Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Tüp Bebek Öncesi Erkeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?
12 Mayıs 2017
Hamilelik Döneminde Kilo Alımı
17 Mayıs 2017

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Gebelik planlayan ya da adet kanaması geciken kadınların aklına hemen hamilelik gelir. İşte bu durumda eczanelerden alıp uygulanabilen idrar testi ya da bir sağlık kuruluşunda yapılan kan testi yapılmalıdır. Gebelik hormonları ilk ve en net olarak kanda ortaya çıktığı için kan tahlili sonuçları daha doğru bilgiler verir. Kanda gebelik testi yapıldığında da bakılan hormon Beta HCG’dir. Kanda Beta HCG değeri gebeliğin başladığı andan itibaren kontrollü olarak yükselmektedir. Beta HCG, progesteron hormonunun düzenli olarak üretilmesini sağlayan hormon, progesteron hormonu da hamilelik süresinde düşük yapılmasını önleyen hormondur. Bu bakımdan hamilelikte en hızlı ve en güvenilir sonuçların Beta HCG testi ile elde edildiğini söylemek mümkün.

Gebelik için Beta HCG değeri kaç olmalıdır?

Gebe olmayan bir kadının kanındaki Beta HCG değeri 0 – 10 mIU/ml arasındadır. Gebelikten şüphelenen kadına uygulanan kan testinde gebelikten bahsedilebilmesi için Beta HCG değerinin kesinlikle en az 5 mIU/ml ve üzerinde, kimi zaman da 10 mIU/ml üzerinde olması şartı aranır. Gebeliğin başında bu değer iki günde bir artış gösterir ve bu artış da bir önceki değerin iki katı şeklindedir. İşte bu bakımdan gebe kadında bu değer iki katı şeklinde bir artış göstermiyorsa, bir sorun olabileceği şüphesi uyanır. Bu durum daha çok dış gebelik vakalarında görülür. Zira dış gebelikte de kan testinde Beta HCG değeri beklenen düzeyde çıkar. Fakat sonrasında beklenen artış olmaz. Bu bakımdan dış gebelik durumunda erken dönemde önlem alınabilmesi açısından Beta HCG değeri önem taşır. Ancak bu değer tespit edilmiş olmasına rağmen ultrason çekilmeden ve gebelik kesesi görülmeden kesin olarak gebelikten bahsedilmemesinde fayda var. Çünkü kimi zaman Beta HCG değeri beklenen seviyede ve her iki günde bir de iki katı kadar yükseliyordur, fakat ultrasonda gebelik kesesi görünmüyordur. İşte bu da yine dış gebelik durumuna işarettir. Dolayısıyla hem Beta HCG değeri hem de ultrason görüntülerinde gebelik kesesinin görülebilmesi koşullarının her ikisinin de var olduğu durumlarda gebeliğin varlığı söz konusudur.

Beta HCG ne zaman yükselir?

Beta HCG, kandaki gebelik hormonudur. Kadın ve erkeğin üreme hücreleri birleşip döllenme gerçekleştikten sonraki 8. günden itibaren Beta HCG değeri hızla yükselmeye başlar ve iki katına kadar çıkar. Gebelik süreci ilerlediğinde ise bu değerin yükseliş hızı azalır ve daha normal seyreder.

Tüm bunların dışında Beta HCG değeri; dış gebelik, boş gebelik, mol gebelik gibi durumlarda da yükselir. Bu bakımdan hormonun normal gebelikten mi, yoksa diğer sorunlardan mı yükseldiğini öğrenmenin en kesin yöntemi, kan testinin ardından yapılacak ultrason muayenesiyle ortaya çıkacaktır. Zira ultrason muayenesinde gebelik kesesinin ve içindeki embriyonun tespit edilebilmesi önem taşıyor.

Beta HCG nedir, ne değildir?

