Tüp Bebek Şansını Arttıran Faktörler Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Tedavisi
28 Mart 2017
Menopoz Belirtileri ile Nasıl Başa Çıkılır?
3 Nisan 2017

Tüp Bebek Şansını Arttıran Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek şansını arttıran faktörler nelerdir?

Tüp bebek, tıbbi adıyla  in vitro fertilizasyon (IVF), göz önüne alındığında hamile kalmanıza yardımcı olabilecek veya engelleyebilecek IVF yani tüp bebek başarı faktörlerini öğrenmek önemlidir.

Tüp Bebek Başarı Faktörü 1 – Yaş Durumu

Yaşınız ve kendi yumurtalarınızı kullanmanız, dikkate alınması gereken tüp bebek başarı faktörlerinin başında gelir. Yaş olarak daha genç olan  kadınların tüp bebek başarı şansı daha yüksektir. Tüp bebek başarı şansını azaltacak faktörler arasında, daha az yumurtası olan daha yaşlı bir kadın en önde gelir. Yaşı daha ileri olan kadınların yumurtalarının kalitesi de daha düşüktür. Aslında, tüp bebek döngüsüne başlayan 35 yaşın altındaki kadınlar için canlı doğum ile sonuçlanan tüp bebek başarı oranı yüzde 40 kadardır. Bununla birlikte, 42 yaş üstü kadınlar yüzde 4 başarı oranına sahiptir.

Tüp Bebek Başarı Faktörü 2 – Önceki Gebeliklerin Durumu

Üzerinde düşünülmesi gereken tüp bebek başarı faktörleri arasında daha önce hamile olup olmadığınız ve aynı eş ile birlikte olup olmadığınız da  dahildir. Daha önce tüp bebek tedavisi ile eşinizle hamile kaldıysanız, tüp bebek başarısı olasılığı yüksektir. Tekrarlayan düşük yapma öyküsü veya farklı bir eş ile birlikte olma gibi faktörler, tüp bebek başarısının şansını azaltabilir.

Tüp Bebek Başarı Faktörü 3 – Doğurganlık Sorunlarının Türü

Bazı erkek infertilite, yani erkek kısırlık problemleri tüp bebek başarısını etkilese de rahim anormallikleri, bir takım tümörlere maruz kalma gibi faktörler IVF ile başarı elde etme olasılığını daha da azaltır. Şunu bilmeniz çok önemlidir: tüp bebek başarı faktörleri yumurtlamaya ve kaliteli yumurtalara bağlıdır. Yumurtalık rezervinin düşük olduğunu gösteren yüksek FSH seviyeleri gibi yumurtalık bozuklukları, tüp bebek başarısının şansını ciddi oranda azaltabilir. Gebelik oranlarını düşürecek faktörleri elimine etmek ve tüp bebek ile başarı oranını yükseltmek için, büyük oranda yumurtlama uyarımı ilaçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüp Bebek Başarı Faktörü 4 – Yaşam Tarzı ve Alışkanlıklar

Bebek sahibi olma şansınızı arttırmak istiyorsanız, derhal sigara içmeyi bırakın. Aslında, birçok kadın Tüp Bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce sigara içmeyi bırakmalıdır. Aslında hiç içmemelidir!

 • Sigara içenler, yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozlarda doğurganlık ilaçlarına ihtiyaç duyarlar.
 • Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha düşük implantasyon oranlarına sahiptir.
 • Sigara içen kadınların, içmeyenlere göre neredeyse iki katı kadar fazla tüp bebek girişimi yaşaması gerekebiliyor.

Üzerinde durulması gereken tüp bebek başarı faktörleri, kilolu iseniz kilo vermeyi ya da çok zayıfsanız kilo almayı da içerir. Aşırı kilolu kadınlar düşük yapma ve yüksek infertilite riskine sahiptir. Aşırı kilolu kadınlar ayrıca doğurganlık tedavileri sırasında normal kilolu kadınlardan daha az tüp bebek başarı oranına sahiptirler. Düşük kilolu kadınların da IVF de başarı oranı oldukça düşüktür. Çünkü vücutta hormonal dengesizlikler yaşanır.

Tüp Bebek Başarı Başarı Faktörü 5 – Tüp Bebek Kliniği

Tüp bebek şansını arttıran faktörler arasında bir diğer önemli faktör de seçtiğiniz merkezdir. Tüp bebek merkezlerinin başarı oranlarını gözden geçirirken düşünmeniz gereken detaylar şunları içerir:

 • Tüp bebek kliniğinin ve personelinin eğitimi ve deneyimi
 • Tüp bebek canlı doğum oranı
 • Klinik tarafından kullanılan labaratuvar ve personelinin nitelikleri
 • Klinikte kabul edilen hasta tipleri, özellikle yaş ve fertilite problemi

Yumurta kalitesi:

Yumurta ve embriyo kalitesini etkileyen bir takım faktörler vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 1. Yaş ve Yumurtalık Rezervi
 2. Kontrollü Yumurta Uyarımı Protokolü (COH)
 3. Sperm Kalitesi
 4. Embriyo Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.