Mini Haplar Nedir? Nasıl Kullanılır?
1 Aralık 2015
40. Hafta Hamilelik
3 Aralık 2015

39. Hafta hamilelik

Hamileligin-otuzdokucuncu-haftasi

Hamileliğin 39. haftasında bebek halen dünyaya gelmemiş olabilir. Kadınların birçoğu, öngörülen doğum tarihinden daha önce doğum yapmaktadır. Bu yüzden, ortalama olarak doğum, hamileliğin 39. haftasında gerçekleşmektedir. Ancak doğum bazen 40. ya da 41. haftalara da sarkabilmektedir. Bu dönemde anne adayı her sancılanmayı doğum sancısı zannedebilir. Bu, oldukça doğal bir durumdur. Zira beklenen doğum artık neredeyse gerçekleşecektir.

Gebeliğin 39. haftasında anne adayında yaşanan değişimler nelerdir? 

  • Gebeliğin 39. haftasından itibaren bebeğin anne karnında kaldığı her gün ona kilo olarak geri dönebilir. Ayrıca anne adayının bu dönemde alacağı kilo, bebeğine de yansıyacaktır. Anne adayının bu dönemde alması gereken toplam kilo, annenin gebelikten önceki kilosuna göre değişmekle beraber 11 ila 16 kilo arasında kalmalıdır.
  • Gebeliğin 39. Haftasında, yaklaşan doğumu bekleyen tek anne adayı değildir. Annenin yakın çevresi de en az anne kadar heyecanlıdır. Bu yüzden sık sık anne adayına “bebek ne zaman geliyor?” gibi sorular yöneltebilirler. Bu durum anne adayında biraz gerginlik de yaratabilir.
  • Gebeliğin son haftalarında anne adayının özellikle de yüzünde, sırtında ve göğüs bölgesinde tüylenme çoğalabilir. Ağdanın doğumu etkileyecek hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ancak lekelenme riski arttığı için olumsuz sonuçlar meydana gelebilir.
  • Anne adayının 39. haftayla birlikte zamanının birçok vaktini evde dinlenerek geçirmesi tavsiye edilmektedir.

Gebeliğin 39. haftasında bebekte yaşanan değişimler neledir? 

  • Gebeliğin 39. haftasında bebeğin beyin gelişimi devam etmektedir.
  • 39. haftada bebek başını pelvis denilen kemik yapısının içerisine sokarak, normal doğum için pozisyon almaktadır. Bu hafta itibariyle bebek doğmak için tamamen hazırdır.

39. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır? 

39. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

39.-hafta-gebelikte-ultrason1

Gebeliğin 39. haftasında çiftlere öneriler

  • Gebeliğin 39. haftasında anne karnındaki bebek her an dünyaya gelmek isteyebilir. Bu yüzden çiftlerin doğum yapacakları hastaneden çok uzak olmamaları gerekmektedir. Anne adayı bu dönemde zamanının büyük bir çoğunluğunu evde dinlenerek geçirmelidir.
  • Anne adayının aldığı kilolar bu dönemde zirve noktasındadır. Bu yüzden hareketlerinde ve uyuma aşamasında zorluk yaşayabilir. Annenin uyku pozisyonunu sol yanına doğru alması ve hamilelik başlangıç anından itibaren aldığı kilonun 16 kilogramı geçmemiş olmasına dikkat etmelidir.
  • Anne adayı hastaneye götüreceği ve önceden hazırlamış olduğu doğum çantasını kontrol etmeli, eksik varsa tamamlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.