 • Beta HCG değerine bakılarak kadının gebe olup olmadığı kesin olarak anlaşılabilirken, gebeliğin kaç haftalık olduğu ise yaklaşık olarak belirlenebilir. Zira gebelik haftası hakkında en doğru yanıtları ultrason uygulamasında almak mümkündür.
 • Beta HCG değerine bakılarak hamileliğin genel gidişatı ya da bebeğin sağlık durumu hakkında bir bilgi almak mümkün değildir.
 • Bebeğin anne karnında ölmesi ya da düşük olması durumunda da ilk dönemlerde Beta HCG değeri bir miktar yüksek görülebilir.
 • Beta HCG değerinin 5 mIU/ml ve üzerinde olması gebelik açısından ilk tanıdır, kesin tanı ultrason muayenesi ile konabilmektedir.

HCG nasıl salgılanır?

Yumurtalıklardan dışarı çıkan bir yumurta hücresi tüpten aşağı inerken sperm hücresi ile karşılaşır ve döllenme gerçekleşir. İşte bunun ardından geçen 7-12 günlük zaman dilimi arasında Beta HCG salgılanmaya başlar. Başlarda çok düşük seviyede salgılanan bu hormon, döllenmiş yumurtanın 5-6 günün sonunda rahim içinde implantasyonu ile yüksek düzeyde salgılanmaya başlar. Embriyo büyüdükçe farklılaşmalar oluşur ve bazı hücreler gelişerek anneden bebeğe besin taşıyacak olan plasenta şekillenir. İşte bu plasental dokunun trofoblast segmentinde yer alan hücreler HCG’nin temel kaynağıdır.

Aslında döllenme sonrasında embriyoyu meydana getiren hücreler 8 tane olacak şekilde çoğaldığında embriyodaki hücreler HCG üretmeye başlarlar. Fakat embriyo anne rahmine tam olarak yerleşene kadar bu hormonun annenin kanında tespit edilebilme olanağı yoktur. Döllenmeden kimi zaman 5, kimilerinde ise en geç 10 gün sonrasında kanda HCG artışı gözlenmesi de embriyonun rahme tutunabildiğinin göstergesidir.

Bu bakımdan kadın yumurtlamanın, döllenmenin hemen ardından değil de adetinin normal zamanda gerçekleşmediği, geciktiğini anladığı dönemde test yaptırdığında HCG’nin yükseldiği tespit edilir. Çünkü anca o dönemde embriyo tutunabilmiş, HCG kanda ölçülebilir düzeye erişmiştir.

HCG’nin yapısal özellikleri, Alfa HCG ve Beta HCG

HCG, gliko-protein yapısında bir hormondur ve gebelik döneminde sinsityotroblast adı verilen hücreler tarafından sentezlenip salgılanır. HCG; alfa ve beta olmak üzere iki gruba ayrılır. Bunlardan Beta gebelik tespitinde kullanılır. HCG, FSH, LH, TSH hormonlarında Alfa ünitesi aynıdır, ancak Beta bu hormonların alt birimlerindeki farklılıktır. Hormonsal bakımdan spesifik aktiviteyi sağlayan aslında Beta’dır.

Beta HCG değerinin düşmesi

Döllenme gerçekleşip embriyo rahme tutunduktan sonra kandaki Beta HCG değeri hızla yükselir, iki günde bir, bir önceki değerin iki katına kadar çıkar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu hızlı yükseliş yavaşlar ve daha stabil seyreder. Ancak doğum gerçekleştikten sonra bebek ve plasenta birbirinden ayrılınca kandaki Beta HCG değeri de giderek düşer, sonrasında gebelik öncesindeki normal değere ulaşır.

Gebelik haftasına göre kanda yaklaşık Beta HCG değerleri (son adet tarihi esas alınır)

 • 3 haftalık gebelikte: 5 – 50 mIU/ml arasında,
 • 4 haftalık gebelikte: 5 – 425 mIU/ml arasında,
 • 5 haftalık gebelikte: 20 – 7.300 mIU/ml arasında,
 • 6 haftalık gebelikte: 1.080 – 56.000 mIU/ml arasında,
 • 7 – 12 haftalık gebelikte: 7.650 – 290.000 mIU/ml arasında,
 • 13 – 16 haftalık gebelikte: 13.300 – 250.000 mIU/ml arasında,
 • 17 – 24 haftalık gebelikte: 4.000 – 165.000 mIU/ml arasında olmalıdır.

