Gebelikte Saç Boyatmak Güvenli midir?

Doğum Sonrasında Sağlıklı Kilo Verme Yolları
30 Nisan 2018
Gebelikte Laparoskopi (Kapalı Ameliyat)
1 Mayıs 2018

Gebelikte Saç Boyatmak Güvenli midir?

Gebelikte kadının vücudunda neredeyse her bir organın, her bir hücrenin fonksiyonlarında, çalışma sisteminde değişiklikler olur. Alınan kilolar, değişen hormon dengeleri, ruhsal dengesizlikler ve daha pek çok değişim anne adayının vücudunu çok hassas hale getirir. Bu bakımdan gebelik öncesinde sakıncası olmayan çok sayıda aktivite ve işlem de gebelikte sorunlara, komplikasyonlara sebep olabilir. Bu bakımdan gebelik dönemi boyunca ve aslında emzirme sürecinde de anne adayı çok dikkatli olmalı, her şeyi doktorun önerileri ve yasakları doğrultusunda yapmalıdır.

Gebelik öncesinde giyilen dar, sıkı kıyafetler, yenen, içilen sağlıksız besinler, gece yarılarına kadar uykusuz kalınabilen günler ve bir de saçları rengarenk yapabilen saç boyaları anne adaylarının veda etmeleri gereken hususlar arasındadır. Şu an piyasada bulunan saç boyalarının pek çoğu zararlı kimyasallar barındırdığı için gebelik döneminde saçın boyanması sağlıksız bazı sonuçlara yol açabilir. Herhangi bir kimyasal madde içeren saç boyalarının gebelikte yeterince güvenli olmadığına dair pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Doğal ürünlerden elde edildiği iddia edilen saç boyalarının pek çoğu da aslında yeterince güvenli ve masum değildir. Ancak gebelikte saçları boyatmanın da ortaya çıkardığı çok net olarak bilinen bir rahatsızlık da henüz kayıtlara geçmemiştir. Bu bakımdan aslında bu konudaki görüşler çeşitli ve değişken olabilmektedir.

Hamilelik sırasında saç boyanır mı, boyanmaz mı?

Hamilelik sırasında anne adayının herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalması ciddi riskler barındırmaktadır. Peki, bu maddelerden saç boyasının içinde ne kadar bulunmakta ve ne kadarı bebeğe, anne adayına zarar vermektedir? Uzmanların çoğuna göre hamilelik sırasında doğala yakın maddelerle saçı boyamak güvenli olabilir. Bu fikrin kaynağı; saç boyasının çok az bir miktarının anne adayının, saç derisi tarafından emilebildiği ve kan dolaşımına girebildiğidir. Yani bu açıdan saç boyasındaki kimyasallardan anne adayının kafa derisinden kan dolaşımına geçip fetüse ulaşabilen miktar çok azdır. Bununla birlikte bazı araştırmalarda saç boyasına maruz kalan kadınların üreme yeterliliğinin azaldığına dair bir veri bulunamamıştır. Bu bakımdan madem saç boyası kadının gebe kalmasını engellemiyor, o zaman var olan gebeliğe de zarar veremez şeklinde bir görüş hakimdir. Ayrıca gebelik döneminde anne adayında ve bebekte yaşanan her hangi bir sorunun saç boyası ile direkt olarak ilişkili olduğunu gösteren yeterli çalışma da bulunmamaktadır.

Yukarıda sayılmakta olan sebepler göz önünde bulundurulduğunda gebelikte saçları boyamanın güvenli olduğu söylenebilir. Ancak gebelikte yapılan her bir aktivite için gebeliği takip eden doktora danışılması gerektiği gibi saçı boyamadan da önce danışmak gerekir. Zira her gebelik, kendine has farklı bileşenler barındırmakta, bazı kadınlarda zararlı olmayan maddeler, bazıları için bir endişe kaynağı olabilmektedir.

Gebelikte ilk 3 aylık dönem çok hassastır!

Gebelik çok hassas bir süreçken ilk 3 aylık dönem çok daha hassas ve önemlidir. Hamileliğin ilk üç aylık dönemi bebeğin gelişimi için çok önemli bir zaman dilimidir. Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin temel organ gelişiminin gerçekleşmekte ve kasları, tırnak yatakları, saç kökleri şekillenmeye başlamaktadır. Bu bakımdan saç boyası ve diğer riskli işlemler için ikinci üç aylık döneme kadar beklemek en doğrusudur. Gebelikte değişen hormon dengeleri, vücutta salgılanan tüm hormonlar anne adayının saçlarının daha hızlı büyümesini sağlamaktadır. Yani hamile kaldıktan sonra haftalar içinde saçların normalden daha hızlı uzadığı dikkat çekebilir. Bu bağlamda saç boyanırken göz ardı edilebilir miktarda kimyasal madde anne adayının kafa derisinde absorbe olabiliyor olsa da, güvenliği elden bırakmamak ve herhangi bir risk almamak adına kimyasal boyalardan kaçınmak, çok istenirse gebeliğin ikinci 3 aylık dönemine kadar beklemek önerilir.

