Vajina Estetiği Hakkında Bilinmeyenler!

Vajina Estetiği Nedir ?
15 Kasım 2016
Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?
16 Kasım 2016

Vajina Estetiği Hakkında Bilinmeyenler!

Vajina estetiği hakkında bilinmeyenler!

Tıbbi ve teknolojik imkanların gelişmesi ile beraber, vajina estetiği de gittikçe talep gören estetik operasyonlar arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Vajina estetiği genellikle; doğum sonrasında yırtıkların yanlış dikilmesi, istenmeyen ameliyat izlerinin ortadan kaldırılması, vajina genişliğinin eski haline getirilmesi için tercih edilmektedir. Yalnızca estetik görünümden de öte olarak cinsel işlev bozuklukları da vajina estetiği ile tedavi edilebilmektedir. Doğumdan sonra meydana gelen vajina ön duvarı ile komşu mesafedeki idrar torbası sarkabilmekte ve idrar kaçırma sorunları meydana gelebilmektedir. Bununla beraber vajina arkasında yer alan kalın bağırsağın son bölümü vajinaya doğru sarkabilir ve kabızlık sorunu meydana gelebilir. Bu gibi problemlerde kadında cinsel işlev bozukluklarına ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Bununla beraber genital organının görüntüsünden memnun olmamak ya da cinsel ilişki sırasında zevk alamamak gibi sorunlar da vajina estetiği ile düzeltilebilmektedir.  Kadın genital organlarına yönelik plastik ameliyatlar fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik yapılır.

Fonksiyonel ameliyatlar nedir?

Yapılan doğumlara bağlı olarak, vajina ön veya arka duvarı genişleyebilir. Çeşitli durumlarda vajina dışarı doğru sarkma yapabilir. Bunun dışında normal doğumdan sonra vajinada sarkma ya da genişleme meydana gelebilmektedir. Bu durumda da cinsel ilişki sırasında ses çıkması ya da vajinanın penisi kavrayamaması gibi sebeplerle cinsel ilişkide sorunlar meydana gelebilmektedir.

Vajina, doğumsal olarak da geniş olabilmektedir. Vajina genişliği kişiden kişiye farklı olmakla beraber, genellikle doğum yapmamış kadınlarda iki parmak girişine müsait olmaktadır. Ancak iki parmak, vajina tarafından kavranamıyorsa bu durumda, vajina genişliğinden bahsetmek mümkün olmaktadır.  Vajinada arka ve ön duvarda mevcut katlantılar genişlemeyi arttırır. Vajina boyu kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 8 cm kadardır. Vajina, enlemesine mevcut birçok katlantı olması sayesinde uyarılma aşamasında yaklaşık olarak 16 cm’e kadar ulaşabilmektedir.

Vajina neden genişler?

 • Yapılan doğum sayısının fazla olması durumunda vajina genişliği meydana gelebilir.
 • Yapılan zor doğumlar, vajina genişliğinin artmasına yol açar.
 • Doğumda yırtılmalar olması ve uygun teknikle dikilmemesi, durumunda vajina genişliği meydana gelebilir.
 • Doğum sonrası dikişlerde açılma söz konusu ise vajina genişleyebilir.
 • Yaşın ilerlemesi ile beraber vajinada elastikiyet kaybı olması durumunda vajina genişliği meydana gelebilir.
 • İri bebek durumunda vajina genişlemektedir.
 • Bazı kadınlarda yapısal olarak vajina büyük olabilmektedir.

Vajina genişlemesi durumunda hasta oldukça titiz bir şekilde değerlendirilmelidir. Vajinada genişlemeye yol açan faktör tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Şayet hafif vajina genişiliği söz konusu ise fizik tedavi yöntemleri yani; kegel egzersizi, elektrik stimülasyonu, manyetik sandalye gibi yöntemler ameliyata gerek kalmadan sorunu çözebilir. Ancak gerçekten genişlemiş vajina durumunda ameliyat uygulanabilecek tek yöntemdir.

