Hamilelikte Adet Görülür mü ?

Nst Nedir ve Hamilelikte Neden Uygulanır?
27 Ocak 2017
Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Danışmanlığın Yeri
22 Şubat 2017

Hamilelikte Adet Görülür mü ?

Hamilelikte adet görülür mü sorusu hem hali hazırda hamile olan kadınlar hem de hamileliği isteyen kadınlar tarafından en çok merak edilen soruların başında geliyor. Çünkü gebelik döneminde ortaya nadiren de olsa çıkabilen kanamalar, bir adet kanaması olarak değerlendiriliyorlar ve bu kanamaların neden kaynaklandığına, nasıl beklenmeleri gerektiğine dair kısa bir bilgilendirme yapmak gerekli.

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte annenin yumurtası ile babanın sperminin birleşmesi sonucunda bir embriyo ortaya çıkar ve gebeliğin bu şekilde başlaması ile birlikte yeni yumurta üretimi de bir son bulur. Dolayısıyla her ay tekrarlanan yumurta üretimi ve atımı süreci, yani adet süreci, sona erer ve yumurtlama yeniden başlayana kadar da bir daha ortaya çıkmaz. Bu nedenle hamilelikte adet görülür mü sorusunun net cevabının hayır olduğunu belirtmek gerekli.

Lakin hamilelikte adet görülmemesi hiç kanama olmadığı anlamına gelmemekte. Pek çok kadında gebeliğin ortaya çıkmasından sonra bir ara kanama daha meydana gelir ve bazı vakalarda bu kanamanın birden fazla olması da mümkün. Yani adet kanaması olmasa da gebelikte vajinal bir kanama olması çok yüksek ihtimal. Bu kanama henüz gebeliğinin farkında olmayan anne adaylarının gebe kalamadıklarını sanmalarına da yol açabiliyor.

Pek çok vakada tek bir kanama meydana gelmesine karşın bazen genetik yatkınlığı olanlarda birden fazla kanama oluştuğu da görülebiliyor. Eğer yakın akrabalarınızda bu kanamaların çok olduğunu biliyorsanız sizde olma olasılığı da bir hayli yüksek demektir.

Gebelikte Üstüne Görme

Gebelikte üstüne görme olarak da adlandırılan bu durum, genellikle herhangi bir sorun ya da sıkıntıya işaret etmez ancak bazen bu kanamaların bir probleme dair uyarı işaretleri olduğu da görülmektedir. Özellikle yerleşme kanaması, düşük kanaması, enfeksiyon ve yara kanaması gibi çeşitli kanamalar, zaman zaman bebeğin kaybedilme riskini beraberinde getiren rahatsızlıklara dair bir uyarı vermektedirler. Doktorunuzla görüştüğünüzde kanamanızın tam olarak hangi sebepten ortaya çıktığına dair gerekli tetkiklerin yapılması gerektiğini de kolayca öğrenebilirsiniz.

Bazen bu üstüne görme kanamaları beklenmedik anlarda gelen gebeliklerin de işaretçisi olabilmektedir. Pek çok anne adayı, normal adetinin ardından yaşadığı bu garip kanamalar sonucunda hamile olduğunu öğreniyor ve haliyle bir anda paniğe kapılabiliyor. Çünkü genellikle adet kanamasının ortadan kalkmasıyla gebeliğin başladığını biliriz ancak adet kanamasından daha farklı ve az olan bu tip kanamalar pek çok kişide telaş kaynağı olabiliyor.

Düzensiz Adet ile Karıştırılmamalı

Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar, düzensiz bir adet dönemine sahip olduklarında bunun gebeliğe dair bir işaret olabildiğini ve gebelikte üstüne görme kanamasını yaşadıklarını sanıyorlar. Halbuki düzensiz adet dönemine sahip olan kadınlarda adetler arası süre bir aydan daha kısa olabileceği gibi bazen iki aya varan adet gecikmeleri de gerçekleşebiliyor. Pek çok durumda ise esas adet gelmese bile aralarda ufak kanamalar ortaya çıkıyor.

Böylesi durumlarda hemen bir doktora görünmek ve düzensizleşmiş adetin temellerine inmek gerekiyor. Aksi taktirde gözden kaçmaması gereken kanser, kistler, miyomlar gibi rahatsızlıklar maalesef çok geç farkedileceklerdir. Jinekolog muayenesi sonucunda elde edilen verilere göre gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği, adetin gerçekten düzensiz olup olmadığı ve başka hastalıklara dair işaretler aranabilir, böylece sorunsuz bir şekilde kadın hayatına devam edebilir yahut tedavi sürecine başlayabilir.

Özetle, hamilelikte adet görmek imkansız ancak adet kanamasından biraz daha farklı renk ve kıvama sahip olan çeşitli kanamalar her zaman mümkün. Bu nedenle size özel bir inceleme için jinekoloğunuza başvurmanız gelecekteki sorunlara engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.