Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı
17 Mayıs 2017
Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski Var Mıdır?
24 Mayıs 2017

Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler

Kadınlarda üreyebilirliğin, yumurtlayabiliyor olmanın göstergesi olan adet kanamasının düzenli olması, üreme sisteminin de sağlıklı çalıştığı hakkında fikir verir. Ergenlikle birlikte başlayan ve menopoza kadar devam eden bu adet dönemi pek çok genç kız ve kadın için zorlu bir 3-5 günü kapsar. Bu süre içinde karın ve kasıklarda ağrı, sancı hissedilir, üşütme ya da mevsimsel bir hastalığın olduğu döneme denk gelen adet kanamaları ise çok daha ağrılı geçer. Bu arada şunun da altını çizmekte fayda var, her kadın çok şiddetli olmasa da adet döneminde bir miktar sorun, sıkıntı yaşayabiliyor. Bu dönemlerin daha kolay ve konforlu geçmesi için size en doğalından önerilerim var. Ancak öncesinde adet ve yumurtlama süreçlerine bir göz atalım.

Adet kanaması nedir, neden olur?

Kız bebekler, milyonlarca yumurta ile doğar ve ergenliğe girişle birlikte her ayki yumurtlama döneminde, eğer döllenme gerçekleşmezse yumurtaların bir kısmı adet kanı ile birlikte vücut dışına atılır. Şöyle ki, yumurtlama döneminde artan üreme hormonları dolayısıyla vücut hamileliğe hazırlanır, rahim duvarı olası bir gebelik durumu için kalınlaşır. Eğer gebelik gerçekleşmişse kalınlaşan bu rahim duvarı, embriyonun tutunabilmesi için konforlu bir ortamdır. Ancak gebelik gerçekleşmediyse kalınlaşan rahim duvarı pul pul dökülür ve adet kanıyla beraber dışarı atılır. İşte bu döngü hamilelik döneminde yaklaşık 9-10 aylık bir araya girer, kadın üreme yeteneğini kaybedip menopoza girince de tamamen sonlanır.

Üreme çağındaki kadınların pek çoğunda çok ekstra bir sorun yaşanmasa da kimi zaman adette düzensizlikler ve adet döneminin ağrılı sancılı geçmesi gibi sorunlar yaşarlar. Ancak bu tür sorunlar çoğu kez tıbbi bir müdahaleye gerek duyulmadan doğal tedavi yöntemleriyle, yeme, içme programlarında bazı değişiklikler yapılarak ortadan kaldırılabilir. İşte bunun için adet dönemini daha kolay geçirebilmenizi sağlayacak, adet söktürücü özellikte yiyecekleri, içecekleri, çayları sizin için listeledim.

Adet söktürücü bitkisel çaylar

papatya-cayi

 • Papatya ve biberiye: Adet dönemi ağrılı, sancılı geçen, kanaması çok az ve uzun süreli olan kadınlar birer tutam biberiye ve papatyayı sıcak suyun içine koyup demleyin. Yaklaşık 15 dakikalık bir demlenmenin ardından ılık olarak içmek yeterlidir.
 • Atkuyruğu otu: Adet döneminin daha sorunsuz geçmesi için bir tutam at kuyruğu otunu kaynar suyun içine atıp, ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakın. 10-15 dakika sonra çayınızı ılık olarak tüketin. Yalnız atkuyruğu otu biraz acı bir tada sahip olduğu için içmekte zorlanabilirsiniz, çayınıza bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
 • Civan perçemi ve çörek otu: Bir tutam civan perçemi ve 1 tatlı kaşığı kadar çörek otunu kaynamış 2 bardak sıcak suyun içine atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Adet düzensizliklerinde, ağrılı adet dönemlerinde içine bir miktar bal karıştırarak içmekte fayda var.
 • Çiriş otu: Adet gecikmeleri için birebir olan çiriş otunu kaynar suyun içine atıp demlemek gerekiyor. Bir miktar bal ilave edilerek tüketildiğinde çok etkili bir adet söktürücü görevi görüyor.
 • Çörek otu: Genel olarak üreme sisteminin sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen çörek otunu bir bardak suya karıştırıp içmek ya da bal ile karıştırıp tüketmek adet düzensizliklerini de önlüyor.
 • Kekik: Adet söktürücü özelliğiyle bilinen bitkilerden birisi olan kekiği de demleyip çayını içmek adet dönemlerinde iyi gelir. Çay halinde tüketmek istemeyenler toz halindeki 1 tatlı kaşığı kekiği çok az balla karıştırıp sabahları aç karnına yiyebilirler.
 • Siyah, mavi koho: Anavatanı Amerika olan koho, yerlilerin çok uzun yıllardır hormon dengesini sağlamak ve adet dönemlerini amaçlı kullandığı koho, artık ülkemizdeki bazı aktarlarda da bulunmaktadır. Siyah ve mavi renkte olabilen kohoyu hem çay olarak hem de salatalara katarak tüketmek mümkün.
 • Alıç: Adet dönemini daha konforlu geçirmek ve adetini düzene sokmak isteyen hanımların, bir miktar alıcı sıcak suda bekletip sonrasında bu suyu içmeleri yeterli olur.
 • Hatmi çiçeği ve civan perçemi çayı: Hatmi çiçeği ve civan perçemi bitkilerinden birer tutam kullanarak çay hazırlayıp günde 1 bardak içmek adetinizi düzene sokacaktır. Özellikle hatmi çiçeğinin rahatlatıcı, ağrı dindirici özelliği sayesinde adet dönemi ağrılarından da kurtulmak mümkün. Ancak diğer bitki çaylarında bitkilerin üzerine kaynar su döküp demlenmeye bırakmak yeterliyken, bu çayda bitkiler içindeyken çayı 2-3 dakika kaynatmak gerekiyor. Bu kaynamadan sonra da 10 dakika dinlendirip içilebilir. Çayın tadını beğenmezseniz yine çok az bal karıştırarak içebilirsiniz.
 • Kantaron: Kantaron ülkemizde daha çok toz halinde bir baharat olarak kullanılsa da, kantaron çayının da sağlığımıza çok fazla faydası var. Bunun için 3 bardak suyu kaynatıp içine 1 yemek kaşığı toz kantaron atın ve demlenmeye bırakın. Sonrasında bu çayı günde 3 kez aç karnına için. Adet gecikmesi de dahil pek çok sorun için çözüm olacaktır.

