Erken Menopozda Tüp Bebek Başarısı Nedir?

Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?
6 Temmuz 2015
Aşılama Tedavisi Ağrıya Neden Olur mu?
7 Temmuz 2015

Erken Menopozda Tüp Bebek Başarısı Nedir?

1 ) Menopoza giren bir kadının anne olma şansı var mıdır?

Çiftlere uygulanan en kapsamlı üreme tedavisi tüp bebek tedavisidir. Erken dönemde menopoza girmiş olan kadınlarda, yumurtlama tedavileri ile beklendiği gibi başarı elde edilememektedir.

Kadının 1 yıl boyunca hiç adet olmaması durumu, menopoz olarak saptanabilir. Normal yaş standartlarında girilen menopoz döneminin, hiçbir şekilde geri dönüşü olmaz. Normal menopoz dönemi içerisinde, kadının doğurganlık özelliği olduğu gibi kaybedilmiştir. Durum böyle olunca da, doğal olarak bir daha anne olması da mümkün değildir.

Menapoz dönemine girilmiş ve 1 yılı aşkın bir süre sonra yeniden adet kanama meydana gelmiş ise, bu durumun muhakkak incelenmesi gerekir. Menopoz yumurtalıklarda yer alan folliküllerin tamamen yok olması anlamına gelir.

Daha çok, tüp bebek tedavilerinde öncelikle erkeklere ilişkin değerler analiz edilmektedir. Bunun sebebi ise, genellikle sorunun %40 ile %45 oranında erkek ile alakalı olmasıdır.

Bunun yanında kadın ile alakalı olan sorunlar da, yaş ile alakalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların bazı zamanlarda 40 yaşından büyük olması veya 45 ile 50 yaşlarında olmaları onların tüp bebek tedavisine başlamalarını mecburi hale getirmektedir. Bu yaş araları, kadınların doğurganlığının bittiği yaş olarak kabul edilmektedir. Menopoz dönemi olarak ifade edilen bu yaşlarda, kadınların uzman bir doktor tarafından yardım almaları çok önemlidir.

35 ile 40 yaşlarında da kadınların adet kanamalarının kesilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durum erken menopoz dönemi olarak nitelendirilmektedir. Erken menopoz dönemi içerisinde kadınların bir kısmı, herhangi bir tedavi yardımı almadan hamile kalmaktadır. Diğer bir kısmı ise, tüp bebek tedavisi sonucunda hamilelik şansını elde etmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınların bu konuda en başarılı tedavi olan tüp bebek tedavisini seçmeleri gayet normaldir. Aynı zamanda erken menopoz dönemine giren kadınlar da yumurtlama ve üreme tedavileri görerek bebek sahibi olma şanslarını artırmaktadır. Kadınların adet döngüleri 1 yıl geçtikten sonra hiç tekrarlamadıysa söz konusu kadının erken menopoz döneminde olduğu söylenebilmektedir. Erken menopoz dönemi tedavi edilebilmektedir. Ancak normal menopoz döneminin geri dönüşü olmayacaktır. Bu dönemde kadınların doğurganlık özelliklerini kaybettikleri ve hamile olma olasılığının en aza indiği dönemlerdir.

tup bebek ve erken menopoz (4)

2 ) Erken menopozun yaş sınırı nedir?

Menopoz dönemi kadının 45 ile 47 yaşları arasında adet görmesinin bitmesidir. Kadınların menopoza girme yaşı, Türkiye’de ortalama 47 olarak kabul edilirken, dünyada çapında ki bu ortalama 49 civarındadır. Menopoz döneminde 40 yaşından daha önce girmek erken menopoz olarak kabul edilir.

3 ) Erken dönemde menopoza girilmesinin sebepleri nelerdir?

Erken dönemde menopoza girilme sebeplerinin içerisinde, yumurtalıklarda görülen kistler, düzensiz yaşam sürmek, sigara alışkanlığı ve genetik etkenler sayılabilir. Bu etkenlerin en önemli olanı ise, genetik etkenlerdir. İnsanların bütün fonksiyonlarını belirleyen genler, menopoza girme zamanını da belirleyen en önemli unsurdur.

