Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Kürtaj Nedir?
27 Ocak 2015
Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?
30 Ocak 2015

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

1 ) Tüp bebek tedavisinde neden akupunktur yaptırmak gerekir?

Tüp bebek tedavisi, oldukça stresli ve meşakkatli bir üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi esnasında, amaca ulaşmayı engelleyen en önemli etkenlerden birisi de, anne adayının stresi ve döllenmiş yumurtanın transfer edilmesinin ardından tutunarak, yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa gelmemiş olmasıdır. Tüp bebek tedavisinde anne adayına uygulanan akupunktur, endometrium olarak ifade edilen rahim zarının, beklenen olgunluğa erişmesine yardımcı olur. Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ve tıp dergilerinde yayınlanan makaleler ile akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisi esnasında uygulanması, bu uygulamayı yaptıran eşlerde, sağlanacak olan hamilelik oranlarında artış olduğunu göstermektedir.

2 ) Tüp bebek başarısını nasıl etkilemektedir?

Akupunkturun beyinde limbik sistem üzerindeki düzenleyici etkisi sebebi ile strese karşı dayanıklılığını artırır. Bunun haricinde, aynı zamanda rahim iç duvarının tutunma için gerekli olan gelişime ulaşmasına da yardımcı olarak, tüp bebek tedavisinde elde edilecek olan başarıyı arttırır. Akupunkturun bu etkisinin, yapılan bilimsel çalışmalar ile beraber desteklenmesi üzerine, günümüzde çok fazla tüp bebek merkezi akupunkturu bu açıdan kullanmaya başlamıştır. Netice itibari ile tüp bebek tedavisi, oldukça zor ve sabır gerektiren bir dönemdir. Bu dönem içerisinde de, stres etkisini yenebilmek için tedavinin önemli bir adımını meydana getirmektedir. Bu anlamda akupunktur tedavinin bir parçası şeklinde de düşünülebilir. Akupunkturun, hastaların ortalama olarak %70 ile %80 civarında stresi azalttığı ve akupuktur uygulanan hastalarda tedavinin %30 ile % 40 seviyelerinde arttığı tespit edilmiştir.

akupunktur1 copy

3 ) Akupunktur ne zaman uygulanmalıdır? Herhangi bir yan etkisi var mı?

Akupunktur  tedavisinde ki uygulama zamanı, kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Uygulama zamanına göre birinci yöntem olarak, embriyo transferinden yaklaşık 1 ay önce haftada 1 defa ve embriyo transferinin ardından 1 veya 2 saat önce uygulaması gerçekleştirilebilir. İkinci yöntem olarak ise, aynı gün içerisinde embriyo transferinden önce ve transferin gerçekleşmesinin ardından ilk saatlerde uygulama yapılabilir. Üçüncü yöntem olarak da embriyo transferinden birkaç saat önce ve transferden 2 veya 3 gün sonra uygulamanın gerçekleştirilmesi mümkündür.

Nokta  seçimine göre ise, birinci yöntem olarak yalnızca vücutta bulunan belli noktaların uyarılması şeklinde olabilir. 2. yöntem olarak, hem vücut hem kulak noktaları beraber uyarılabilir. 3. yöntem olarak elektroakupunktur (Sinirlere yakın olan akupunktur noktalarına modern aletler sayesinde uyarı yapılması) uygulanabilir. Akupunktur tedavisinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.  Ancak embriyo transferi nin ardından düşüğe neden olabilecek noktaların kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uygulama zamanı

Akupunktur tedavisi;

  • Tüp bebek tedavisinden 3 veya 4 ay önce,
  • Tüp bebek tedavisinin başlamasından transfere kadar geçen süre içerisinde haftada 1 defa,
  • Embriyo transferinin yapıldığı gün,
  • Hamilelik testi sonucu beklenen 2 haftalık sürede 1 veya 2 defa,
  • Özellikle daha önce düşük yapan hastaların tüp bebek hamileliklerinin ilk 12 haftası içerisinde, gibi farklı dönemler şeklinde uygulanabilmektedir.
  • Genellikle, embriyo transferinin yapıldığı gün, transferden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra olmak üzere gerçekleştirilen, 2 defalık uygulama yöntemi tercih edilmektedir.

akapunktur1

4 ) Tüp bebekte akupunktur tedavisi ne kadar sürer?

Akupunktur, tüp bebek ile beraber uygulandığı zaman, embriyo transfer edilmeden 25 dakika önce ve transfer işleminden sonra da 25 dakika yani toplamda tüp bebek uygulamasında 50 dakikalık bir görevi bulunmaktadır. Bu yöntemin, kişilere vermiş olduğu olumlu etken, ağrısız ve sancısız bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Aynı zamanda hasta olan kişinin de, işlem gerçekleştirilmeden önce fazlası ile rahatlamasını sağlamaktadır.

Rahatlatmanın yapılmasından dolayı, adayları gergin hallerinden ve olumsuz düşüncelerden temizlemesi durumunda, sağlanacak olan hamilelik oranını arttırmaktadır. Tüp bebek uygulaması için başvuran ve diğer uygulamalar neticesinde başarılı olan kişileri, akupunktur tedavi yöntemi tavsiye edilmektedir. Özellikle de, panik atak problemi olan kişilerin kesinlikle tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, akapunktur tedavisini yaptırmasında yarar görülmektedir.

5 ) Akupunktur adaya nasıl uygulanır?

Vücutta  belirli noktalara akupunktur iğnesi batırmak şartı ile çeşitli hastalıkları tedavi etme amacı ile gerçekleştirilen tedavi yöntemine Akupunktur ismi verilir. Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde çok fazla tercih edilen bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, köklü ve geleneksel bir yöntemdir. Akupunktur, vücut dengesinin yeni baştan meydana getirdiğinden dolayı,

vücutta bazı özel noktaların uyarılması yolu ile gerçekleştirilen ve çeşitli hastalıkların tedavisinde, iyileştirilmesinde uygulanan yöntemlerden biridir. Akupunktur ile tedavi yönteminin en önemli metodundan birisi de, kulak akupunkturu şeklinde bilinmektedir.

akapunktur.

İnsan vücudunda bulunan her organın, kulak bölgesinde bir karşılığı yer almaktadır. Kulak akupunkturunun vücut akupunkturu ile beraber uygulanması halinde, daha hızlı bir şekilde sonuç alınır. Çünkü kulaktaki noktaların iç organlar ile direkt bağlantısı vardır. Tedavi esnasında, noktaların doğru yerinin ve derinliğinin tespit edilmesi ise, tedavisinin işe yaraması açısından oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı da, bu konuda deneyimli doktorların yapması daha doğru olur. Burada asıl önemli olan, doğru teşhis ve noktanın tespit edilmesidir. Akupunktur Noktası olarak ifade edilen noktalar ile gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında gerçekleştirilen deri kesitleri neticesinde, anlamlı farklılıklar bulunur. Akupunkturu yapacak olan doktorun, tüp bebek için uygun alanları bulması ve akupunkturu o bölgeye yapması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.