10 Soruda Gebelik Takibi ve Önemi

Açıklanamayan Kısırlık ve Tedavi Seçenekleri
13 Nisan 2015
10 Madde de Kısırlık Tedavisinde Laporoskopi
13 Nisan 2015

10 Soruda Gebelik Takibi ve Önemi

10 soruda gebelik takibi ve önemi

1 ) Hamilelik takibinin unsurları nelerdir?

Doğum olmadan önce yapılan takipteki asıl istenen şey, anne ile beraber bebeğin sağlığıdır.

Bu amaca ulaşabilmek için;

 • Anne ve bebeğinin, genel bir şekilde sağlık durumunun belirlenmesi,
 • Bebeğin hamilelik haftasının belirlenmesi,
 • Meydana gelebilecek tehlikeler açısından, risk altında olan hamileliğin belirlenmesi ve bu risk faktörlerinin en az seviyeye indirilmesi,
 • Sorunlar meydana gelmeden öngörülmesi ve mümkün oldukça önlenmesi
 • Anne ve baba adaylarının eğitimi, olması gereken unsurlardır.

2 ) Hamilelik takibi neden önemli?

Hamilelik, anne adayının yaşantısını çok fazla değiştiren, tek vücut içerisinde 2 kişilik yaşamın var olduğu bir hayat şeklidir. Bu dönemin gerek bebek, gerek ise anne için en verimli şekilde geçmesi için hamilelik takibi oldukça önemlidir. Çiftlerin bebek isteği üzerine korunmasız ilişkinin başlaması ile beraber takip altına alınmaları gerekir. Bu aşamadaki takibi oluşturacak konular, kadının bedenen hamilelik sürecine hazırlanması ve hamileliğin oluşumu için fizyolojik koşulların gerçekleşebilmesidir. Doktor, hamilelik kararı almış anne adayı için değerlendirmelerde bulunacaktır. Folik asit içerikli vitamin kapsüllerinin haricinde, bütün vücuda yarar sağlayabilecek çeşitli tavsiyelerde bulunabilir. Kötü alışkanlıklardan uzak kalıp daha kaliteli bir yaşama geçmek gerekir.

 3 ) Hamilelik takibinde yapılması gereken testler nelerdir?

Anne adayı, hamileliğin tespit edildiği zamandan itibaren erken süreç içerisinde, jinekoloğa ilk başvurusunu yapmalıdır. Yapılan ilk başvuruda, bütün hamile anne adaylarından çeşitli laboratuvar tahlilleri istenebilmektedir. Bu tetkikler; ultrasonografi, tam kan sayımı, kan grubu testi, kızamıkçık ve Hepatit B taraması, idrar tahlili, idrar kültürü, pap testidir. Testlerin ardından yapılan doktor kontrolleri, 28. hamilelik haftasına dek 4 ile 5 haftada bir, 28  ile 36. haftalar arası 2 haftada bir,  daha sonrasında ise, haftalık gerçekleştirilecek şeklide yapılır.

4 ) Geleneksel olarak hamilelik takip süresi ve sıklığı nasıl olmalıdır?

İlk muayene : Adet gecikmesinden sonra 6-8. haftalar arası
Aylık muayene : 28. haftaya kadar
Ayda iki kez muayene : 36. haftaya kadar
Haftalık muayene : 36. haftadan doğuma kadar

5 ) Hamileliğin 16  ile 18. Haftaları arasında yapılan test ve takipler nelerdir?