Aile içinde erken menopoza giren kişilerin olması halinde, kişinin erken menopoza girme ihtimali de daha yüksek olur. Bu risk altında olan kişilerin bunu önlemek için, muhakkak doktor kontrolünde olması gerekir. Yumurtalık kistleri yumurta kapasitesini azalttığı için, erken menopoza girilmesine sebebiyet verebilmektedir. Genç yaşlarda olan kadınlarda meydana gelen kistler zararsız olsa dahi, yumurtalıklarda birtakım hasarların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu hastalarda yumurtlama düzensizliği meydana geleceğinden dolayı, hamile olma şansını da azaltmaktadır.

Yumurtalıklarında kist olan ya da genetik olarak buna yatkın olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünde olması gerekir. Yapılan tedaviyle birlikte kadının üreme yeteneği daha fazla uzatılabilir. Sigara alışkanlığı, toksik maddelerde kadının üreme sağlığını belirlemektedir. Sigara içmek yumurta kalitesini düşürmekte ve yumurtlama bozukluğuna neden olmaktadır. Bu şekilde yumurtalıklar üzerinde toksik etki oluşmaktadır.

tup bebek ve erken menopoz (3)

4 ) Erken menopoza giren kadınlarda, hamilelik elde edilebilir mi?

Erken menopoz riski üreme açısından önemli bir etkendir. Menopozdaki kadınlarda yumurtanın üretmiş olduğu östrojen seviyesi azalır. Östrojen seviyesinin azalması kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna, idrar yolu kuruluğuna, vajina kuruluğuna ve kemik erimesine sebep olmaktadır. Günümüzde geliştirilen yöntemler ile beraber, erken dönemde menopoza giren kadınlarda bir takım tedavi yöntemleri uygulanarak, hamilelik elde edilebilmektedir. Yumurta dondurma, kök hücre, tüp bebek tedavisi bu tedavi yöntemlerinin arasında yer almaktadır.

5 ) Tüp bebek uygulamasında yaş sınırı var mı?

Kadının adet döneminin 3. gününde yapılacak olan hormon testleri ve yumurtalık rezerv durumunun ultrason muayenesi ile yapılacak inceleme sonucunda uygun olarak tespit edilmesi halinde, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Ancak, 38 yaşından büyük olan kadınların, tüp bebek uygulamaları yapılırken preimplantasyon genetik tanı yapılarak, embriyoların kromozom yapıları incelenmeli ve normal oldukları saptanmaktadır.

6 ) Erken menapoz tanısının önemi nedir?

Tüp bebek tedavisi değerlendirildiğinde 40 yaşından küçük olan kadınlara erken menopoz tanısının yapılması önemlidir. Daha çok, küçük ovarian yetmezliği durumu kadınların erken menopoz döneminden daha farklıdır. Bu durumda olan kadınların kanamaları kendi kendine düzene girmeye başlayabilir. Böyle bir durum yaşandığı zaman, tüp bebek tedavisi kısırlık tedavisi söz konusu olmadan da başlayabilmektedir.
Tüp bebek tedavisinde öncelikli olan kadının cinsel durumunun belirlenmesidir. Erken menopoz, kısırlık, hormon yetersizliği gibi durumlar uzman hekim kontrolünde irdelenmeli ve tedavi buna göre gerçekleştirilmelidir. Söz konusu tedavinin başarı şansı bebek merkezinin kalitesi ile doğru orantılıdır.

tup bebek ve erken menopoz (2)

7 ) Tüp bebek uygulamasında yaş sınırı nedir?

Kadının adet döneminin 3. günü içerisinde yapılacak hormon testleri ve yumurtalık kapasitesinin ultrason muayenesi ile yapılacak incelemede uygun görülmesi durumunda, 45 yaşına gelinceye dek tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak 38 yaşını geçen kadınların tüp bebek uygulamaları yapılırken preimplantasyon genetik tanı yapılarak, embriyoların kromozom yapıları incelenmeli ve normal oldukları da tespit edilmelidir.

8 ) Menopozun tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Daha çok, cerrahi müdahaleler sonucunda, yumurtalıkların alınmasına cerrahi menopoz ismi verilir. Genel olarak bu durumlar da kadının mevcut olan yumurtalıklarından kesinlikle yumurta üretimi gerçekleşmez, hem östrojen üretimi hem de progesteron hormonu üretimi oluşmaz. Özellikle, cerrahi yöntem ile beraber rahmin alınması halinde, menopoz için bir sebep olan durum olarak görülmez. Ancak unutulmaması gereken şey, kadının daha önceden geçirmiş olduğu kanser hastalıklarının sonucunda yapılmış olan kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de, erken menopoz un olmasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.