Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki
4 Ocak 2018
Gebelikte Kahverengi Akıntı
8 Ocak 2018

Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler

Bir bebek sahibi olmak isteyen çiftler için bu durumun en zahmetsiz, en kısa süreli ve az maliyetli olarak gerçekleşmesi çok önemlidir. Bu sebeple de herkes doğal yolla gebelik elde edebilmek ister. Doğal yolla gebelik elde edebilmek aslında anne ve baba adayının üreme yeterliliğinin de tam olarak devam ettiğini göstermektedir. Ancak kimi zaman anne ve baba adayları doğal yolla gebelik elde edebilecek yeterliliğe sahip olsa da, bu gerçekleşemez. İşte bu tür bir durumda aslında basit önlemler almak, bazı sağlık kurallarına dikkat etmek, yumurtlama düzenini sağlamak ve yumurtlama dönemlerini takip etmek kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler

 • Folik asit alınmalı

Gebelik başlamadan, gebeliğin daha planlandığı süreçte ilk olarak akla gelmesi gereken konu folik asit alınmasıdır. Folik asit, hem anne adayının sağlığı hem bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi hem de gebeliğin seyri için hayati önem taşımaktadır. Bunun için de gebelik başladığında değil, gebelik planlandığı andan itibaren ve özellikle de gebelik başlamadan 3 ay öncesinden folik asit vitamini kullanılmaya başlanmalıdır. Ancak bunun için öncelikle doktora başvurulmalı, tüm tahliller yaptırılmalı ve doktorun önerisiyle folik asite başlanmalıdır.

 • Yumurtlama günleri takip edilmeli

yumurta-yetmezligi

Doğal yolla gebeliğin gerçekleşebilmesi için öncelikle korumasız cinsel ilişkiye girilen gün içinde yumurta ve spermin buluşabilmesi, döllenme olması gerekir. Bunun için de korumasız cinsel ilişki ile kadının vajinasına dökülen spermlerin kadının yumurtası ile karşılaşması, kadının yumurtlamış olması, bu cinsel ilişkinin tam da kadının yumurtlama dönemine denk gelmiş olması gerekir. İşte bu sebeple gebe kalmak isteyen kadının yumurtlama dönemini bilmesi, takip etmesi ve yumurtlama zamanına yakın günlerde ilişkiye girmesi önemlidir. Genellikle bir sonraki adet dönemi başlamadan 14 gün öncesinde yumurtlama gerçekleşir. Bu sebeple anne olmak isteyen kadınlar, yumurtlama dönemini takip edip yumurtlama başlamadan bir hafta öncesinden başlayarak 10 – 12 gün boyunca 2 günde bir düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşarsa doğal yolla gebe kalma şansını artırabilir.

 • 1 yıl korumasız cinsel ilişki olmalı

dogumdan-sonra-cinsel-iliski-1

Gebelik isteyen kadınların birkaç ay içinde hemen sorunsuz bir şekilde gebe kalabildiği durumlar çok da sık yaşanmaz. Genellikle belli bir süre düzenli olarak korumasız cinsel ilişki gerekir. Bu bağlamda doğal yolla gebelik elde etmek isteyen 35 yaşın altındaki kadınların yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindeki kadınlarınsa yaklaşık 6 ay boyunca düzenli aralıklarla, 2 – 3 günde bir korumasız cinsel ilişkiye girmeleri önerilir. Gebeliğe engel bir durum yoksa bu süreler içinde doğal yolla gebelik gerçekleşecektir. Bu süreler içinde gebelik olmaması durumunda ise vakit kaybetmeden doktora başvurmak, gerekli tedavi yolları ve önlemlerle ilgili görüşmek en doğrusu olacaktır.

 • Kilo kontrolü sağlanmalı

Gebe kalabilmek ve özellikle de gebeliği sağlıklı bir şekilde devam ettirip sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için anne adayının kilosu çok önemlidir. Öncelikle çok zayıf ya da çok kilolu olan kadınlarda hormonların dengesiz salgılanması, fiziksel sağlığın tam olarak yerinde olamaması sebebiyle doğal yolla gebe kalabilmek çok düşük bir ihtimaldir. Özellikle de aşırı kilolu kadınlar gebe kalabilseler de gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde devam edebilme ihtimali düşüktür. Bu bağlamda gebelik isteyen kadınların boylarına göre ideal ağırlığa ulaşıp ardından gebe kalmaya çalışmaları daha doğru bir yaklaşım olur.

