Hamilelikte Giyinmenin Püf Noktaları

Hamilelikte Diyet Yapmanın 10 Şartı
11 Kasım 2016
Gebelik ( Hamilelik ) Testi
14 Kasım 2016

Hamilelikte Giyinmenin Püf Noktaları

Hamilelikte giyinmenin 10 püf noktası

Hamilelik dönemi ilerledikçe anne adayları yavaş yavaş giysi dolaplarını yenilemek durumundadır. Kilo aldıkça ve karın çıktıkça, eski kıyafetleri giymek imkansız hala gelebilir. Doğumdan sonra kısa sürede eski kilonuza geri dönebileceğinizi ve eski kıyafetlerinizi tekrar giyebileceğinizi unutmayın. Ancak gebelik sürecinde, kıyafet seçimi yaparken, karnınızın git gide büyüyeceğiniz ve gebelik için aldığız kıyafetlerin yalnızca kısa süreli size uyacağını bilerek bütçenizi ayırmalısınız.

Gebelik döneminde tercih edilecek kıyafetlerin kumaşının sağlığınızı olumsuz etkilememesine, sizi rahatsız hissettirmemesine ve hava almasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bununla beraber, ayakkabı tercihlerinizin kıyafetten daha önemli olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Giyeceğiniz ayakkabı dengenizi kaybetmenize yol açıyorsa ya da rahatsızsa, düşmenize ve yaralanmalara yol açabilir.  Bu sebeple de hamilelikte giyinmenin 10 püf noktasına dikkat edilmeli, gebeliğin 9 ayı boyunca bu kurallara uyulması gerektiği unutulmamalıdır.

İşte, hamilelikte giyinmenin 10 püf noktası:

  • Hamileliğiniz ilk 3 ayını tamamladınız. Peki ya pantolonlarınızın düğmesini kapatmakta siz de zorlanıyor musunuz?

Gebeliğin ilk 3 ayında, bazı anne adaylarının karnı belli dahi olmamaktadır. Bazı anne adaylarının karnı ise yavaşça belirginleşmiştir. İki durumda da ilk 3 aydan sonra kilo alımlarının artacağı bilinmelidir. Bu sebeple de ilk 3 ayın tamamlanmasından sonra, anne adayları eski pantolonlarını giymekte zorlanabilir. Bu yüzden de yeni bir alışverişe ihtiyaç duyabilir. Sıkan pantolonları giymek için kesinlikle ısrarcı olmayın. Bunun yerine rahat, beli ya da kalçaları sıkmayan konforlu pantolonları tercih edin.

Tercih edilmesi gereken hamile pantolonun bel kısmında bulunan ve karnı saran örme kumaştan imal edilmiş bandın esnek olmasına dikkat edin. Gebelik döneminde karnınız büyükçe yeni pantolonlar almaktansa, sizinle beraber büyüyebilecek pantolonlar tercih edin.

  • Seçtiğiniz kumaşlar bebeğinizin sağlığını da etkiliyor!

Yumurtlama döneminizden itibaren vücudunuzda yaşanan değişimler, sizin de hayatınızı değiştirmeniz gerektiğine aslında en büyük işaret. Beslenme düzeninizden, kıyafetlerinize, hayata bakış açınıza kadar her şeyin değiştiği bu dönemde seçtiğiniz kumaşlara da dikkat etmelisiniz. Kumaşların olabildiğince doğal olması ve kimyasal içermemesi oldukça önemli. Örnek olarak Çin malı tekstil giysileri, zararlı ve kanserojen boyalarla üretilmektedir. Bu sebeple de bu kıyafetleri giymek, sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Pamuk, keten ya da yün gibi elyaflar doğal; viskon, polyester ve polyamid gibi maddeler ise, insan yapımı olan yapay kumaşlardır. Vücudunuzu tahriş edecek ya da hava almasını önleyecek kumaşlardan uzak durmalısınız.

  • Hamilelikte yeni giysiler almak için acele etmeyin!

Gebelik için giyim sektöründe bulunan firmalar, vücudun hamileliği boyunca kıyafetler üretir. Bu sebeple de gebelikten sonra bu giysiler giyilemez.Bütçenizi, o aylık kilo ve vücut şeklinize göre olan kıyafetlere ayırmalısınız. Aksi halde, 3 aylık gebe iken, 9 aylık gebeliğiniz için alacağınız kıyafetleri hiç giymeden dolabınızda bırakabilirsiniz.

  • hamile-kiyafetKıyafet dolabınıza yeni girecek olan kıyafetlerin maximum eşleşme durumuna dikkat edin.

