Çikolata Kisti Nedir?
2 Nisan 2015
CGH Tüp Bebekte Genetik Tanı
7 Nisan 2015

Tüp Bebek Fiyatları 2017

1 ) Tüp bebek uygulamasının fiyatı ne kadardır?

Dünyada çok fazla ülkede uygulanan tüp bebek, pek çok ülkede 9.000 ile 10.000 dolar arasında maliyet çıkarılmaktadır. Türkiye de ise, tüp bebek uygulaması yaklaşık 3000 TL olarak yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin, bir kenara 5 bin TL civarında para ayırmalı ve öyle hastaneye başvurmalıdırlar.

Herhangi bir kuruluşa bağlı olmanız durumunda, örneğin emekli sandığı, bu kuruluşun size sağladığı avantajlardan faydalanmak için, sağlık bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerin den veya üniversite hastanelerinden “ tüp bebek tedavisi uygundur “ yazılı raporun alınması gerekmektedir. Bu raporun alınması halinde, tedavinizin 1.123 TL lik ücretini bağlı olduğunuz kurum tarafından karşılanma hakkına sahip olursunuz.

Tüp bebek işlemi bittikten sonra (TÜP BEBEK UYGUNLUK RAPORU) hangi merkezde tedavi uygulandığını açıklayan raporu epikriz ile sevkinizle kurumunuza getirmelisiniz.1.123 tl lik ücreti size belirli zaman diliminde geri ödeyecektir ancak raporunuzu kabul ettiği taktirde.

Bunun dışında, tedavi için erkekten ameliyat yöntemi ile sperm alınması halinde, Mikro –tese ameliyat olarak ifade edilen operasyon geçirilmesi halinde, ameliyat ücretinin 600 TL kısmı bağlı olduğunuz kurum tarafından karşılanmaktadır.

Tedavinin tamamlanmasının ardından, herhangi bir ilaç verildi ise, ilaç raporu ile ilaç ücretinin %80 lik kısmı bağlı olduğunuz kurum tarafından karşılanmaktadır.

2 ) Tüp bebek fiyatları hangi kriterlere göre belirlenir?

Türkiye, teknik donanım ve başarı oranları açısından dünyada ilk 10 ülke arasında olmasına rağmen, mevcut lisanslı kliniklerimizde verilen sağlık hizmetleri, başarı açısından yarıştıkları çok fazla Avrupa ülkesine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göre, oldukça az bir maliyet ile sunmaktadır.

Tüp bebek fiyatlarının, sağlanan veya sağlanacak olan başarı ile kıyaslanması konusunda altını önem ile çizilmesi gereken husus, tedavi görülmesi planlanan merkezin deneyimi ve teknolojik altyapısıdır. Her ne kadar aileler bakımından tüp bebek fiyatları ve tedavi maliyeti az önce bahsettiğimiz gibi son derece önemli olsa bile, bu kriterden daha da önemlisi elde edilen başarıdır.

Farklı bir ifade ile aslında tedavinin daha az maliyetli olduğu ve tüp bebek maliyetlerinin düşük olduğu merkezlerin bir çoğunda başarı oranları, çiftlere deneyim, yüksek teknolojik hizmet ve tedavi imkanları sunulan merkezlere göre düşüktür. Eşler, bu sebepten dolayı aslında bir tedavi siklusunda hamile olabilecek iken, bazı durumlarda arka arkaya yapılan tedavilere gerek duyabilmekte, bu da aslında ilk etapta görülen uygun fiyat avantajının aslında maliyetin 2 katına çıkma durumu ile neticelenmesi anlamına gelebilmektedir.

3 ) Tüp bebek tedavisinin maliyetini etkileyen faktörler

Tüp bebek tedavilerinin maliyetleri genel olarak yüksektir. Genellikle bütün tüp bebek merkezlerinde, tüp bebek fiyatları değişiklik gösterir. Bu fiyatların belirlenmesinde;

 • İlaçların fiyatları
 • Merkezlerin adaylar sunduğu tıbbi olanaklar
 • Kullanılan sarf malzemelerinin kalitesi
 • Uygulanan teknoloji farklılıkları
 • Kalifiye eleman sayısı
 • Doktorların deneyimleri
 • Başarı oranları gibi faktörler etkilidir.

4 ) Tüp Bebek Tedavileri SGK Tarafından Karşılanıyor Mu?

Tüm Dünya ülkerinde, çok yaygın bir şekilde uygulanan tüp bebek tedavisi fiyatları, bazı ülkelerde 10 bin dolar kadar tutabilmektedir. Ancak Türkiye’de tüp bebek tedavisinde fiyat klinikten kliniğe değişiklik gösterir. Tedavide uygulanan ilaçlar ile de beraber, bu maliyet ortalama 5 bin TL civarında bir fiyata ulaşabiliyor. Adayların sağlık güvencesinin bulunması halinde, bağlı oldukları kuruluştan yararlanmaları mümkündür. Ancak ilk olarak adayların sağlık bakanlığına bağlı olan bir kurum tarafından “ tüp bebek tedavisine uygun “ olduklarını gösteren bir rapor almaları ve bu raporu tedavi olacakları merkeze görütmeleri gerekir.

Sağlık kurumundan rapor alan hastaların bağlı oldukları kurum, tüp bebek tedavisi masraflarının 1.120 TL civarındaki bir bölümünü karşılayabilmektedir. Tüp bebek uygulamasının gerçekleşmesinin ardından tüp bebek tedavisi için alınan uygunluk raporu ile bağlı oldukları kuruma bildirilerek, kurumun karşılamış olduğu miktar adaylara iade edilir. Baba adayında sperm bulunamaması halinde ve bu sebep ile de cerrahi bir operasyona gerek duyulmamış ise, uygulamanın ücreti gene kısmi bir şekilde adayın bağlı olduğu kurum tarafından iade edilir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçların fiyatları ise, anne adayı tedavi sırasında ilaç kullanmış ise, ilaç raporu ile bağlı olunan kuruma gidilerek ilaç ücretinin %80 kadarlık bir miktarını aynı şekilde iade alabilirler.

5 ) SGK tarafından tüp bebek fiyatlarının bir bölümü karşılanmaktadır. Tüp bebek yöntemi, bazı koşulların sağlanması durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır

Bunlar:

Uygulanan tıbbi tedavilerin ardından, normal şekillerde çocuk sahibi olamadığının ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri sayesinde hamilelik elde edilebileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu alınması.

 • Anne adayının, 23 yaşını doldurmuş, ancak 40 yaşından gün almamış olması
 • Tedavinin uygulandığı merkezin Sağlık Kurumu ile sözleşmesinin bulunması,
 • En az 5 senedir genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması
 • Son 3 sene içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun kurum ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, ispatlanması

Gibi şartlar yerine getirilir ve kuruluşlardan istenen raporlar alınırsa, tedavi maliyetinin bir kısmının karşılanması mümkün olabilir.

1 Comment

 1. burcin dedi ki:

  Merhaba hocam sizi esra erol dan duyduy ben 2 yillik evliyim 1 gebeligim oldu dusuk yaptim sonra aradn 1 sene gecti gebe kalamayinca dr gittim fsh 10.07 cikti amh 1 cikti dr bana menopoz sinirindasin yumurtaliklarin cok zayif sagliksiz senin cocugun olmaz dedi amerikan hastanesine gittim dr bana okadar umut verdiki kesin olucak olarak konustu bende kendimi biraz zorladim ve orada tup bebek tedavisi gordum ve koydurdum fakat oda gelismedi dustu suanda hastanede 4tane emriyom var sizce ne yapmaliyim yalvaririm banada bi yol gosterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.