Yukarıda sıralanan değerler yaklaşık değerlerdir, daha gerçekçi sonuçlar ultrason muayenesinde ortaya çıkacaktır.

Yumurtlama sonrasındaki en düşük, en yüksek ve ortalama Beta HCG değerleri

Yumurtlama gerçekleştikten sonra Beta HCG’nin değerlendirilmesi için gebelik gününe bakarak en yüksek ve en düşük hormon değerleri baz alınarak bir değer oluşturulur. İşte bu ortalama değere yakın ya da uzak olmak da hamilelik hakkında yorum yapabilmek bakımından önemlidir. Bu bakımdan yumurtlamadan sonraki Beta HCG’nin en düşük, en yüksek ve ortalama değerleri aşağıdaki gibidir.

Gebelik günü

En düşük Beta HCG

Ortalama Beta HCG

En yüksek Beta HCG

12. gün

17

48

119

13. gün

17

59

147

14. gün

33

95

223

15. gün

17

132

429

16. gün

70

292

758

17. gün

11

303

514

18. gün

135

464

1690

19. gün

324

1061

4310

20. gün

185

1287

3279

21. gün

506

2034

4660

22. gün

540

2637

10.000

Son adet tarihi ve yumurtlama tarihi baz alınarak yapılan kan tahlili sonucunda tespit edilen Beta HCG değerinin gebeliğe işaret edebilmesi için yukarıda gösterilen en düşük değerin altında olmaması gerekiyor.

41 Comments

 1. özlem gültekin dedi ki:

  benim ilk kan değerim 241.1 çıkı daha sonraki 373.1 çıktı sizce bu normal mi

  • Damla dedi ki:

   Merhaba benim ilk kan değerim 21 ertesi gün 26 2 sonrada 35 çıktı.bu sonuçları yorumlayabilirmisiniz acaba ?

 2. alize dedi ki:

  merhaba beta total 35.65 pozitifmi acaba.

 3. Bilinmiyor dedi ki:

  Üç haftadır evliyim
  Bugün kan testinde beta hcg 5-50
  Sonuç 201,05
  Burdaki sonuçlar neyi gösteriyor

 4. Emine dedi ki:

  Hocam daha öncede yazdım ama bir yanlışlık yaptım galiba sorum silinmiş. Benim günüm Birgün geçmesine rağmen beta hcg sonucum 481.56 çıktı acaba çoğul gebelik olabilir mi

 5. refika dedi ki:

  Merhaba hocam benim beta değerin 13.75 adetten bir gün önceki degerim ve su an adetim iki gün gecikti degerim çok mu dusuk 😞

 6. Gizem dedi ki:

  Merhaba beta hcg sonucum 0.30 gebelik var mıdır adetime 2 gün var

 7. Selin dedi ki:

  merhaba, adetimden 1 ay sonra ilk değerim 70 çıktı, 4 gün sonra değerim 660 çıktı normal midir ? hızlı bir artış görünüyor

 8. esra dedi ki:

  Bhcg 13129.3 çıktı ilk seferde normal mi bu

 9. mümine dedi ki:

  hocam benim değerim 1685 normal değer 0.6 hamileyim ama kese daha görünmedi iki gün sonra kontrol var normal mi

  • Adile yazici dedi ki:

   Merhaba canım bende dün kan testi yaptım adetime 5gun vardı 0,8cikti ama gebelik yok dedi yükselebilirde dedi sence yukselirmi🙏

 10. Ece dedi ki:

  Merhaba hocam 31günlük hamileyim ilk beta hcg cuma günü 41.31ml öıktı pztsi 198,80 ml çıktı artışlaeım normal mi acaba?

