5 Maddede Naboth Kisti ( Rahim Ağzı Kisti )

Adet Ağrısına Neler İyi Gelir, Nasıl Geçer?
12 Ağustos 2015
Aşılama İçin Hazırlık Dönemi 
14 Ağustos 2015

5 Maddede Naboth Kisti ( Rahim Ağzı Kisti )

1 ) Naboth kisti nedir?

Naboth kisti, rahim ağzında ( serviks ) bulunan, göz ile görülemeyecek kadar küçük, içi sıvı dolu keseciklerdir. Bu kistler Naboth folikülü, Naboth kisti, epitheliyal inklüzyon kisti ya da retansiyon kisti olarak da adlandırılmaktadır.

Serviks de yer alan naboth kistlerinin büyüklükleri, 2 ile 10 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda bu küçük kitleler birkaç cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Kistin içi ‘’mukus’’ olarak isimlendirilen, sarı ve beyaz renkli sümüğümsü yoğun bir sıvı ile doludur.

Serviks; vajinada bulunan mikroorganizmaların rahim içerisine girmelerini engelleyerek güvenliği sağlamada yardımcı olur. Ayrıca hamile olabilme, hamilelik dönemi içerisinde ve doğum esnasında da çeşitli görevleri üstlenmektedir. Bu kitlelerin aşırı büyümesi vajinal akıntının devamlılığına neden olabildiği için rahatsızlık verici olabilir.

2 ) Naboth kisti nasıl oluşur?

Serviks kanalı, normal şartlarda mukus salgılayan ve Naboth olarak ifade edilen bu salgı bezleri ile döşenmiştir. Bu salgı bezlerinin vücut dışarısına açılan ağızları “metaplazi” olarak bilinen normal bir dönem içerisinde, normal hücre tabakası ile kaplanır ve tıkanır. Bu değişimin neden olduğu, Naboth bezlerinin salgısı vücudun dışına çıkmadığı için yavaş yavaş içerideki bezleri şişirmeye başlar. Salgı orada depolandıkça, bez genişlemeye başlar ve rahim ağzı üzerinde yüzeyden kabarık küçük kistik bir yapı oluşturur. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu keseler, muayene esnasında kanalın yüzeyinde soluk renkli kabarcıklar olarak görülür. Bazı durumlarda çok küçük olduğu için sadece ultrason kontrollerinde tespit edilebilir. Bu kistler tek veya gruplar halinde birden fazla sayıda olabilmektedir.

Kistin oluşmasının en önemli nedeni vücudun değişime uğramasıdır. Bu yüzden doğum yapan kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca üreme çağındaki kadınların vücudunun da bir takım değişim sürecine girmesinden dolayı da naboth kistleri meydana gelebilmektedir. Bu durum normal bir belirti olarak kabul edilir. Naboth kistleri, menopoz döneminin ardından serviks üzerini saran mukoza tabakasının gözlenmesi ile alakalı olarak da görülebilir. Daha az karşılaşılan bir başka neden ise, kronik serviks enfeksiyonudur.

Naboth Kisti (2)

3 ) Naboth kisti belirtileri nelerdir?

Naboth kistleri genel olarak hiçbir belirti göstermez. Genel olarak her kadında bulunduğu kabul edilir. Bazı durumlarda aşırı büyüyerek, vajinal akıntının yoğunluğunu sebep olduğu için rahatsızlık verebilir.

4 ) Naboth kistinin teşhisi

Naboth kistleri kendilerini belli edecek bulgulara sahip değillerdir. Bu yüzden genel muayenelerde veya düzenli kontroller sonucunda karşılaşılmaktadır. Ciddi bir problem teşkil etmediği için ve her kadında görülebilme olasılığından dolayı normal bir bulgu olarak kabul edilmektedir. Çok nadiren görülen boyutlarının büyümesi durumunda, kolposkopi eşliğinde biyopsi gerekebilir. Naboth kistleri kronik oluşumlardır. Tedavi edilmedikleri sürece kendiliğinden yok olmazlar.

5 ) Naboth kistinin tedavisi nasıl yapılır?

Normal muayene bulgusu olarak kabul edikleri için, genel olarak herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Zorunluluğu bulunmadığı gibi, yakma veya dondurma işlemleri yapılarak yok edilme tedavileri uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.