klasik TESE işlemi ile karşılaştırıldığı zaman, tramvatik tarafı ciddi oranda daha azdır.

Dokuya daha saygılı bir cerrahi yöntem olması sebebi ile risklerin normalden daha düşük olduğu da bilinmektedir. Mikro Tese işlemi yaptıran hastalar, herhangi bir yatak istirahatine ihtiyaç duymadan, normal günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Bu sayede özel yaşamlarında, iş hayatlarında herhangi bir sekte olmaz.

2 ) En önemli dezavantaj

Hastalarda, ameliyat yapıldıktan sonra genellikle olumsuz bir yan etkiye rastlanmamaktadır. Bu yöntemin olumsuz tarafı ise, incelemeyi gerektirdiği ve ayrıntılı bir yöntem olduğu için, ne yazık ki her hastane ve klinikte gerçekleşmesi mümkün değildir.

Mikro tese, bir tek uzman doktorlar aracılığı ile uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Standar tese uygulamalarından çok daha fazla bile olsa, olumsuz sonuç ile karşılaşmış olan hastalar, bu yeni ve gelişmiş uygulama ile beraber, çok kısa zaman içerisinde sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

3 ) Mikro Tese yöntemi ağrılı bir yöntem midir?

Mikro TESE yöntemi lokal anestezi ve sedatif maddelerin desteği ile beraber gerçekleştirilen bir yöntemdir. Mikro TESE işleminin yapılması sırasında, hasta herhangi bir şekilde ağrı veya acı duymaz. Hastaların bir kısmında, kendi istekleri dikkate alınarak, genel anestezini uygulanabilir. Ancak hastalara genel anestezinin yapılması pek tavsiye edilmemektedir. Mikro TESE yöntemine başvuran erkek adaylarda, günlük yaşamlarına kısa süre içerisinde dönebilir. Bu sayede iş veya günlük hayatları da herhangi bir sekteye uğramaz.

1 Comment

  1. Mustafa korkmaz dedi ki:

    Merhaba ben azoospermi hastasıyım 2 kere tese oldum sperm çıktı fakat gebelik gelişmedi.hormonlardan tutun genetik testlere kadar herşey normal bundan sonra sperm çıkma ihtimali nedir siz ne önerirsiniz. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.