Mix and mach, İngilizce dilince kıyafetlerin birbirine uymasını ve kombin edilebilmesini anlatır. Gebelik için aldığınız kıyafetlerin en fazla 6 ay giyileceğini unutmayın. Bu sebeple de bütçeyi tamamen bu kısma ayırmadan mümkünse çevrenizde gebe kalmış kişilerin kıyafetlerinden de faydalanarak ya da satın aldığınız giysileri oldukça basit tutarak, gebelikte giysi problemini minimum stresle çözebilirsiniz.

Hamile kıyafetleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de normal giysilere göre daha pahalıdır. Bu sebeple de alacağınız ürünleri, diğerleri ile kombine edebilecek şekilde alın. Örnek olarak alacağınız pantolonun çok farklı renklere sahip olması, üzerine tişört ya da hamile bluzu almanızı da gerektirebilir.

  • Üst kıyafetleriniz için normal giysi mağazalarını tercih edebilirsiniz.

Bluz seçimi ise anne adayları için daha rahttır. Normal kıyafet mağazalarından da büyük beden üstler satın alınabilir. Özellikle göğüs altından başlayan ve bollaşan tunik ya da elbiseler, günü kurtarıcı ve şık olabilmektedir.  Hamile kıyafetlerinin ön kısmı, genel olarak arka tarafından daha uzundur. Göbek büyümeye başladıkça, ön taraftan kilo alınır. Bu durumda, ön parçanın normalden biraz daha uzun olması gerektiğini unutmayın.

  • Boyunuz uzun ise, geniş kesimli ya da bol paça pantolonlar; minyon tipli iseniz, bilekte biten kapri pantolonlar almayı tercih edin.

Pantolonların paçalarının bol olması, gebelik döneminde vücudun daha orantılı görünmesini sağlayacaktır. Dar pantolonlar ise bol tuniklerle kombinlenmelidir.

  • hamile-siyah-elbise-1Modern olabilmek uğruna, rahatlıktan; rahat olma uğruna da modern olmaktan taviz vermek zorunda değilsiniz.

Gebelik döneminde rahat olmak esas faktörünüz olmalıdır. Sizi rahatsız edecek kıyafetler ya da pantolonlar, gebelik döneminin rahatsız tamamlanmasına yol açacaktır. Hamilelik için kıyafet üreten firmalar, bu sebeple de kıyafetleri likralı kumaştan yapmaktadır. Likra kumaşlar, genişleyen ve esneyebilen kumaşlardır. Ancak ısıya maruz kaldıklarında bu özelliklerini kaybedebilir. Bu sebepten dolayı, kıyafetlerinizi sürekli arka arkaya giymeye özen gösterin.

  • Siyahın cazibesini aklınızdan çıkarmayın!

Siyah, her zaman her yer giyilebilir. Elbette hamile olduğunuz için her zaman siyah giyme zorunluluğunuz yok. Ancak siyah, her kıyafetle giden ve kıyafet seçiminde sorun yaratmayan bir renk olduğu için küçük aksesuarlarla bir anda şık olabilirsiniz.

  • Hamilelik döneminde tercih edilen ayakkabılar kıyafetlerden daha önemli!

Ayakkabı tercihi, hamilelik döneminde kıyafet tercihinden daha büyük ve önemli bir yer kaplamaktadır. Hamilelik döneminde ödemler ve ayak şişmeleri meydana gelebilmektedir. Bu sebeple de mutlaka ortapedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Düz tabanlı ayakkabılar (babet gibi) dengenin bozulmasına yol açabilir. Bu sebeple de yerden hafif yüksek olan ve dengeyi korumaya yardım edecek spor ayakkabılar tercih edilmelidir.

Hamilelik dönemi ilerledikçe vücudun denge merkezi değişir. Bu sebeple de anane adaylarının yürüyüşü değişebilir. Bu sebeple ayakkabı tercihi kesinlikle rahat edilen ayakkabıdan yana olmalıdır. Ayakların hava almasını sağlayacak ve ayakları sıkmayacak ayakkabılar alınmalıdır. Topuklu ya da tamamen düz tabalı ayakkabılar anne adayının dengesini kaybetmesine ve düşmesine yol açabilir.

  • İç çamaşırlarına dikkat edin!

Hamilelik döneminde iç çamaşırı için seçim yaparken çok titiz olmalısınız. Gebelik için uygun sutyenler kullanılması, memelerin hamilelikten en az deformasyonla kurtulmasını sağlayacaktır. Balensiz ve memelere baskı yapmayacak, konforlu sutyenler kullanılmalıdır.

İç çamaşırı tercihi ise mutlaka pamuklu yapılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ya da diğer enfeksiyonları kapmamak için hava alan ve rahat iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.