Hamilelikte Koşu Bandı Kullanılabilir mi?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler
26 Eylül 2016
Modern Yaşamın Kısırlığa Etkisi Var mıdır ?
27 Eylül 2016

Hamilelikte Koşu Bandı Kullanılabilir mi?

Hamilelikte koşu bandı kullanılabilir mi?

Gebelik süresince düzenli ve gebeliğe uygun egzersizler yapmak oldukça önemlidir. Yapılan egzersizler fazla kilo alımına engellerken anne adayının vücudunun direncinin korunmasına yardım edecektir. Fakat gebelik döneminde yapılan her türlü egzersize dikkat edilmelidir. Şayet riskli bir gebelik mevcutsa doktora danışılmadan egzersiz ya da spor kesinlikle yapılmamalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Eklemler ve bağlar gevşemeye başlar, anne adayının karnım büyüdükçe vücut durusu değişmeye başlar. Vücut dengem merkezinin yer değişmesi sebebiyle bu denge yeniden sağlamak için hafif egzersizler yapmak oldukça önemlidir. Fakat vücut denge merkezinin değişmesi sebebiyle spor sırasında yaralanma ve denge kayıpları yaşanabilmektedir. Gebelik döneminde vücut sıcaklığına ayarlayan merkezde da değişimler meydana geldiği için kısa sürede çok fazla terleme yaşanabilir ya da vücut sıcaklığı aşırı yükselebilir. Bu sebeple de uzun süren egzersizlerin yapılması önerilmemektedir.

Gebelikte yürüyüş

Hamilelik döneminde yürüyüş yapmak en çok önerilen egzersizlerden biridir. Özellikle açık havalarda yürümek anne adayının günlük egzersizi için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Fakat kışın anne adayının dışarıda yürümesi soğuk havalar sebebiyle zorlaşabilir. Yaşanan yer sebebiyle dışarıda yürüyüş egzersizi yapmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple de anne adayları koşu bandı kullanmak isteyebilir. Şayet anne adayı gebelikten önce koşu bandı kullanmışsa gebelik süresince de koşu bandı kullanabilir. Koşu bandında yürüyüş hızlı ve süresi kontrol edilebilmektedir, bu sebeple koşu bandı gebelik döneminde oldukça sağlıklı olabilir. Anne adayının düşük riski, erken doğum riski gibi durumları söz konusu değilse hamilelik döneminde koşu bandı kullanılabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken süre ve hız açısından mutlaka doktora danışmak gereklidir.

Koşu bandı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Anne adayı koşu bandı kullanırken susuz kalmamaya özen göstermelidir.
  • Spor yapan anne adayları günde en az 3 litre su içmelidir.
  • Kalp atım hızını çok yükselmemesine dikkat edilmelidir.
  • Aşırı terlememek ve çok hızlı yürümemek oldukça önemlidir.
  • Kalp atımlarının yani nabzın yükselmesi bebeğe giden oksijenin azalmasına yol açacaktır bu sebeple de vücut uyarılarına dikkat etmek oldukça önemlidir.
  • Anne adayı kendini zorlamadan günde 20 ya da 30 dakika yürüyerek günlük sporunu tamamlayabilir.

Hamilelik döneminde önerilen diğer egzersizler

Hamilelik döneminde öneriler egzersiz ve sporlar; yüzme, yorga, pilates ve yürüyüştür. Anne adayının Kondüsyonunu arttırması ya da zayıflamak için ağır egzersizler yapması kesinlikle önerilmemektedir. Hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin amacı vücudun dinç kalmasını sağlamak ve kasların aktif olarak çalışmasına yardımcı olmaktır. Özellikle hamilelik döneminde yüzme Anne adayının yorulmadan vücudunu çalıştırmasın sağlayacaktır. Bu sebeple mümkünse yüzme egzersizleri yapılmalıdır. Bunun dışında anne adayları sakatlanma riski yüksek olduğu sporlardan uzak durmalıdır. Örnek olarak bisiklet binme, boks, yamaç paraşütü gibi egzersizlerden uzak durmalıdır. Doktora danışılmadan herhangi bir spor yapılması önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.