Menopozda Cinsel Yaşam
14 Kasım 2016
Vajina Estetiği Hakkında Bilinmeyenler!
15 Kasım 2016

Vajina Estetiği Nedir ?

Vajina estetiği nedir?

Vajina estetiği yani genital estetikler, günümüzde yaygın olarak talep gören estetik yöntemleridir. Oldukça kısa sürede ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen vajina estetiği, birçok problemin düzeltilmesi veya onarılması için uygulanabilir. Vajina estetiğinde birkaç operasyon aynı işlemde tamamlanabilir. Operasyonlar genellikle lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Ancak hastanın psikolojik olarak zarar görmemesi adına genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yapılan vajina estetikleri ise:

Dış genital organlara uygulanan vajina estetikleri:

 • Labioplasti (Küçük dudakların (Labium minus) Küçültülmesi)
 • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)

İç genital organlara uygulanan vajina estetikleri:

 • Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)
 • Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması)
 • Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Kimlere labioplasti ameliyatı yapılır?

Labioplasti; vajina dudaklarının asimetrik olması, büyük ya da sarkık olması, çok küçük olması gibi durumlarda uygulanabilmektedir. Özellikle kilo bakımından zayıf olan kadınlarda büyük dudaklar sarkık ve olması gerekenden büyükse, rahatsız edici bir görüntünün oluşması söz konusu olabilmektedir. Kıyafet seçiminde, mayo ya da dar pantolon giyildiğinde bu durum daha çok ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber cinsel ilişki sırasında büyük dudakların vajinaya girmesi sonucunda cinsel ilişkide ağrı ya da acı meydana gelebilir.

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Vajina dudaklarının küçültülmesi lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Ancak genel anestezi altında uygulanması hastanın sağlığı açısından daha doğru olacaktır.

Ameliyat sonrası iyileşme nasıldır? Ne zaman normal hayata geri dönülebilir?

Hastanın anesteziden uyandırılmasının ardından aynı gün evine taburcu edilmektedir. Bölgenin hijyeninin nasıl sağlanacağına dair gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra hastanın kullanılması için antibiyotik ve ağrı kesiciler verilmektedir. İş hayatı ertesi gün başlayabilir. Hasta, 24 saat sonra ayakta olmak kaydıyla duş alabilir. Dikişlerin düşmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması ardından hasta cinsle hayatına dönebilir. Bu süre yaklaşık olarak 2-3 haftadır.

Labioplasti ameliyatı sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir? İlerde tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

Bu operasyondan sonra öncelikli olarak tuvalet hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tuvalette hijyene dikkat edilmez ve doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmazsa enfeksiyon gelişebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası özellikle tuvalette gittikten sonra bölgenin temizliğine dikkat etmek önemlidir. Buna dikkat edilmez ve reçete edilen antibiyotikler kullanılmaz ise enfeksiyon gelişebilir. Bu durum antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir. Ancak dikişlerin düşmeden ya da iyileşme süreci tamamlanmadan cinsel ilişkide bulunulması durumunda dikişler zarar görebilir ve kanama meydana gelebilir.

Küçük dudakların yeniden büyümesi söz konusu değildir. Operasyonun yapılacağı bölgede ameliyat izi kalmamaktadır.

Büyük dudakların dolgunlaştırılması nedir?

Vajinadaki dudaklar bazı kadınlarda buruşuk ve sarkık olabilmektedir. Genellikle genetik özellikler kaynaklı olarak yaşanan bu durum, yaşın ilerlemesi ile artar.

Dolgu maddesi olarak ne kullanılır?

Dış dudakların dolgunlaştırılmasında ilk tercih hastanın kendi yağlarıdır. Ancak ayakta yapılan operasyonlarda genellikle hyaluronik asit kullanılmaktadır.

Uygulama nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Enjeksiyon yapılacak olan yağ, ameliyathane şartlarında lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Çoğunlukla karın bölgesinden temin edilen yağ dokusu, büyük dudaklara enjekte edilmektedir. Hastanın birkaç saat dinlenmesinden sonra ise taburcusu gerçekleştirilir. Pansuman ya da dikiş alımı gerekmemektedir.

Normal hayata ne zaman dönülür?

Dolgunlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra dudaklarda şişme meydana gelir. Bu şişlik birkaç gün içerisinde kendiliğinden azalır. Bu dönemde giyilen iç çamaşırlarının sıkmaması oldukça önemlidir. Operasyondan sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Tamiri ) nedir?

