Yalancı Gebelik Nedir ?

Hamilelik Döneminde Yüksek Ateş
30 Eylül 2016
Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Steroid İlaç Kullanılması
3 Ekim 2016

Yalancı Gebelik Nedir ?

yalancı gebelik nedir

Yalancı Gebelik

Yalancı gebelik durumunda, hasta kendini tamamen hamile hissedebilir. Bu aşamada tüm hamilelik belirtileri görülmektedir. Ancak gerçekten hamilelik mevcut değildir. Yalancı hamilelik, gebelik testinin negatif çıkması ile koyulur.

Yalancı gebelik belirtileri nelerdir?

Yalancı gebelik belirtileri, gerçek gebelikle neredeyse ayırt edilemez. Yalancı gebelik durumunda, hasta hamile olduğundan tamamen emindir. Hatta, kadın 9. Aya girdiği zaman, 9 aylık hamile görüntüsüne ulaşabilir. Psikolojik sebeplerle meydana gelen bu durum, çok anne olmak isteyen kadınlarda görülmektedir.

Yalancı hamilelik genellikle; rahmi alınmış ya da tüpleri bağlanmış olan yani doğal yollarla gebelik sağlayamayacak kadınlarda görülmektedir. Bu gibi durumlarda psikolojik faktörler ağır basar ve gebelik, mevcut olmasa dahi gebelik belirtileri meydana gelebilir. Bu hastalar, sık sık gebe oldukları düşüncesi ile doktora başvurmaktadır.

Belirtileri ise:

  • Adet görmeme
  • Büyüyen memeler,
  • Şişen karın
  • Bulantı ve kusma
  • Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi durumu
  • Kilo alma

Yalancı gebelik, bir iki ay sürebilir. Bazı hastalarda yalancı gebeliğin 9 ayı tamamladığı da görülmektedir. Yalancı hamilelik tedavisi için mutlaka bir psikiyatrist ile beraber çalışmak gerekmektedir.

Yalancı hamilelik neden olur? Kimlerde görülür?

Yalancı gebeliğe yol açan faktörler arasında en çok üzerinde durulan konu, psikolojik sebeplerdir. Bu sebeple de beyin hamile olduğunu düşünmekte ve buna göre belirtiler vermektedir. Gebelik döneminde yaşanan mutluluk sebebiyle belirtiler 9 ay kadar uzayabilmektedir.

Yalancı gebelik, çoğunlukla gebe kalmayı şiddetli şekilde arzulayan, kısırlık sorunları yaşayan, gebe kalamayan, menopoz dönemindeki kadınlarda görülebilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak evlenmek isteyen ancak evlenemeyen kadınlarda görülmektedir. Bu aşamada vücut gerçekten gebe bir kadınla aynı hormonal tepkileri veriyor ve kadın da hamile olduğunu düşünmektedir.  Yalancı gebelik durumları ortalama olarak, 22.000 kadının 1 ile 6 sında rastlanan, çok az görülen bir olaydır.

1 Comment

  1. fatoş karakaya dedi ki:

    bu sorunu bende yaşıyorum adetim yeni bitti ama adet dönemi boyu hem midem bulandı hem basım döndü iştahım azaldı kendimden şüphelendiği adeta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.