Vajina genişlemesi genellikle tek başına görülmemektedir. Aşağıdaki durumlar, vajina genişlemesi kaynaklı olarak yaşanmaktadır:

 • İdrar kaçırma,
 • Gaz ve büyük abdest kaçırma,
 • İdrar torbası ve rahim sarkması durumları,
 • Vajinadan ilişki sırasında ya da yürürken ses gelmesi vajina genişliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu problemlerin söz konusu olması durumunda mutlaka bir kontrol gerekmektedir. Aynı seansta başarı oranı yüksek operasyonlarla vajina daraltmak söz konusu olmaktadır. Yapılan ameliyatlardan bazıları lokal anestezi altında uygulanabilir. Bu durumda hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Ancak vajina estetiği konusunda en önemli faktör, uzmanın deneyimli ve başarılı olmasıdır. Hekimin özellikle pelvis taban ve vajinal cerrahi konusunda deneyimli olması oldukça önemlidir.

vajina-estetigi

Diğer vajina estetiği operasyonları ise:

Estetik amaçla yapılan operasyon lokal anestezi ile uygulanabilse de genellikle genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise hastanın psikolojik olarak muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Operasyon süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

 • Nedbe dokusu ve izin düzeltilmesi:

Yapılan normal doğum sırasında açılan kesinin düzeltilmesi ve dikilmesi çeşitli durumlarda hatalı olabilir. Bunun dışında iz kalması da söz konusu olabilir. Bu faktörler estetik anlamda ve cinsel işlev açısından olumsuzluklara yol açmaktadır. Yapılacak ufak bir cerrahi operasyonla bu dokular düzeltilmekte ve iz kalmayacak şekilde onarılmaktadır.

 • Klitoropeksi:

Klitoris, cinsel ilişki sırasında uyarılmayı sağlayan en önemli yapıdır. Klitorisin üzerinin deri ile kaplı olması durumunda cinsel açıdan uyarılma sorunları meydana gelebilir. Bu sebeple de kadının orgazm olamaması meydana gelebilir. Yapılan operasyonlarda klitoris ortaya çıkarılır ve kadının orgazm olamama sorunu çözülür.

 • Labiaplasti:

İç dudakların aşırı büyük olması, vajina estetiğinin yaygın olarak yaptırılma sebebidir. İç dudakların büyük olması seçilen giysilerde problemlerin ortaya çıkmasında ya da cinsel ilişki sırasında bu büyük dudakların da vajinaya girmesine yol açarak cinsel ilişkide ağrıya yol açabilmektedir. Enfeksiyonun daha yaygın görüldüğü büyük dudak sorununda, daha fazla bakteri biriktiği için sağlık açısından da çeşitli problemler meydana gelmektedir.

İç dudakların görevi; vajinayı kapatmak ve yabancı mikroorganizmalarının girişini engellenmektedir. Bununla beraber cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli kayganlığı sağlamasına da yardımcı olmaktadır. kadınlarda vajina girişinde sarkan iç dudakların görüntüsünden rahatsız olmaktadırlar. İç dudakların küçültülmesi küçük ve risksiz bir cerrahi müdahale ile uygulanmaktadır.

Bu cerrahi müdahaleler günübirlik olarak yapılır. Önceden belirlenen fazla doku fonksiyonları bozulmayacak şekilde kesilip alınır ve iz kalmadan tamir edilir. İç dudakların asimetrik olması durumu da estetik anlamda çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu sebeple de iç dudakları asimetrik olan kadınlara labioplasti yapılması gerekebilmektedir.

 • Pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu:

Aşırı zayıf olma ya da yaşın ilerlemesi kaynaklı olarak dış dudakların yağ dokusunda incelme söz konusudur. Bu durum özellikle mons pubis denilen kasıklarında arasında ve vajinanın üzerindeki kıllı bölgede meydana gelmektedir. Dış dudaklarda da farklı sebepler kaynaklı olarak incelme meydana gelebilmektedir.

Bu gibi olumsuzluklarda kadının vücudundan yağ dokusu alınmaktadır. Alınan yağ dokusu ilgili bölgeye enjekte edildikten sonra sorun çözülmüş olur.

 • Pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu:

Kadınlarda yapısal özelliklerden kaynaklı olarak ya da kilo alımının artmasına bağlı olarak vücudun bazı alanlarda fazla yağ birikimi söz konusudur. Kilolu kadınlarda, kilo verilmesinden sonra bölgede yağ dokusu kalabilmektedir. Bu yağ dokusu lokal anestezi altında alınır ve ardından gerekli işlemler yapıldıktan sonra pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.