Hamilelik döneminin 16 ve 18 haftaları arasında fatal anomali taraması sebebinden dolayı, detaylı ultrasonografi ve bebeğin omuriliğinin çevresinde yer alan kemik gelişiminin taraması için, kanda ki alfafetoprotein adlı hormon incelenir. Aynı şekilde bu haftalar arasında, DOWN sendromu (mongolizm) taraması için üçlü test olarak ifade edilen bir kan testi yapılır. DOWN sendromu için, yaşa göre bir risk ve üçlü test neticesinde risk tespiti yapılır. Eğer karşılaşılan risk, belli bir oranın üzerinde olursa, hamilelik kesesinin içerisinden su alınması (amniyosentez) tavsiye edilir. 35 yaşın üzerinde gerçekleşen hamileliklerde, DOWN sendromu riski ile karşılaşılabileceğinden dolayı, direkt olarak amniyosentez önerilmektedir. Amniyosentezin tek riski vardır o da düşük durumudur. Bu ihtimal de, % 1, % 2 civarında görülür.

6 ) Hamileliğin 24  ile 28. haftaları arasında yapılan test ve takipler nelerdir?

Bütün hamile anne adaylarına, gizli şeker taraması yapılır. Bunun için, anne adayına tok karnına 50 gr glükoz karşılığı şeker solüsyonu içirilir. 1 saat geçmesinin ardından alınan değerin oranı fazla olgularda olması durumunda, anne adayına tam şeker yüklemesi yapılır. Aynı şekilde ailede, birinci derece akrabalarda şeker hastalığı olan, geçmişinde daha önce fetal kayıp olanlarda ve daha önce iri bebek çocuğu olanlarda, direkt olarak tam şeker yükleme yapılabilir.

7 ) Hamileliğin 28. ve 32. haftalan arasında  yapılan test ve takipler nelerdir?

Anne adayından, yeniden kan sayımı ve idrar kültürünün yapılması istenir. Kan uyuşmazlığı (anne Rh-, baba RH+) görülmesi durumunda, kontroller esnasında gerekli olan kan tahlili tekrarlanır.

8 ) Özellikle son 3 ayda yapılması gereken test ve tahliller nelerdir?

 • Düzenli bir şekilde, 10 dakikada bir başlayan ve git gide sancı arası kısalan ve şiddeti artan kasılmalarda,
 • Su gelmesinde, (ağrı olsa da olmasa da )
 • Vajinal kanama,
 • Bebeğin hareketlerinde azalmanın ve kaybolmanın olması halinde, derhal doktor ile iletişim kurulması tavsiye edilir.

9 ) Hamilelik döneminde ki aktivitelerde ne zaman sınırlama yapılır?

Regüler diyete ilave olarak, hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde demir ve vitamin preparatları ( daha çok folikasit) doğumun yapılacağı zamana kadar devam edilir. Hamilelik dönemi süresince alınan toplam kilo, zayıf olgularda 12,5  ile 16 kilo, şişman olgularda 7  ile 11,5 kilo, normal kilolu olgularda da 11,5 ile 16 kilo olarak ön görülmektedir. Hamilelik dönemi, fizyolojik bir dönem olduğu için, gün içerisinde yapılması gereken işteki ve evde ki aktivitelerde herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Anne adayı, kendi durumuna göre, aşırı fiziksel aktivite sınırını kendisi belirlemelidir. Bu durumun haricinde, bir takım olgularda, doktorun gerek duyması galinde aktivite kısıtlanır. Bu durumlar ise, vajinal kanama geçirilmiş olması, prematür doğum için tehlikeli faktörlerin bulunması (doğuştan rahim anomalileri, daha önce prematür doğum yapmış olmak, çoğul gebelik gibi), hamilelik hipertansiyonu ve bebekte gelişme geriliğinin görüldüğü durumlardır.

10 ) Hamilelik döneminin 9. ayında hamilelik takibinde önem arz edecek konular nelerdir?

 • Suyun gelmesi doğumu başlatır ve acil hastaneye gidilmelidir
 • Vajinal kanamanın yaşanması doğumun başladığını bildirir hastaneye gidilmelidir
 • Yalancı nitelikte olmayan ve belirli bir düzende gelmiş olan sancıda doğum habercisidir. Ancak sancı aralığı git gide düşüyorsa acil bir şekilde hastaneye gidilmelidir
 • Bebeğin hareketlerinin hissedilmemesi halinde, aynı şekilde mutlaka kontrole gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.