Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama, Adet ya da Lekelenme

Tüp Bebek Tedavisinde Luteal Faz Desteği
1 Ağustos 2015
Vazektomi Nedir?
5 Ağustos 2015

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama, Adet ya da Lekelenme

Doğum kontrol hapı nedir?

İçeriğinde bulunan hormonlar sayesinde, yumurtlama ( ovulasyon ) sürecini geçici olarak durdurmasını sağlayan doğum kontrol hapları, günümüz kadınlarının aile planlamasını kontrol altında tutmak için kullandığı yöntemler arasında yer alıyor. Doğum kontrol haplarının tıbbi literatürdeki adı ‘’oral konstraseptif ’’ yani ağız yoluyla alınan gebelik önleyiciler olarak geçmektedir.

Doğum kontrol haplarının kullanımı

Doğum kontrol haplarının bitmesiyle, yedi gün ara verilir. Bu yedi gün içinde adet görülür. Sekizinci günde tekrar yeni kutuya başlanır. Adet kanamaları genellikle bu ara verilen dönem içerisinde başlar. En fazla 5 gün sürer. Adet kanamasının ne zaman başladığına ve ne kadar sürdüğüne dikkat edilmesi gerekir. Kutuya yedi gün ara vermeli ve yeni kutuya sekizinci gün başlanmalıdır. Kimi zaman adetin erken ya da geç başlamasıyla kadınlar ilaçları kullanma sürecini değiştirmeleri gerektiğini düşünebilirler. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Adet zamanını dikkate almadan, ilaçlar bitince ara verilmesi, sekizinci gün yeni kutuya başlanmalıdır.

Tüm ilaçların kullanımına bağlı olarak görülen yan etkiler, doğum kontrol haplarının kullanımında da çeşitli problemlere neden olabilir. Doğum kontrol hapı kullanımında ortaya çıkan etkilerin neredeyse büyük bir kısmı ciddi problemlere neden olmaz. Bu nedenle de tedavi gerektirmeden, kendiliğinden düzelebilen sorunlardır.

Doğum kontrol hapı kullanırken kanama, adet ya da lekelenme

Doğum kontrol haplarının kullanımına bağlı olarak en sık görülen etki, kanamalar ve lekelenmelerdir. Bu kanamaların nedeni rahim içini döşeyen endometrium tabakasındaki değişikliklerden meydana gelir. Normalde kalın olan endometrium tabakası, doğum kontrol hapının içindeki düşük doz hormonların etkisiyle incelerek hassaslaşır.

Ama doğum kontrol hapları endometrium tabakasını kalınlaştırmaz. Çünkü dolaşımda endometriumu gebeliğe hazırlamak amacıyla yüksek miktarda kalınlaştıracak düzeyde hormon yoktur. Doğum kontrol haplarının kullanımı sırasında adet kanamalarının her zamankinden daha az olması da bu etkiden dolayıdır. Bu sayede döllenme gerçekleşemez. Döllenme olsa dahi embriyonun yerleşebileceği uygun bir ortam olmadığı için gebelik oluşmaz.

Endometrium kullanılan haplardan dolayı değişen hormonal düzene uyum sağlamaya çalışırken, zaman zaman kanama ve lekelenmeler meydana gelebilir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının nedeni doğum kontrol haplarının içindeki progesteron hormonudur. Bu kanamalar ve lekelenmeler düşük doz östrojen hormonu içeren yeni nesil haplarda daha fazla görülür. Genellikle kanamalar kullanımın ilk 3 ayından sonra kendiliğinden kaybolur. Ama bazı durumlarda aradan aylar geçmesine rağmen bu kanamalar kesilmezken birden de ortaya çıkabilir. Bu kanamanın nedeni de yine progesteron hormonunun endometrium da yarattığı değişikliklerden dolayı kaynaklanmaktadır.

dogum kontrol hapi (2)

Kanama, adet ya da lekelenme belirtilerinde ne yapılması gerekir?

