Üreme Koruyucu İşlemler
1 Temmuz 2015
Aşılama Ne Zaman Uygulanır?
3 Temmuz 2015

Tüp Bebekten Korkmayın!

Tüp bebek tedavisinde korkulması gereken herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı da, yöntemi tam anlamı ile bilmeden gereksiz yere korkulara mahal vermek oldukça yersiz ve anlamsızdır. Çocuk sahibi olmak isteyip te olamamak, zaten en zorudur. Tüp bebek tedavisi ile beraber kendi çocuğunuzu, dünyaya gelmesine katkı sağlayacak ve tüp bebek yöntemi sayesinde de anne ve baba olma şansını elde edeceksiniz.

1 ) Tüp bebek güvenli mi?

Tüp bebek uygulaması esnasında, bazen hatalar meydana gelebilir ve bu durumda kulaktan kulağa söylenti olarak yayılıp toplum içerisinde tüp bebek tedavisine karşı bir ön yargı oluşmasına neden olabilir. İlk olarak şunu söylemek istiyorum ki, bu konuda yeterli bilgi sahibi olmayan insanların kendi düşüncelerini etrafa sunması ile beraber, insanların gözü korkmuş ve bu tedavinin önüne bir çit çekilmiştir. Bu sebepten dolayı da, işi, uzmanından öğrenmeniz, sizi hem doğru bilgiye ulaştıracak, hem de kafanızda tabuların oluşmasına engel olacaktır.

2 ) Tüp bebek ilaçları zararsızdır kanser yapmaz

Bazı çiftler, tüp bebek tedavisi esnasında kullanılmakta olan ilaçların, ilerleyen dönemler içerisinde sağlığa zararlı olduğunu düşünmektedir. Bu nedenden dolayı da, tüp bebek tedavisine sıcak bakmıyorlar. Ancak tüp bebek tedavisi esnasında kullanılmakta olan ilaçların, herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve böyle bir gerçek te ispatlanmamıştır. Tedavi boyunca kullanılmakta olan ilaçlar, hormon içerikli ilaçlardır ve bunlar vücudun salgılamış olduğu hormonlar ile aynı içeriğe sahiptir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan tek fark, vücudun üretmiş olduğu hormon seviyesinden fazlası hastaya uygulanmaktadır. İçeriğinde hormon bulunan ilaçlar, aşırı kilo ve kanser hastalığı gibi risklere sebep olmaz.

Yumurtalık kanserine yakalanma riski, çocuk yapmayan kadınlarda daha fazladır. Bu duruma sebebiyet veren de, kesinlikle kısırlık tedavisi değildir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar bir takım yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler ise;
Ruh halinde meydana gelen değişimler

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Karın ağrısı
  • İshal, kusma ve bulantı
  • Enjeksiyon uygulanan bölgede kızarıklık
  • Vücutta ödem
  • Baş ağrısı
  • Göğüste hassasiyet
  • Ateş basması
  • Yorgunluk, halsizlik
  • OHSS

tup bebek (2)

3 ) Başarısızlıktan korkmayın!

Aslında tüp bebek tedavisinde çiftlerin endişe duymasına sebep olan en önemli konu tedavinin başarısız sonuçlanmasıdır. Çiftler başarısız bir tedavinin ardından, hayal kırıklığına uğramamak amacı ile karar aşamasında kalır ve tedaviyi ilerleyen zamanlarda yapmak üzere erteler. Aslında tüp bebek tedavisinde başarı şansı, ne kadar erken başlanırsa o kadar artar. Bu nedenden dolayı da, çiftler bütün korkularını ve kaygılarını bir kenara atarak, daha fazlaa zaman kaybetmeden tedavinin başlamasına karar vermelidir. Erken uygulanan tüp bebek tedavilerinde, yaş faktöründen dolayı elde edilecek olan başarı oranı daha yüksektir. Gerçekleştirilen bir takım araştırmalar sonucunda, tüp bebek tedavisi 3. denemede başarılı olmaktadır. İlk denemelerin başarısız olması, normal bir şekilde karşılanmalı ve bu duruma hazırlıklı olarak tedaviye başlanmalıdır.

Bazı çiftlerde tedavinin olumsuz sonlanacağını ve bu sebepten dolayı da, aile ilişkilerinin zedeleneceğini düşünür. Ancak tüp bebek tedavisinde anne adayında yumurta, baba adayında da sperm olduğu müddetçe her zaman için bir ışık vardır.

4 ) Tüp bebeğe başvurma sebepleri nelerdir?

Açıklanamayan kısırlık: Eğer kısırlığın sebebi tespit edilmiş ise, yapılacak olan tedavi de o kadar kolay olur. Ancak nedeni bir türlü belirlenemeyen durumlar da söz konusudur. Sperm sayısının az olması veya tüplerde meydana gelen tıkanıklıklar, en sık rastlanan sebeplerin arasında bulunur. Tüp bebek tedavisine en çok başvuran hasta tipi, açıklanamayan kısırlık tanısı konan insanlardır.

Ertelenmiş annelik: Anne adaylarının eğitim ve kariyer planları sebebi ile hamileliklerini erteleme durumudur. İlerleyen yaş ile beraber de elde edilecek olan hamilelik şansı azalmaktadır. Anne olmayı ertelemek, başlı başına bir kısırlık sebebidir. İlla ki anne olmayı ertelemek isteniyor ise, adaylar yumurtalarını dondurarak ilerleyen zamanlar anne olma şansını artırabilir.

5 ) Maliyet için devlet desteği

Çiftleri korkutan bir başka ayrıntı ise, tedavinin maliyetidir. Tüp bebek tedavisi, diğer tedavilere oranla biraz maliyeti yüksek olan bir tedavidir. Maddi bakımdan sıkıntılar gerekçe sunularak, tüp bebek tedavisini erteleyen çiftler vardır. Devlet tüp bebek tedavisinin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.