 11. Nevin dedi ki:

  Merhaba ben tüp Bebek yaptırdım bugün 8 günüm test yaptım betahcg .2.57 yükselme olurmuş 12 güne kadar teşekkür ederim

 12. Nevin dedi ki:

  Merhaba ben tüp Bebek yaptırdım bugün 8 günüm test yaptım betahcg .2.57 yükselme olurmu 12 güne kadar teşekkür ederim

 13. Gül dedi ki:

  Adetim 2 gün gecikti değerim 65.43 çıktı. Iki gün önceki değerim 46.31di. Artış normal mi.

 14. Birsen dedi ki:

  Dün test yaptırdım 6.00 çıktı 2 gün sonra yeniden bakalım dediler acaba Hamilemiyim

 15. kader dedi ki:

  benim hcg 0.13 cikti hamilemiyim

  • Sengul dedi ki:

   Merhaba cnm hamilemi ciktin sonucun merek etim benim adetim 4 gun geviktinde test yapmistim o.59 hcg sonucu max 5 di korkumdn gidemiyorum yaptordinmi birdaha varmi hamileik 13 gun geciktim ben de

 16. Derya dedi ki:

  752 .14 den 42.73 acaba nekadarlık oluyor

 17. hilal dedi ki:

  benim adetim 5 gün geçikti beta 24,7 cıktı sizce var mıdır

 18. melis dedi ki:

  sonuç kısmında 27,98 yanında ok işareti var yüksek , referans aralığında 0-5.0

 19. Nagihan dedi ki:

  Mrb benim beta hcg 0.35 cıktı gebelik varmı ?

 20. Zeliha dedi ki:

  Benim adetime 10 gün var erken gebelik testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı kan testinde bugün 3.1 çıktı sizce gebelik varmi

 21. Nuriye dedi ki:

  Benim beta 5305.47 cıkti kac haftalık acbaa

 22. Aylin dedi ki:

  Merhabalar regl günümë 7 gün var dün gece test yaptırdım çünkü aşırı derece de halsiz kalıyorum beta hcg sonucum 4.97 çıktı 7 gün olmasına rağmen sizce varmıdır yoksa değer düşük mu

 23. nur dedi ki:

  merhaba test sonucum 0.05 çıktı hamileyim acaba

 24. Arzu dedi ki:

  Ben evde test yaptım pozitif. Kanda değerim 12 çıktı. lekelenmem4gündür ara ara oluyor. Doktor iğne yaptırdı düşük olmasın diye .12 çok düşükmü değer olarak.

 25. nurcan dedi ki:

  merhaba adetim 5 gün gecikti ben 3 günü doktora gittigimde degerim 0.112 cıktı daha önceden kimyasal gebelik gecirdim. degerim yükselme ihtimali varmı?doktor adet görmezsem 1 hafta sonra tekrar test yaptırmam gerektigini söylei.eşim sürekli bunlara takılıyorum üzülüyorum diye kızıyor ama en küçükde olsa bi umutla bakıyorum lütfen cevap bekliyorum…

 26. betul dedi ki:

  hcg 2.17 nedir

 27. aynur dedi ki:

  merhaba
  benim değerlerim 09.01’de 85,20 çıktı, 12.01 tarihinde 60,02 çıktı, 15.01 tarihinde 59,65 çıktı sizce durum nedir?

 28. Adile yazici dedi ki:

  Merhaba canım bende dün kan testi yaptım adetime 5gun vardı 0,8cikti ama gebelik yok dedi yükselebilirde dedi sence yukselirmi🙏

 29. Meryem dedi ki:

  Bence gebelik yok benim ki 0,64 çıktı doktor gebelik yok dedi

 30. Elif dedi ki:

  Merhaba beta hgc 2 cıktı acaba sonuç pozitifmi

 31. Yeliz dedi ki:

  Merhaba kan testi yaptırdım 0.78 çıktı hamile olma olsılığım varmıdır ? Kan testını tekrarlasammı ?

 32. Birgün dedi ki:

  Benim 5-50 çıktı. Doktor hamile olma olasılığı var dedi . Adet sancısı gibi sancılar çekiyorum. Midem bulaniyor basim dönüyor goguslerde çok ağrı hissi var sizce sonuç nedir

 33. Gülçin dedi ki:

  Beta hcg 7036.5 çıktı kaç haftalık hamileyimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.