Doğum kontrol haplarının kullanıma bağlı olarak görülen bu yan etkiler, endişeye gerek duyulmasını gerektirmeyen etkilerdir. İlaç kullanımdan dolayı gerçekleştiği takdirde kullanıma ara vermeden devam edilmesi gerekir. Bir kutuyu bitirdikten sonra verdiğiniz yedi günlük aradan sonra tekrar başladığınız sekizinci günle beraber adet kanaması ya da lekelenme görülür ise, bu gibi durumlarda da adet kanaması dikkate alınmamalıdır. Bu şekilde hapların kullanımına devam edilmelidir. Fakat kanama bir haftadan fazla sürer ise ya da aşırı yoğunlukta bir kanama meydana geliyorsa, muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuzda bu hapları kesmenizi istemeyecektir ama gerçekleşen kanamanın kesilmesi için ek ilaç takviyesi yapabilir. Doktorunuza danışmadan hapların kullanım düzenini bozarsanız, adet düzensizliklerine neden olursunuz ve gebelikten korunma oranı da düşer. Doğum kontrol haplarının kullanıldığı dönemlerde hamilelik riski çok küçük bir oranda da olsa vardır. Bu yüzden adet gecikmesi durumunda, gebelik testini yaptırmanız gerekir.

Amenore ( adet kanamasının kesilmesi )

Doğum kontrol hapının rahim içini döşeyen endometrium tabakasında incelmeye neden olduğunu belirtmiştik. Ama bazı kadınlarda progesteron hormonunun etkisiyle kanama yaratacak kadar endometrium tabakasında kalınlaşma olamaz. Bu yüzden bazı kadınlarda da hap kullanımına ara verdiği 7 günlük sürede adet kanaması görülmemektedir. Bu durum ciddi bir kalıcı hasar belirtisi değildir. İlaç kullanımına ara vererek yumurtalık fonksiyonlarının kendine gelmesiyle kandaki östrojen seviyesinin artırılması endometriumun uyarılarak tekrar kalınlaşmasını sağlayacaktır. Diğer bir yol ise, yüksek doz östrojen içeren ilaçların kullanılmasıyla da düzenli kanamalar gerçekleştirilmektedir.

Doğum kontrol haplarının kullanımına bağlı olarak görülen adet kesilmeleri, ilerideki gebe kalma potansiyelini kesinlikle etkilemez. Düşük doz kullanılan hapların adet kanamasının kesilmesi gibi belirtilerin olması normaldir. Bu belirtiler ilk yıl % 1 civarındayken birkaç yıl sonra % 5’e kadar görülme olasılığını arttırır.

Doğum kontrol haplarının kullanımında ilk kez adet görülmemesi durumu olduğunda, mutlaka test yapılması gerekir. Bu belirti olası gebeliğin oluşumunu haberdar edebilir. Bu yüzden ilk defa görülen adet kesilmeleri yaşandığında test yapılarak, olası gebeliğin önüne geçilebilmektedir.

15 Comments

 1. sibel sen dedi ki:

  dogum kontrol hapim 5 tane varken ara ara kanama gelmeye basladi 7 gunluk aranin bugun 2 ci gunundeyim adet olurum degilmi hamile olmak istemiyorum

 2. Nilüfer yamak dedi ki:

  İyi günler yaklaşık olarak 10 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. 2009 yılında hap kullanmama rağmen kanamalar oldu hemen bir kadın doğum uzmanına gittim neticede rahim ağzında yara olduğu ve bu yaraların kanser hücresi olduğu tespit edildi. Ve hemen ameliyata alındım. Rahim ağzı alındı. 2009 dan beri tekrar etmedi kanamalarim olmadı fakat bu ay yogun bir şekilde hap kullanmama rağmen kanama var. Bu riskli bir durummudur.

 3. Seher dedi ki:

  Merhaba…
  Ilk defa 7 gunluk arada adet olmamak ve Test pozitif ise olasi gebeligin onune nasil gecilir?

