Gebelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

5 Maddede Adet Düzensizliği
1 Nisan 2016
Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mıdır?
5 Nisan 2016

Gebelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Anne adaylarında sıklıkla rastlanan şikayetlerden birisi de gebelikte idrar kaçırma problemidir.  Sık idrara çıkma isteği ve idrarını tutamama durumu anne adayları için oldukça rahatsız edicidir. Gebelikte idrar kaçırma probleminin görülmesi normaldir, ancak kegel egzersizi ile bu şikayetin oluşumu önlenebilmektedir.

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının böbreğinden geçen ve süzülen kan oranı artmaya başlar. Gebelikte ikinci trimesterda ise bu kan oranı en üst seviyeye ulaşır ve anne adayının idrara çıkma ihtiyacı artar ve sık idrara çıkma durumu oluşur.

Hamilelik süresince anatomik açıdan idrar torbası ve büyüyen rahim arasında yer değiştirmeler olmaktadır. Bunun yanı sıra anne adayında salgılanan progesteron olarak adlandırılan hormondaki artışa bağlı olarak rahim de dahil olmak üzere organlar tembelleşmektedir.

Östrojen reseptör sayısını artan progesteron hormonu düşürmektedir. Gerçekleşen bu durum da urge inkontinansa neden olan önemli faktörlerden birisidir. Söz konusu faktör idrar yolları enfeksiyonları ile birlikte gebelikte idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma bir sağlık sorunu belirtisi midir?

Yetişkinler açısından idrar kaçırma şikayeti normal ve sağlıklı bir durum değildir. Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma bir sağlık problemi olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Anne adaylarının çoğunluğunda gebelikte idrar kaçırma problemi görülür mü?

Anne adaylarında bazı etkenlerden dolayı böbreklerden idrar yapımın artmasına bağlı olarak gebelik süresince en sık rastlanan şikayetlerden biri idrara sıklıkla çıkmaktır. Fazla kilosu olmayan, idrar yolu enfeksiyonu geçirmemiş ve daha önce doğum yapmamış anne adayında idrar kaçırma problemi görülmeyebilir.

Anne adayları gebelikte idrar kaçırma problemine karşılık ne yapmalıdır?

Hamilelikte anne adayları idrar kaçırma problemi yaşadıklarında doktora başvurmalıdır. Başvurulan hekim ise anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma şikayetine bağlı olarak ilk önce idrar kültürü ve antibiyogram yapılarak idrar yolu enfeksiyonları birinci basamakta elemeye çalışmaktadır.

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma bebeği olumsuz yönde etkiler mi?

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma problemi genel olarak bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak idrar yolu enfeksiyonları görülmesi halinde bu durum erken doğuma neden olabilir.

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma nedenleri:

 • Büyüyen rahmin idrar torbası üzerinde yaptığı baskı
 • Karın içindeki basıncın artması nedeniyle üretra ve kalça tabanı desteğinin giderek zayıflaması
 • Daha önce yapılan doğumlardan kaynaklı kalça tabanı kaslarındaki zayıflama
 • Hamilelik sürecinde üretra ve idrar torbası konumundaki değişim
 • İdrar torbası kontrolünü sağlayan sinirlerde hasar görülmesi
 • Gebelikte artan progesteron hormonunun mesane sfinkter kaslarında gevşemeye yol açması

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırmayı artıran durumlar:

 • Yaş
 • Fazla kilolar
 • Kabızlık
 • Kafein maddesi içeren gıdaların aşırı tüketimi
 • Sigara içmek
 • Bebek ağırlığının fazla olması

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma doğum sonrası devam ediyor mu?

Bazı anne adayında doğumla birlikte bu durum düzelirken bazılarında lohusalık sonrası da devam etmektedir.  Hamilelikte idrar kaçırma şikayeti olan anne adaylarının yaklaşık oranla 1 / 4’ü doğum sonrası da bu şikayeti yaşamaktadır.

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma tedavisi için öncelikle idrar kaçırma sorununun değerlendirilmesi ve idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekiyor. Bazı idrar kaçırma problemlerinde tedavi sadece cerrahi yöntemlerle yapılabilirken bazı durumlarda ameliyat dışı tekniklerden yararlanılmaktadır.

Hamilelikte idrar kaçırmayı önlemek için en etkili yöntem kegel egzersizi yapmaktır. Kegel egzersizi evde yapılabilecek basit bir yöntemdir. Kegel egzersizi ile idrar torbası çevresindeki ve pelvis tabanındaki kaslar güçlendirilir ve istemsiz idrar kaçırma şikayeti oluşumu engeller. Kegel egzersizi hemen etkisini gösteremeyebilir. Hergün düzenli olarak kegel egzersiz yapan anne adaylarında çoğunlukla 4 ila 6 hafta sonunda fayda görülür. 6 hafta süresince yapılan kegel egzersizi fayda sağlamamışsa başka tedavi yöntemleri için doktora danışılmalıdır.

İdrar kaçırma probleminde alınabilecek bir diğer önlem ise: öncelikle idrar zamanları not edilmeli ve bir çizelge oluşturulmalıdır. Bu çizelgeye göre idrar kaçırma saatleri belirlenir ve bu saatler yaklaşınca da planlı olarak idrar yapılmalı böylelikle olası idrar kaçırma sorunu engellenmelidir.

Anne adaylarında görülen gebelikte idrar kaçırma problemi nasıl önlenir?

 • Vajinal muayene esnasında pelvik taban kasları öğretilerek ya da idrar yaparken bu kasların kullanması söylenerek öğretilen kegel egzersizleri yapılmalıdır.
 • Çay, kahve gibi kafein içeren gıdaların tüketiminden uzak durulması gerekir.
 • İdrar yapma sırasında öne doğru eğilerek idrar torbasını sıkıştırıp tüm idrarın boşaltılması sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.