Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Kısırlık Tedavisinde Endoskopik Cerrahi
6 Ekim 2016
Gebelikte Varis Neden Oluşur, Nasıl Önlenebilir?
6 Ekim 2016

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelik, çeşitli hormonal farklılıkların yaşandığı bir dönemdir. Metabolizma, iki canlıyı da besleyebilmek adına daha hızlı çalışmaya başlar. Vücut, bebeği korumak ve geliştirmek adına her çabayı verir. Bu sebeple de gebe olunmayan dönemden farklı olarak beslenme, yaşamak ve hareket etmek gerekir. Gebelik döneminde de anne adayları çeşitli hastalıklara ya da sorunlara maruz kalabilmektedir. Özellikle hormonal değişimler sebebiyle anne adaylarının vücudu, enfeksiyonlara açıktır.

Gebelik döneminde en çok hangi hastalığın görülme riski vardır?

Hamilelik döneminde hormonal değişimler ve fizyolojik farlılıklar sebebiyle en yaygın olarak idrar yolu enfeksiyonları görülmektedir. Bunun dışında:

  • Solunum yolu enfeksiyonları,
  • Diş ve diş eti sorunları,
  • Sinüzit,
  • Apse,
  • İshal gibi enfeksiyonel hastalıklar görülmektedir.

Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı?

Gebelik döneminde çeşitli durumlarda antibiyotik kullanılabilir.Gebelik döneminde şayet anne adayı antibiyotik kullanması gereken bir hastalığa yakalanmış ise,  mutlaka doktor önerisinde bir ilaç kullanmak gerekmektedir. Bu aşamada doktor; anne ve bebek için en zararsız antibiyotiği verecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken anne adayının bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmaması gerektiğidir. Bazı antibiyotikler, bebek ve anne için ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple de erken doğum, düşük ya da daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Kullanılacak olan ilacın üzerinde gebeliğe ya da bebeğe zararı olmadığını gösteren bir ibare bulunsa dahi, anne adayı ilacı doktoruna danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Her ilaç, her kişide aynı faydayı göstermediği gibi daha ciddi sorunlara da yol açabilir. Antibiyotiklerde olduğu gibi basit ağrı kesiciler alırken de mutlaka doktor önerisi ve bilgisi dahilinde ilaç kullanmaya dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.