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı

sigara

Hem sigara hem de alkol, kesinlikle sağlıklı bir bireyde bulunmaması gereken alışkanlıklardır. Özellikle de sigara bağımlılığı erkeklerin ve kadınların üreme yeterliliklerine ciddi zararlar vermektedir. Sigara kullanan kadınların doğal yolla gebe kalabilmesi çok zor olmakla birlikte, sigarayı bırakmadan gebe kalıp gebelikte de sigara içmek durumunda gebelik kayıpları, bebekte gelişme geriliği gibi çok sayıda risk söz konusu olabilmektedir. Bu bağlamda gebe kaldıktan sonra değil, bebek istediğine karar verdiği andan itibaren anne adayları sigara ve alkolden uzak durmalı, gebelikte de asla almamalıdır.

Gebelik öncesinde hazırlık için alınması gereken 15 önlem

hamilelik

 • Hamile kaldıktan sonra değil hamilelik planlandığı dönemde doktora gidilmeli ve tüm tahliller yaptırılmalı, doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.
 • Gebelik planlayan her çift; bebekte nöral tüp defekti denilen anomalilerin önlenmesi için gebe kalmadan önce doktor kontrolünde folik asit vitamini kullanmaya başlamalıdır.
 • Doğal yolla hamile kalmayı kolaylaştırmak için yumurtlama günlerine yakın günlerde korumasız cinsel ilişkiye girilmelidir.
 • Doğal yolla elde edilen gebeliklerde hamile kalma zamanının tam olarak belirlenmesi mümkün olmadığından her an hamile kalma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bağlamda gebeliğe zarar verebilecek ilaçlar ya da doktorun bilgisi olmadan her hangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
 • Yine tam olarak ne zaman gebe kalınamayacağı bilinmediğinden bu süreçte röntgen (radyasyon) alanlarından uzak durulmalıdır.
 • Sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan çiftler ve özellikle de anne adayları gebelik başladığında değil, gebeliğe hazırlık ve gebelik döneminde bu alışkanlıkları bırakmalılar.
 • Yeni evli bir çiftler ve özellikle de 35 yaşın altındakiler 1 yıllık bir korumasız cinsel ilişki dönemi yaşamadan “gebe kalamama” endişesine girmemelidir. Zira bundan kaynaklı kaygı ve stres de gebe kalmayı zorlaştırabilir.
 • Düzenli, korumasız cinsel ilişki için ideal sıklık haftada 2, en fazla 3’tür. Her gün gibi çok sık ya da haftada 1 gibi seyrek ilişkiler gebe kalmayı zorlaştırabilir.
 • Gebeliğe hazırlık sürecinde düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak anne adayının kendini hem fiziksel hem psikolojik olarak iyi hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte gebelikten önce bu tür aktivitelerde bulunmak gebelik döneminde de anne adayının egzersizlere devam edebilmesini kolaylaştırır. Bu sayede dengesiz ve aşırı kilo alımı önlenebilir.
 • Aşırı kilolu olan anne adayları gebeliğe hazırlık döneminde bir diyetisyen yardımıyla kilolarından kurtulmalı, daha sağlıklı bir vücut ile gebe kalmalıdır. Bu sayede hem gebe kalması kolaylaşacak hem de daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirecektir.
 • 35 yaşın üzerindeki anne adayları, gebe kalma hazırlıklarından önce hamile kalma potansiyelinin, yani yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi için bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu sayede gerekirse birtakım tedaviler uygulanarak daha sağlıklı ve kolay gebe kalabilmek mümkün olabilir.
 • Gebelik öncesinde hipertansiyon, diyabet, guatr, anemi veya başka bir sistemik hastalığı olan anne adayları, bunlarla ilgili doktora tekrar başvurmalı ve hem gebeliğe hazırlık döneminde hem de gebelik süresince planlanacak tedavileri görüşmelidir. Zira bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları gebelik sürecine uygun olmadığı için değiştirilebilir.
 • Hayatın her anında önemli olan, dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı gebeliğe hazırlık ve gebelik döneminde çok daha fazla önem taşır. Bu bağlamda hamileliğe mümkün olduğunca normal bir kiloda başlayabilmek ve gebelik sürecini en sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için doktor kontrolünde yeni bir beslenme programı uygulanmalıdır. Zira aşırı kalori alımı sonrasında gelişecek obezite, gebelik döneminde pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirecektir.
 • Gebe kalmak, kadının hormonsal dengesiyle yakından ilgili olduğundan ve hormon salgılanması olayı da kişinin fiziksel sağlığı kadar zihinsel, duygusal sağlığına da bağlı olduğundan gebeliğe hazırlık döneminden başlayarak stres, sıkıntı, depresyon yaratan durumlardan olabildiğince kaçınmak en doğrusu olacaktır.
 • Gebeliğe hazırlık süreci ve gebelik dönemi hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek gebeliğin çok daha sağlıklı seyretmesine yardımcı olacağı için uzmanların bu konudaki öneri ve uyarıları takip edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.