Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Embryoscope Nedir? Ne İşe Yarar?
30 Temmuz 2015
Mikro-Tese Tedavisi ve Tüp Bebek
31 Temmuz 2015

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek

1 ) Erkeklerin muayenesi

Bebek sahibi olmayı isteyen çiftler de, her zaman muayeneye erkekten başlanır. Muayeneye öncelikle erkekten alınan spermin incelenmesi ile adım atılır. Erkekte kısırlığa sebebiyet veren bir soruna rastlanması halinde, ya hiç sperm çıkmıyordur ya da gerekenden daha az sperm çıkıyordur. Böyle bir durumun bulunması, kısırlık tedavisinin gidişatını belirler. İlk olarak bu durumun düzeltilmesi gerekir.

Aksi durumda anne ve baba olmak zaten son derece zorlaşır. Ancak erkekten sperm çıkması halinde, kadın ile alakalı testlerin yapılmasına gerek duyulur. Kadında, yumurtlamanın görülüp görülmediğini tespit edebilmek amacı ile kan örnekleri alınarak incelenmesi sağlanır.

Bunların yanı sıra ultrason muayenelerinin yapılması da, sorunların tespit edilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

2 ) Erkekte karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Erkekte en çok karşılaşılan kısırlık sorunlarından biri, varikosel olarak ifade edilen damar genişlemesi ile alakalı gelişen sperm işlev ve özelliklerinde görülen bozukluktur. Bu durumu ameliyat ile düzeltmek elbette ki mümkündür. Erkekte varikosel sorunu bulunmuyor ise veya sorunun tedavi edilmesi halinde, daha az rastlanan diğer sorunların araştırılmasına geçilir. Doğumsal olarak testislerin kasıkta kalmasından dolayı kısırlıktan söz edilebilir. Testislerin en geç 1 yaşından önce aşağı indirilmesi gerekmektedir. Bu duruma geç kalınması halinde, aşağı indirilse bile yine de sperm yapımında sorunlar ile karşılaşılabilir

3 ) Erkeklerde kısırlık tedavisi

Menisinde sperm bulunamayan erkekler; erkekte sperm bulunmaması halinde, cerrahi, hormonal veya yardımcı üreme sağlayan uygulamalardan yararlanır

Genel cinsel problemler; erkeklerde iktidarsızlık ve geri boşalma sorunları kısırlığa sebep olan etkenlerin arasında yer almaktadır. Bu durumun teşhis ve tedavisi ile doğurganlık oranlarında ciddi artışlar sağlanır. Bu tür rahatsızlıklarda, daha çok ilaç tedavisi ve psikolojik yardım sayesinde, iyi sonuçlar alınabilmektedir.

4 ) Erkekte çocuk sahibi olmaya neden olan sorunlar nelerdir?

Erkekten kaynaklanan ve çocuk sahibi olmayı engelleyen sorunlar;

  • Çocukluk çağında geçirilen mesane ile alakalı ameliyatlar,
  • fıtık ameliyatları,
  • idrar yolu ile ilgili geçirilen operasyonlar,
  • kanser tedavisi ile ilgili kullanılan ilaçlar,
  • testis urları,
  • hormonla ilgili bozukluklar,
  • enfeksiyonlardır

5 ) Bu tarz problemler karşısında, tüp bebek tedavisi ile başarı elde edebilir mi?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili olarak meydana gelen sorunlarda, büyük bir çoğunluk ile başarı elde edilmektedir. Çift olarak kısırlık için doktora başvurulması halinde, öncelikle eşlerin her ikisi de detaylı ve ayrıntılı bir şekilde inceleme altına alınır. Yapılan bu araştırmaların sonucunda, kadın ile ilgili bir probleme rastlanmadığı zaman, erkek ile alakalı kısırlık problemi ile direkt tüp bebek tedavisinin yapılması önerilir. Bunun sebebi ise, tüp bebek tedavisinde erkekten alınacak olan sperm örnekleri, laboratuvar ortamında ve uygun koşullar altında yumurta ile buluşturulur ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.