Hamilelik Döneminde C Vitamini

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi
24 Nisan 2017
Gebelikte Romatoid Artrit Nasıl Kontrol Edilir?
1 Mayıs 2017

Hamilelik Döneminde C Vitamini

C vitamini insan hayatının devamı için gerekli olan en önemli vitaminler arasında bulunuyor ancak hamilelikte C vitamini konusu bundan çok daha önemli. Zira anne adayları karınlarındaki bebeklerinin de gelişiminden sorumlular ve hem bebeğin gerekli besinlere erişebilmesi, hem de annenin bebeği destekleyebilecek şekilde kendi bedenine iyi bakması gerekiyor. Dolayısıyla C vitamini başta olmak üzere tüm vitamin ve mineraller, gebelik döneminde insan hayatı için hiç olmadığı kadar önemli hale geliyorlar. Hamilelikte C vitamini ve onun önemine değinmeden önce tabii ki C vitamininin temel fonksiyonlarını da bir değerlendirmek gerekli.

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, hücrelerimizde ve metabolizmamızda en sık kullanılan vitaminler arasındadır ve pek çok fonksiyonun gerçekleşebilmesi için onun varlığına gerek duyulur. Zira bu vitaminin en önemli işlevi kolajen üretimine destek olmaktır ve kolajenin neredeyse her dokumuzda bulunması, onun bedenimizi bir arada tutan madde haline getirmektedir.

Bunun yanında sinir hücrelerinin birbirleri ile iletişimlerinde kullanılan maddeler de C vitamininin varlığı sayesinde üretilmektedirler. Son dönemlerde hücrelerde enerji üretiminde C vitamininin payının olduğu da görülmüştür ve anlaşılan o ki C vitamininin vücuttaki görevine dair gün geçtikçe daha fazla bilgi ortaya çıkmaktadır.

Vücutta dolaşan oksidan maddelerin ortadan kaldırılması, bağ dokuların yeniden yapılması, yaraların iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin çalışması konusunda da oldukça etkili bir vitamin olan C vitamini, eksikliği halinde hastalıklara davetiye çıkarmaktadır ve bunun yanında skorbit adlı bir hastalığa da sebep olabilmektedir. Dolayısıyla C vitamini gebe kadınlarda olduğu kadar gebe olmayan kadınlar ve erkekler için de önemli bir besin kaynağı olmaya devam etmektedir.

Hamilelikte C Vitamini

C vitamininin gebelik döneminde anne adaylarına olan en büyük faydası, onları hastalıklardan koruması. Zira C vitamini bağışıklık sistemini ciddi anlamda desteklemektedir ve annenin dışarıdan kapabileceği mikroplara karşı bağışıklık sisteminin daha iyi mücadele etmesini sağlamaktadır. Bu sayede bebeği etkileyebilecek herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali ciddi anlamda azalmakta ve bebeğin doğumuna kadar anne rahminde güvenle kalması sağlanmaktadır.

Enerji üretiminde de ciddi bir rol üstlenen C vitamini, özellikle hamileliğin 15. haftasından sonra annelerin ihtiyaç duyacakları ciddi enerji üretimine destek olarak halsizlikleri ve yorgunlukları engellemektedir. Anne adaylarının gebelik döneminde kronik yorgunluk çekmeleri, uyku sorunları yaşamaları ve halsiz olmaları sıklıkla C vitamini eksikliği ile ilişkilendirilmektedir. Dolayısıyla bu sorunun üstesinden gelinmesi için düzenli C vitamini alımı sağlanmalıdır ve bunu taze meyve ve sebzeler tüketerek gerçekleştirmek gerekmektedir. Meyve sularında bulunan çok yüksek şeker içeriğinden dolayı günde bir bardak meyve suyundan daha fazlasının içilmesi ise kesinlikle önerilmemektedir.

C vitamini hamilelik döneminde annenin kanından bebeğe geçer ve bu işlev plasenta tarafından gerçekleştirilir. Dolayısıyla vücutta depolanamayan ve bu nedenle sürekli olarak alınması gereken C vitamini, bebeklerin kan seviyesinin yükseltilmesi için düzenli olarak tüketilmelidir. Besinlerden demirin emilebilmesi için de ciddi bir katkı sağlayan C vitamini, bu sayede gebelikte ortaya çıkabilen anemiye karşı da bir kalkan görevi görmektedir.

Hamile kadınların günde 85 miligramlık C vitamini almaları önerilmektedir ancak bunun aşılması da erken doğum riskinin artması, ishal, kramplar, böbrek taşları ve gut gibi rahatsızlıklara sebep olabildiği için sebze meyve tüketiminde bir sınırlama olması gerektiği de aşikar. Dolayısıyla anne adayları C vitamini almak istediklerinde dengeli bir beslenme rejimini takip etmeli ve her şeyin aşırısını tüketmekten kaçınmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.