Yırtılmış olan kızlık zarı yeniden dikilebilir. Zorunlu bir işlem değildir ancak gerekli olduğu zamanlarda kısa sürede kolay bir yöntemle onarım tamamlanır.

kizlik-zari

Kızlık zarı nedir?

Vajinanın 2-3 cm içerisinde olan ince bir et parçasıdır. Kızlık zarı birçok kültürde bekaretin simgesidir. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi bulunmamaktadır.

Kızlık zarının ne zaman yırtıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonraki bir hafta boyunca, bir uzman kızlık zarının yakın zamanda yırtıldığını anlayabilir. Ancak daha uzun sürenin geçmesi durumunda ne zaman yırtıldığı tespit edilemez.

Kızlık zarının dikilmesi mümkün müdür?

Kızlık zarının yeniden onarılması mümkündür. Zarın parçaları kaybolmadığı sürece, kızlık zarı yakın dönemde ya da uzak dönemde yırtılsa dahi tamir edilebilmektedir. Ancak kişinin çok sayıda cinsel ilişkide bulunması ya da çok sayıda doğum yapması durumunda kızlık zarına ait parçalar bulunmaz. Bu sebeple de onarım söz konusu değildir.

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiği erkek taraf tarından kesinlikle anlaşılamamaktadır.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Genel anestezi altında uygulanan kızlık zarı tamiri, 30 dakikada tamamlanan bir işlemdir.

Günlük hayata ne zaman dönülebilir?

Hastanın anesteziden uyandırılmasından sonra günlük hayatına devam etmesi mümkündür. 2 gün meydana gelebilecek lekelenmeler için ped kullanması yeterli olacaktır. Ameliyatın yapıldığı gün duş alınabilir. Ancak tuvalet hijyenine dikkat edilmelidir.

Bir kez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarına ait parçalar mevcut ise yeniden dikme işlemi yapılabilir.

Vajina daraltma kimlere yapılır?

Vajina, çeşitli sebeplerle genişleyebilir. Özellikle de çok sayıda doğum yapmış olmak vajina kaslarının gevşemesine yol açabilir ve vajinanın yeterli kavrama özelliğinin kaybolmasına yol açabilir. Özellikle cinsel ilişki sırasında ses gelmesine ve iki tarafın da aldığı hazzın azalmasına yol açabilir. Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirginleşir. Vajina genişlemesi, ileri yaşlarda idrar torbasının ve kalın bağırsağın sarkmasına yol açabilir.  Şayet kadın vajinasına 2 parmağını yerleştirdikten sonra vajinasını sıkıp parmakları kavrayamıyorsa vajina genişliği söz konusudur.

Vajina gevşemesine neden olan durumlar nelerdir?

 • Genetik özelliklerden dolayı vajina geniş olabilir.
 • Çok sayıda normal doğum sebebiyle vajina geniş olabilir.
 • Doğum yırtıkları sebebiyle vajina geniş olabilir
 • Müdahaleli zor doğumlar sebebiyle vajina geniş olabilir.
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması sebebiyle vajina geniş olabilir.
 • İri bebek doğurma sebebiyle vajina geniş olabilir.
 • Yaşın ilerlemesi ile doku elastikiyeti kaybı sebebiyle vajina geniş olabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Vajina daraltma operasyonları genel anestezi altında uygulanmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 45 dakikada tamamlanır.

Normal hayata ve cinsel ilişkiye ne zaman dönülebilir?

Operasyonun tamamlanmasından sonra aynı gün hasta evine dönebilir. Vajina daraltma işleminden sonra vajinaya koyulan tampon, ertesi gün alınır. Pansuman işlemi yapılmamaktadır. Dikişler, kendiliğinden eriyen dikiş formunda olduğu için dikişlerin alınması gerekmektedir. Doktorun verdiği antibiyotiklerin düzenli olarak kullanması önerilmektedir.  1-2 gün iç çamaşırına ped konulabilir. En önemli nokta vajina daraltma ameliyatından sonra 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmasıdır. İyileşme döneminin tamamen bitmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Hasta ameliyattan 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunursa yani tüm kurallara uyulup cinsel ilişki için iyileşme döneminin tamamlanması beklendiğinde herhangi bir sorunla karşılaşma riski oldukça düşüktür. Bu dönemden daha önce bulunulan cinsel ilişkide yeniden genişleme söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.