Tüp Bebek Başarı Oranı Nasıl Arttırılır?

Azospermi ve Teşhisi
29 Kasım 2016
Gebelikte Bulantı
30 Kasım 2016

Tüp Bebek Başarı Oranı Nasıl Arttırılır?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları %45-70 arasında değişmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen birçok faktör vardır. Kontrol edilebilen faktörlere dikkat etmek ve tedaviyi olumsuz etkilememek adına bu konularda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

 1. Embriyo transferi için deneyimli ve profesyonel bir uzman tercih edin.

Embriyo transferi, her tüp bebek merkezinde uygulanan rutin bir işlemdir. Embriyo transferi mutlaka deneyimli ve kıdemli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Fundusa dokunmayacak ve rahim kasılmalarına neden olmayacak bir uzman, tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşmasını sağlayabilir.

 1. Embriyo transferinden sonra kendinizi yatağa hapsetmeyin.

Embriyo transferinden sonraki gün anne adayları kendilerini yatağa hapsetme meyilinde olmaktadır. Ancak sürekli yatmak, anne adayını strese sokabilir. Embriyo transferinden sonra anne adayı kendini yormayacak işler yapabilir, strese girmeyeceği, kendini sakinleştireceği eylemlerde bulunabilir.

 1. Sağlıklı beslendiğinizden emin olur.

Beslenme, sağlıklı bir yaşamın ve bedenin temelidir, doğurganlık ve sağlıklı bir gebelik oldukça yakın ilişkide kavramlardır. Tüp bebek tedavisinde doğru beslenme, sağlıklı bir hamileliğin de ilk adımıdır. Beslenme, vücudunuzdaki her hücrede ve döllenmiş yumurtanın gelişmeye başladığı ortamdaki etkisinden ötürü IVf’nin başarısında önemli bir rol oynar.

kadinlarda-kisirlik-nedenleri

 1. Duygusal / Psikolojik sağlığınıza önem verin.

Özellikle stres oluşturan belirli alanları tanımladığımızda; hayat, ilişki ya da genel zihinsel sağlık ve esenlik etrafında herhangi bir sorun varsa, tüp bebek başarısı olumsuz etkilenecektir. Stres, tüp bebek tedavisinde aşağıdaki zorlukların oluşmasına yol açar:

 • İyimserlik kaybı,
 • Beslenme düzeninin bozulması,
 • Stres sebebiyle hormonal dengenin bozulması,
 • Anne adayının yoğun bir stres altına girmesi olarak sayılabilir.
 1. D vitamini takviyesi çok önemlidir.

Son araştırmalara göre, D vitamini bakımından yetersiz olan kadınlar, normal düzeyde D vitamini alan kadınlar ile kıyaslandığında tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansının yarı yarıya az olduğu ortaya konmuştur. Vücut, D vitamini ihtiyacını güneşten karşılamaktadır. Bununla beraber somon gibi D vitamini açısından zengin balıkların da tüketilmesi oldukça önemlidir.

 1. Sağlıklı vücut kitle indeksi tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırıyor.

İdeal kiloda tüp bebek tedavisine başlamak, tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttırmaktadır. Aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olmak, üreme organlarını olumsuz etkileyebilir.

 1. Başarı oranı yüksek tüp bebek merkezi tercihi

Tüp bebek merkezinin yüksek başarı oranlarına sahip olması ve tedavi yöntemlerinin uygun olması, tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının artmasını sağlamaktadır.  Tüp bebek merkezinin hijyen koşulları, kullanılan cihazların kalitesi, doktorların deneyimi, tüp bebek merkezinin referansları, ne kadar süredir hizmet verdiği gibi birçok faktör detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

 1. Tüp bebek tedavisine odaklanmak

Günlük yaşantı stresinin doğurganlığı ne kadar etkileyebileceğini çok azımız biliyoruz. Bir yumurta için, daha sonra da gelişmekte olan bir bebek için dengeli, sıcak bir ortam yaratmak önemlidir. Bunu yapmak için, günlük yaşantınızda zihinsel, fiziksel ve duygusal uyumu teşvik etmenin yollarını bulmak çok önemlidir.

Egzersiz, sağlıklı beslenmek bu faktörlerin bir araya getirilmesi için en önemli anahtardır. Egzersiz ruh halinizin daha dengeli olmasını sağlar, stres oranını (zihinsel ve fiziksel) rahatlatır ve kan dolaşımını arttırır. Güç, esneklik katan yumuşak egzersiz biçimleri, örneğin yoga ve pilates, IVF döngüsüne hazırlanmada çokça önerilir.

IVF’ye giden yol kolay değil. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, beslenme programını yeniden planlamak, uyku düzenini kontrol etmek gibi ufak ayrıntılar tüp bebek tedavisinde başarı şansının artmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.