Aşılamada spermlerin yıkanması (Hazırlama)

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mı?
8 Ekim 2015
24. Hafta Hamilelik
12 Ekim 2015

Aşılamada spermlerin yıkanması (Hazırlama)

Aşılama tedavisinde sperm hazırlanmasının önemi nedir?

Sperm yıkama ve hazırlama yöntemlerinde, sperm ve semen ( meni ) sorunlarının olması doğrultusunda geliştirilerek intra uterin aşılama için normal spermin sağlanması hedeflenir.  Aşılamada işlem görmemiş olan bir sperm kullanılamaz. Sperm dışı içeriğinden dolayı direk olarak ejekulat rahim içine transfer edilirse bir takım alerjik reaksiyonların, şiddetli ağrıların ve enfeksiyonların meydana gelmesine sebep olabilir.

Sperm yıkama işlemi nedir?

Sperm yıkama ( temizleme ) işlemi, ejekülattan fertilizasyon için lüzumsuz olan hücrelerin ayrıştırılması temeline dayanır. Ejekülat aerobik ve anaerobik bakterileri içerisinde bulundurabileceği için, steril bir örnek değildir. Vas deferensten, prostat bezinden, seminal vesikül ve üretradan gelen hücresel döküntüler de ejekülat içinde yer alabilir. Sperm yıkama işlemi ile tüm bu hücrelerin temizlenmesi sağlanır.

Aşılama yönteminde sperm nasıl yıkanır?

Aşılama tedavisi için baba adayından 3-4 günlük cinsel perhizin ardından mastürbasyon yolu ile alınan spermler, laboratuvar ortamında yüzdürme veya gradient olarak ifade edilen yıkama işlemlerine tabi tutularak, sperm dışında bulunan bütün salgıların temizlenmesi ve arındırılması sağlanır. Bu sayede, şiddetli rahim kasılmalarına neden olma ihtimali bulunan maddeler ve rahimde enfeksiyonun oluşmasına sebep olabilecek bakterilerden de temizlenmesi sağlanmış olur.

Bu işlemlerin yapılması ile beraber, hareketli olan spermlerin daha küçük bir hacimde toplanarak hareket oranlarının arttırılması da sağlanmış olur. Sperm yıkama uygulaması, spermin yumurtayı dölleme yeteneğini arttırmasına da yardımcı olur.  Yıkanarak temizlenmiş olan spermler, çok az bir miktarda (0,5 cc) kültür sıvısı içine konularak, hem sayı açısından hem de hareketlilik açısından arttırılarak, aşılama tedavisi için hazır hale getirilir.

Görsel stimulasyon yöntemi ile materyal (sperm) alınır. Cyros sperm filter solusyonu kullanılmaktadır. Yıkanarak temizlenmesi sağlanan sperm (semen) insülin enjektörüne çekilmiş olarak, ısıtılmış 37º C termosun  içerisinde 2 cc. sperm wash yollanır. Doktorun uygun görmesi halinde, kanül veya katater de yollanır. Sperm (semen) yıkama işlemi kişiye göre değişse de, yaklaşık olarak 1 saat ile 1.30 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

Yıkanan ve özel olarak seçilen spermler, özel tüplerin içinde ve belirli bir ısıda tutan termoslar sayesinde, aşılama tedavisini uygulayacak olan doktora ulaştırılır. Aşılama, üremeye yardımcı tedaviler arasında en çok tercih edilen ve pratik olan bir yöntemdir.

Hazırlanan sperm nasıl kullanılır?

Erkeğin yıkanan sperm (semen ) örneği eşinin rahim boşluğuna transfer edilir. Bu sayede, yumurta ile spermin buluşması için arada ki mesafenin kısaltılması sağlanmış olur. Bu iki üreme hücresinin vücut içerisinde birbiri ile karşılaşması ve döllenme süreci daha da kolaylaştırılmış olur. En çok tercih edilen yöntemler, Swim-up (yüzdürme) tekniği, Standart yıkama yöntemi (santrifüj ve yüzdürme), Gradient tekniği, Mini-gradient yöntemleridir.

1 Comment

  1. Osman öksuz dedi ki:

    Hocam burda merak ettiğim bir soru var laboratuvar ortamında spermin başka biriyle karışma olasılığı varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.