Tek renk yoğun boyalardan kaçınmak gerekiyor!

1sac-boyatma

Gebelikte saç boyamakla ilgili bir diğer uyarı da tek renk işleminden kaçınmaktır. Saç diplerinin boyandığı, köklerden uçlara kadar tam renk değişimi yapılan tek işlemler daha zararlı olabiliyor. Bu tip tek renk uygulamalarında saç boyası kafa derisi ile yakın temas halinde oluyor. Bunu önlemek adına da daha hafif uygulamalar tercih edilebilir.

Yukarıda anlatılanlardan anlaşıldığı üzere hamilelikte saçları boyamak bir açıdan güvenli kabul edilebilse de hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için kimyasallardan uzak durmak, doğal çözümler bulmak gerekiyor.

Saçları doğal olarak renklendirmek de mümkün!

Gebelikte saçları boyamak ya da en azından biraz renklendirmek elbette ki anne adayının psikolojisinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Ancak bu işlemin doğal ürünlerle yapılması saha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Bunun için her evde, aktarlarda bulunan birkaç doğal madde işe yarayacaktır.

 • Kına

Kınanın saç boyamakta kullanılışı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Kınayı limon suyu ile zeytinyağı ile ya da sadece su ile kıvamlı bir hale getirip saçlara sürmek saçlarda hafif kızılımsı ve kahvemsi bir renk tonu elde etmeye yardımcı olabilir.

 • Çay

Hemen herkesin evinde her gün siyah çay demleniyor. Çayı içtikten sonra geri kalanı saçlara sürüp birkaç saat bekletip de yıkamak saçlardaki beyazları kapatmaya yardımcı olacaktır. Saçların kestane, kahve renkleri doğal bir şekilde alması çayla çok kolay ve sağlıklı olabilir.

 • Papatya

Bir avuç papatyayı sıcak suyun içinde demleyerek papatya suyu elde etmek mümkündür. Saçlara doğal sarı ya da açık kumral renk vermek için bu papatya suyunu saçlara sürüp saçları güneşte kurutmak yeterli olur.

 • Kahve

Saçlarına doğal bir kahverengi görünüm vermek isteyen anne adayları için kahve çok doğru bir seçenektir. 2 yemek kaşığı kahvenin içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve biraz da saç kremi ekleyip kıvam alıncaya kadar karıştırmak gerekiyor. Ardından elde edilen karışım saçlara sürülüp 1 saat bekletildikten sonra yıkanır ve saçlara koyu kahve bir görünüm vermek mümkün olur.

 • Pancar suyu

Pancarın kıpkırmızı rengini biraz da saçlarda görmek iyi gelebilir. Bunun için kaynatılan pancarın suyunu saçlara uygulamak ve bu şekilde birkaç saat beklemek yeterli olur.

 • Havuç suyu

Kumral anne adayları saçlarının renginin biraz turuncu tonlarda olmasını istiyorlarsa tıpkı pancarda olduğu gibi havucu kaynatıp suyunu saçlarına sürebilirler. Kesinlikle çok hoş bir renk elde etmek mümkündür.

 • Limon suyu

Saçlarını açık tonlarda renklendirmek için limon suyu kullanmak iyi gelir. Ancak marketlerde satılan katkılı limon suları değil, evde birkaç limonun suyunu sıkıp saçlara uygulamak ve saçları güneşte kurutmak çok güzel sonuçlar verir.

Hamilelikte saç boyama önlemleri

 • Saçlara her hangi bir kimyasal içerikli boya ya da doğal bir ürün uygulamadan önce bir tutam saçta deneme yapılması iyi olur.
 • Saç boyalarının kullanma talimatı dikkatlice okunmalıdır.
 • Saç boyaları uygulanırken eldiven takılmalıdır.
 • Saç boyalarının kokusundan etkilenmemek için hamileler kapalı alanlarda değil, mümkünse açık alanda boya yapmalı.
 • Boyadıktan sonra saçlar, kafa derisi çok iyi yıkanmalı, durulanmalı.
 • Hamilelikte kullanılan saç boyaları asla amonyak veya peroksit içermemelidir.
 • Saçı boyatmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.