Gebelikte Karın ve Kasık Ağrıları

Varikosel nedir?
13 Ekim 2016
Hamilelikte Şeker Hastalığı
17 Ekim 2016

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrıları

Gebelikte Karın Ve Kasık Ağrıları

Hamileliğin başlangıcında ve ilerleyen haftalarında, özellikle de doğuma yakın süreçte farklı sebeplerle anne adayında karın ve kasık ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrılar, farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden bazıları basit nedenlerken, bazıları ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Özellikle adet gecikmesi yaşayan hamile kadınlarda karın ve kasık ağrısı ilk günlerden kendini göstermektedir. Bununla beraber gebeliğin 3. Ve 4. Aylarında kasık bölgesinde keskin bir ağrı duyulabilir. Bu ağrı ayağa kalkmakla şiddetlenebilir. Bu duruma yol açan faktör ise genellikle rahmin büyümesi kaynaklı olarak rahim çevresindeki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Rahmin büyümesi kaynaklı olarak yaşanan bu ağrılar, genellikle sağ tarafta meydana gelmektedir. Nadir olarak iki tarafta da meydana gelebilir. Bununla beraber ağrıya kabızlık, şişkinlik ve gazda eşlik eder.

Hamileliğin sonlarına yaklaşıldığında, yalancı doğum ağrıları adı verilen Braxton Hicks ağrıları söz konusu olabilir. Yalancı doğum sancıları, düzensiz ve hafif şiddette gerçekleşir. Bu ağrılar dinlenmekle geçen ağrılardır. Ancak bu ağrıların şiddetlenmesi ve dinlenmekle geçmemesi durumunda mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Şiddetlenen sancılar erken doğum riskine işaret ediyor olabilir.

Doktora başvurulması gereken durumlar ise:

  • Gebelik sürecinde yaşanan hiçbir vajinal kanama normal sayılmamaktadır. Bu sebeple vajinal kanama söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.
  • Şayet karın ağrısına eşlik eden ateş, bulantı, kusma ya da idrar yaparken yanma gibi durumlar söz konusuysa ya da idrarda kan görülüyorsa enfeksiyon söz konusudur ve doktora haber verilmesi gerekmektedir.
  • Karnın üst bölümünde ağrı varsa ve bu ağrıya baş ağrısı eşlik ediyorsa, kusma ve bulanık görme söz konusu ise tansiyon yükselmesi yani gebelikte preeklampsi söz konusudur.
  • Gebelik döneminde nadir olarak pelvik yani leğen kemiklerinde ağrı söz konusu olabilir. Bu ağrı özellikle pubis adı verilen genital bölgenin tüylü olan üst kısmında hissedilmektedir. Hormonların değişmesi kaynaklı olarak eklemlerde aşırı gevşemesi sonucunda çatı kemiği ağrısı meydana gelebilir. Bu ağrılar, doğum kanalının bebek için hazırlanması kaynaklıdır.
  • Yumurtalık kisti kaynaklı ağrılar da söz konusu olabilir. Gebelik döneminde nadir olarak görülen yumurtalık kistleri, torsiyon yani yırtılma kaynaklı olabilir.
  • Unutulmaması gereken kasık ve karın ağrısının hamilelik dışında bir sebep kaynaklı da oluşabileceğidir. Buna örnek olarak: apandisit, safra kesesi iltihabı, mide ülseri sayılabilir. Bu sebeple de şiddetli ağrılarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Bu sebeple de gebelikte yaşanan kasık ve karın ağrısının altındaki sebepler mutlaka araştırılmalı ve gebelik dışında bir sebep olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.