Çikolata kisti kısırlığa neden olur mu?

Gebelik ( Hamilelik ) Testi
14 Kasım 2016
Menopozda Cinsel Yaşam
14 Kasım 2016

Çikolata kisti kısırlığa neden olur mu?

cikolata-kisti-kisirliga-neden-olur-mu

Çikolata kisti kısırlığa neden olur mu?

Çikolata kisti, üreme çağındaki kadınların yaklaşık olaral %20’sinde görülen bir sorundur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınların ise ortalama olarak %45’inde çikolata kisti söz konusudur. Çikolata kisti direkt olarak kısırlığa yol açmasa da çeşitli durumlarda hamileliğin oluşmasına engel teşkil edebilmektedir.

Çikolata kisti nedir?

Kadınlar her ay adet döngüsü içersinde kanama yaşamaktadır. Bu adet kanamalarının oluşmasını sağlaran faktör ise rahim iç tabakası olan endometriumdur. Endometrium, yani rahim iç tabakası yumurtlama döneminden sonra olası bir gebelik için rahmi hazırlanmak adına kalınlaşır. Kalınlaşan bu tabaka olası bir gebelikte bebeğin rahme tutunmasını sağlayacaktır. Ancak yumurtlama döneminde salınan yumurta ile sperm hücresi buluşmazsa döllenme gerçekleşmez. Bu sebeple de rahim iç tabakası yani endometrium, vücuttan bir miktar kan ile beraber dışarı atılır. Bu durum, her ay adet görme olarak sağlıklı kadınlarda yaşanır.
Bilinmeyen sebeplerden ötürü, rahim iç tabakası yani endometrium, rahim dışında ve çoğunlukla yumurtalıklara yerleşim gösterebilir. Endometriumun yani rahim iç tabakasının rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucunda, adet döneminde yaşanan dökülme yani kanama alışkanlıkları devam eder. Ancak yerleştiği yer sebebiyle vücuttan dışarı atılamadığı için zamanla dökülmeler birikir ve kistik yapılar oluşur. Oluşan bu kistler yapı ve görünüm itibari ile çikolatayı andırmaktadır. Bu sebeple de bu kistlere çikolata kisti adı verilir. Çikolata kistleri bir ya da birden fazla olabilmektedir. Oluşan kistlerin büyüklüğü, sayısı ve konumları oldukça önemlidir. Şayet gebeliğin oluşmasına engel teşkil edebilecek bir alandaysa kısırlığa yol açabilmektedir. Bununla beraber yerleştiği alanda yapışıklıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple de kısırlık meydana gelebilir.

Çikolata kisti ve kısırlık arasındaki ilişki

Her çikolata kisti olan hastanın kısır olması söz konusu değildir. Ancak çikolata kisti genellikle kısırlığa yol açabilmektedir. Çeşitli durumlarda gebelik oluşsa dahi; erken doğuma, düşüklere ya da farklı sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple de tüp bebek tedavisinden önce çikolata kistinin cerrahi yöntemlerle alınması gerekebilir.  Çikolata kistinin kısırlık dışında sebep olduğu olumsuz faktörler ise:
  • Adet dönemlerinin sancılı geçmesi,
  • Adet döneminde burun kanaması,
  • Adet sancıları için ilaç kullanılmasına rağmen cevap alınamaması
  • Vücutta oluşan morluklar,
  • Bel ağrısı,
  • Yorgunluk,
  • Kansızlık,
  • Kronik pelvik ağrılar,
  • Çocuk sahibi olamama olarak sayılabilir.

Çikolata kisti tedavi edilebilir mi?

Çikolata kisti için geçerli olan en etkili çözüm; cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi olarak kistlerin çıkarılması durumunda, kistlerin yeniden nüks etmeyeceğine dair garanti söz konusu değildir. Bu aşamada vücutta mevcut olan mikro boyuttaki çikolata kistleri tespit edilemeyebilir ve yapılan operasyona rağmen yeniden çikolata kisti meydana gelebilir.
Şayet kistler herhangi bir belirtiye yol açmıyorsa ve boyutları henüz büyük değilse düzenli kontroller yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.