Not: Yukarıda sıraladığım adet söktürücü çayları günde iki bardaktan fazla tüketmek bazı olumsuz sonuçlara, özellikle sindirim sisteminde bozukluklara yol açabilir. Bu bakımdan adet dönemi başlamadan birkaç gün öncesinden başlayarak günde 1 bardak bu bitki çaylarından tüketmek, çok gerekirse iki bardak içmek yeterlidir.

Adet söktürücü yiyecekler

dereotu

Doğa, her derde deva bitkilerle, sebze ve meyvelerle yine karşımızda. Adet dönemi sorunlarında yukarıdaki çaylara ek olarak ya da bu çayların yerine adet söktürücü özelliği bulunan diğer besinleri de tüketmekte fayda var. Bu besinleri de aşağıda sizin için sıraladım.

 • Kereviz: Kereviz; vitaminler, mineraller ve içerdiği faydalı elementler bakımından değerlendirildiğinde tam olarak sağlık dostu bir sebzedir. Özellikle de adet döneminde kereviz yemeği, kereviz salatası ya da kereviz çorbası tüketerek bu dönemin daha konforlu ve sorunsuz geçmesi sağlanabilir. Çünkü kereviz, adet söktürücü özellikte bir sebzedir.
 • Dereotu: Keskin kokusu ve belirgin tadı sebebiyle dereotunu sevenler, onsuz yapamaz, sevmeyenler ise görmeye tahammül edemezler. Ancak dereotunun adet dönemini kolaylaştırıcı, adet döneminde bünyeyi rahatlatıcı özelliği, onu daha çok tercih edilen bir yeşillik haline getirecektir. Ancak pişmiş yemeklere katmak yerine çiğ olarak tüketilmesinin daha etkili sonuçlar vereceği bir gerçek.
 • Havuç: Evet, küçük, büyük herkesin yaz, kış severek tükettiği havucun bin bir faydasından biri de adet söktürücü özelliğidir. Çiğ olarak tüketildiğinde rahim kaslarının fonksiyonlarını destekleyen havuç, hormonların da dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlayarak adet döneminin daha konforlu bir şekilde geçirilmesini sağlıyor.
 • Zerdeçal: Kullanım tarihi çok eskilere dayanan zerdeçal, son yıllarda sağlıklı beslenmenin, bağışıklık ve sindirim sistemleri sağlığının önem kazanmasıyla çok daha fazla tüketilen bir bitki olmuştur. Diğer faydalarına bir de adet dönemi sancılarını azaltma, adet kanamasının daha düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlama faydaları eklenince değeri birkaç kat daha arttı. Zerdeçalı, kurutup, öğütüp toz halinde salatalara, yemeklere, çorbalara katarak ya da bal ile veya yoğurt ile karıştırarak tüketip adet dönemi sorunlarından kurtulmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.