 4. Arzu aksoy dedi ki:

  Yarın habı içsem kaç gün sonra kanamam olur

 5. Seyhan dedi ki:

  Merabalar Ben 14 gundur dogum kontrol hapi kulaniyorum 21gunluk bu ama kana man oldu nedeni ne olabilir

 6. Emine kır dedi ki:

  Doğum kontrol hapı düşüge neden olurmu

 7. Neslihan Togan dedi ki:

  Eylül ayının 7 sinde regl oldum.ilk gün reginon doğum kontrol hapına başladım.ancak bugün 5.gün olmasina ragmen kanama azalmadi.rahim ağzında yara var. kanama ondan kaynaklı olabilir mi. Reginonu keseyim mi.yardimci olursaniz sevinirim

 8. pınar hepşen dedi ki:

  7 temmuz 2017 de rahim duvarında kalınlaşma olduğu için küçük bir operasyon geçirdim, parça alındı ve patolojiye yollandı, bu arada doktorum cyclo progynova isimli ilacı verdi kullanmaya başladıktan 2 gün sonra rengl oldum, bu normalmi, bana haplar bittikten sonra 4-7gün içerisinde kanama başlayacağını söylenmişti. yardımcı olursanız sevinirim

 9. sevda dedi ki:

  merhabalar mayıs ayında doğum kontrol hapını kullanmaya başladım haziran ayında evlendim evlendiğim günden itibaren her ilişkide kanama geliyor şuan tam 1. ayımız doldu ama kanamalar azalmadı kadın doğum uzmanına gittim ilacı derhal bırakmamı söyledi . İlacı bırakmama rağmen kanama devam ediyor yardımcı olursanız sevinirim

 10. ilkay dedi ki:

  merhaba yaklasik 1 yildir dogum kontrol hapi kullaniyorum adetim ayin 27’07’2017 ilacimin bitmesine 4 gun var ancak 2 gundur kahverengi lekelenme basladi bugunde cok acik renkte kan geldi daha once yasamistim ve bir suru testler yapildi hicbir sey cikmadi sadece idrar yolu enfeskiyonum bulunmakta, bununla alakali olabilir mi

 11. Gül dedi ki:

  Bn dogum kontrol hapını kistim olduğu için kullanıyorum lakin bu haftadır parca parca şeyler geliyor korkuyorum bi sorun mu var bnde

 12. sumeyye dedi ki:

  Bende 1 paket hap bitirdim. 25 gundur adet gormuyorym acaba neden

 13. ömür dedi ki:

  merabalar ben 29 yaşındayım 3 cocuk annnesiyim 13senedir doğum konturol hapı kulanıyorum adetim hep düzenli olmuştur hic bisorunla karşılaşmadım ama aralığın 18 adet olmam lazım olmadım aralığın 19 adet oldum ama kanam olmadı camur gibi lekelenme oldu 3 gün sürdü ilk defa böyle oldu ben aralığın 22 tekrar hapa başladım üstüne gördümmü aca diye gebeoldummu aca diye kan tahlili yaptırdım aralığın24düne ama gebelik yok dediler bende hale miğde bulantısı baş ağrısı kasıklarda ağrı karın şişkinliği göğüslerimde feci şekilde ağrılar var acab erken miydi gebelik testi icin benim ne yapmam lazım hala hapı yutuyorum bidaki adet tarihim ocağın 15

 14. Leman dedi ki:

  Iyi aksamlar bende dogum kontrol hapi kullaniyorum 3 hafta kullanip 1 hafta ara veriyorum adetim olmasi icin ama 3 haftalik hapimi kullanirken yine adet goruyorum sizce normalmi hap kullaniken adet gotmek

 15. Melek dedi ki:

  Doğum kontrol hapı kullanmaya adet olduğum ilk gün başladım, lekelenme hala devam ediyor, 10 günü geçti vücudumda herhangi bir ağrı sızı yok normal bir durum mu veya lekelenme ne kadar sürebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.