37. Hafta hamilelik
3 Aralık 2015
Rahim Ağzı Darlığı Hamileliğe Engel Olur Mu?
3 Aralık 2015

38. Hafta Hamilelik

Gebelikte-38-Hafta

Gebeliğin 38. haftası artık doğuma sayılı günler kaldığına işaret etmektedir. Anne adayının heyecanı bu haftaya girilmesi ile beraber daha da artmıştır. 38. hafta ile beraber anne adayının psikolojisinde de değişimler yaşanmaya başlar. En ufak bir sancı, bu sebeple doğum sancısı zannedilebilir. Bu süreçte anne adayı yalancı doğum sancıları yaşamaktadır. Bu sancılar, doğum sancıları ile karıştırılmamalıdır. Yalancı doğum sancıları, rahmin kendisini doğuma hazırlama pratiğidir.

Bu durum vücudun kendisini yavaş yavaş doğuma hazırladığının göstergesidir. 38. haftaya girilmesiyle birlikte serviksteki mukoza yapı kaybolacaktır. Bu durum doğum sürecinin başladığına en önemli işarettir.

Gebeliğin 38. haftasında anne adayında ne gibi değişimler meydana gelir? 

  • Gebeliğin 38. haftasında anne adayı için uyumak zor bir eyleme dönülebilir. Bu dönemde anne adayının sol tarafına yatarak uyuması önerilmektedir.
  • Gebeliğin son haftalarına girilen bu süreçte; anne adayı hastalanmamaya özen göstermelidir. Anne adayı  kendisini korumak için kalabalık, havasız ya da umimi yerlerden uzak durmalıdır.
  • Annenin memeleri de bu süreçte iyice büyümüştür ve bu nedenden dolayı da kolostrum sıvısı üretebilmektedir.
  • Anne adayı evde vakit geçirirken doğuma hazır hale gelmek ve kendi heyecanını da bastırabilmek için annelik ile ilgili bilgilendirici kitaplar okuyabilir.  Açık ve temiz bir havada kısa yürüyüşler yapılabilir.

Gebeliğin 38. haftasında bebekte yaşanan değişimler nelerdir? 

  • Bebek günde 25-30 gram almaya devam ediyor. Boyu da her geçen gün daha çok uzuyor.
  • Bebeğin kilosuna ve boyuna bağlı olarak anne karnında hareket alanı hiç kalmamıştır. Anne, bu dönemde bebeğin hareketlerinin yavaşladığını fark edecektir. Şimdi bebek için uyuma ve dinlenme zamanıdır.
  • Bebeğin hareketlerindeki yavaşlama anneyi korkutmamalıdır. Bu durumun sebebi bebeğin manevra yapma alanının kalmamış olmasındandır. Ancak anne adayı bir şeylerin doğru gitmediğini hissederse kontrol için doktora gidebilir.

38. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

38.-hafta-gebelik-ultrason1

Gebeliğin 38. haftasında çiftlere tavsiyeler

  • Bu dönemde yakın zamanda anne ve baba olmuş çiftlerden doğum ve doğum sonrasıyla ilgili tavsiyeler alabilirsiniz. Ancak en doğru tavsiye yine doktorunuzun size söyledikleri olacaktır. Bu yüzden çiftlerin doktorları ile olan iletişimi çok önemlidir.
  • Gebeliğin 38. haftasından itibaren doğum provası da yapılabilir. Annenin suyunun gelmesiyle birlikte doğumun başlaması durumunda hastaneye nasıl ulaşılacağı, hangi yoldan gidileceği, doktorla nasıl iletişime geçileceği gibi sorulara cevap aranabilir. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için de tüm bu soruların gerçeğe döküldüğü küçük bir prova yapılabilir.
  • Gebeliğin 37. haftasında hazırlamış olduğunuz doğum çantanızı tekrardan kontrol ediniz. Eksik varsa tamamlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.