Sperm Yıkama Teknikleri Nedir?
15 Aralık 2016
Tesede Bir Kez Sperm Çıkmazsa Bir Daha Çıkma Olasılığı Nedir?
19 Aralık 2016

Rahimde Sıvı Birikmesi

Kadının üreme organı olan rahmin iki kenarında yumurtaların geçişini sağlayan fallop tüpleri bulunmaktadır. Bu tüpler yumurtaların rahme ulaşmasını sağlamaktadır. Her hangi bir sorundan dolayı bu fallop tüpleri tıkanırsa, rahimde sıvı birikir. Pek çok kadının yaşadığı bu durum, kadında farklı sorunlara sebep olmakta, ancak günümüz tıp teknolojisiyle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Kızlar ergenliği geçirdikten sonra yaşanabilen bu sorun, bazı sağlık problemlerine yol açar ve doktora başvurulduğunda rahimde sıvı birikmesi teşhis edilir.

Rahimde sıvı birikmesi neden ve nasıl olur?

Kadının yumurtalarını rahme ulaştırmaktan sorumlu olan fallop tüpleri tıkandığında rahimde sıvı birikmesi gerçekleşir. Zira tüplerin içinde üretilen sıvı tüplerden geçerek rahimden çıkamaz, orada kalır. Rahimde sıvı birikmesi nedeni olarak bir de çok sık cinsel ilişkiye girmek ve çok sık cinsel partner değiştirmek gösterilmektedir. Böyle durumlarda rahmin enfeksiyonlara daha açık olduğu, fallop tüplerinin enfeksiyonlardan dolayı tıkandığı ve rahimde sıvı birikmesi yaşanabildiği düşünülmektedir. Bunlara ek olarak menopoz aşamasındaki kadınlarda, rahimde iyi huylu tümör veya miyom oluştuğunda, kürtaj olan kadınlarda rahimde sıvı birikmesi yaşanabilir. Aslına bakılırsa çok küçük bir miktarda olan bu sıvı, kadında sağlık sorunlarına yol açabilir.

Rahimde sıvı birikmesi belirtileri nelerdir?

 • Cinsel ilişki esnasında kasıklarda ve alt karında ağrı ki bu ağrı bazı kadınlarda çok hafif hissedilmekteyken, bazılarında şiddetli olabilmektedir.
 • Karında kramp ve dolgunluk hissi
 • Solunum, nefes alma sorunları
 • Bağırsak işlevlerinin düzensizleşmesi ve adet döneminde ishal
 • Büyük kan pıhtılarının atıldığı, aşırı ağrılı adet dönemleri
 • İdrar torbasında şişlik ve sık sık idrara çıkma
 • Rahimde sıvı birikmesi dolayısıyla, cinsel ilişki esnasında ağrı hisseden kadın vajinayı kasmakta ve cinsel ilişki gerçekleşememektedir. Bu durumda pek çok kadının muzdarip olduğu vajinismus sorunu ortaya çıkar ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir problem yaşanır.
 • Bir kadının gebe kalabilmesi için kesinlikle fallop tüplerinin açık olması ve yumurtaların rahme ulaşabilmesi gerekir. ancak rahimde sıvı birikmesi sorununda tüpler tıkalı olduğu için gebelik gerçekleşemez ve kadınlar kısırlık şikayetiyle doktora başvururlar.

Rahimde sıvı birikmesi nasıl teşhis edilir?

Rahminde sıvı biriken kadın kimi zaman her hangi bir belirti fark etmez, şikayet yaşamaz. Bu sebeple başka bir sorun için test yapıldığında ya da ultrason muayenesi yapıldığında rahimde sıvı birikmesi tespit edilir. Bununla birlikte yukarıda sayılan şikayetlerden biri ya da birkaçı ile doktora başvuran kadınlara da bazı testler yapılır ve ultrason muayenesi uygulanır. Bu sayede rahimde sıvı birikmesi tanısı konur. Zira tıbbi görüntüleme cihazları bu sorunu rahatlıkla tespit edebilir.

Rahimde sıvı birikmesi nasıl tedavi edilir?

Kadının rahminde sıvı birikmesi olmuş ve kadın her hangi bir sorun hissetmiyorsa belli aralıklarla kontrol edilmesi yeterlidir, tedaviye gerek duyulmaz. Bununla birlikte yine kadın rahatsızlık hissetmiyor ve bebek sahibi olmak da istemiyorsa tedavi uygulanmaz, sadece kontrol edilir. Ancak bu durum gebeliğe engel olduğu için özellikle bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda rahimde sıvı birikmesinin tedavi edilmesi gerekir. Bu sorunun tedavisinde cerrahi yöntemler uygulanır ve rahatsızlık ortadan kalkar. Fakat rahminde sıvı birikmesi olan ve bebek sahibi olmak isteyen kadınlara doktorlar genellikle tüp bebek tedavisini öneririler. Zira tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışına alınır ve laboratuarda bir araya getirilir. Bu şekilde oluşan embriyo tıbbi yöntemlerle kadının rahim duvarına yerleştirilir.

2 Comments

 1. Ayşegül Özeren dedi ki:

  Merhbalar ben hatay kırıkhan dan yazıyorum geçen hastahaneye kadın doğum bölümüne gittim 10 yıllık evliyim 6 yıl sonra laparoskopi işlemiyle kist rahim içinde yapışıklık ve yumurtalıklara delikler açılmıştı ve ameliyattan 1 sene sonra çocuğum oldu 2 senedir rahattım geçen gittiğimde dr tekrardan rahim içinde yapışıklıklarım olduğunu sıvı olduğunu ve orada kılcal damarlanmalar olduğunu söyledi varis gibi dedi ameliyat dahi seni kurtarmaz dedi ve idrar yollarımda iltihap çıktı ve ben kıvranıp duruyorum sağ yumurtalığımda yumurtlama olmuş fakat iki yumurta birbirine yapışık olduğundan dolayı tüpler içeri alamamış dedi ne gibi çözümler önerebilirsiniz tekrardan mı ameliyat lazım beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum tşk ederim ilginiz için

 2. Hava dedi ki:

  Bir tüpte su toplanmış ve kapalı bir tüp açık dendi rahim filmi sonucunda ve ameliyat yapacaklar ameliyattan sonra nasıl yol izlememiz gerekiyor tüp bebek mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.