Gebelikte Kahverengi Akıntı

Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler
5 Ocak 2018
Gebelikte Sarılık Belirtileri ve Nedenleri
8 Ocak 2018

Gebelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelik dönemi kendi içinde pek çok semptomu, belirtiyi içinde barındıran bir süreçtir. Gebelikte yaşanan, hissedilen pek çok durum, olay mutlaka anlamlı bir şeylerin işaretidir. Normal dışı olarak gelişen her bir durumda anne adayları kesinlikle dikkatli olmalı ve doktora başvurmalıdır. Hamilelik döneminde yaşanan sorunlar ya da sıra dışı durumlardan birisi de kahverengi akıntı gelmesidir. Anne adayları özellikle ilk gebeliklerinde kırmızı, kahverengi, pembemsi her akıntıda endişelenmekte ve doktora danışmaktalar. Aslında hamilelikte zaman zaman görülebilen kahverengi akıntı, bazen önemsenmese de çoğu zaman ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı, leke gelmesi, birçok hamile kadının karşılaştığı sorunlu durumlar arasında yer alır. Gebelikte kahverengi akıntı gelmesi çoğunlukla önemli bir sorun olabileceğini gösterirken, nadiren tehlike arz etmeyen bir durumdan kaynaklanabiliyor. Anne adayı kahverengi akıntının neden kaynaklandığını, bir sorun olup olmadığını kendisi bilemeyeceği için kesinlikle doktora başvurmalıdır. Bu akıntının sebebi araştırılmalı, bir çözüm yolu bulunmaya çalışılmalıdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkabilir, hatta gebelik kayıpları bile yaşanabileceği bir durumun habercisi olabilir.

Gebelikte kahverengi akıntı neden olur?

hamilelik-1

Gebeliğin başından itibaren anne adayı; hormonsal, fiziksel, psikolojik değişiklikler yaşamaktadır. Özellikle gebelik döneminde kadın vücudunda yaşanan hormonsal değişiklikler kendini farklı semptomlarla göstermeye başlar. Bu belirtiler genellikle ilk ay içinde ortaya çıkarken bazı vakalarda ilerleyen dönemlerde de görülebilir.  Gebelik dönemindeki hormonsal değişimlere vücudun verdiği tepki kimi zaman kırmızı, pembe ya da kahverengi lekeler şeklinde kendisini gösterir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; hormonsal nedenler

Gebelik dönemi içinde kahverengi akıntı gelmesinin en önemli sebepleri arasında östrojen hormonunun salgılanması yer almaktadır. Bu süreçte östrojen hormonundan kaynaklanan akıntılar açık renkte ya da koyu kıvamda olmaktadır. Bu akıntılar aslında gebeliğin rutin gidişinde vardır ve gebelikte herhangi bir sıkıntıya neden olmaz. Ancak kahverengi akıntının kötü kokulu olması, idrar yapma sırasında ağrı hissedilmesi gibi durumlarda vajinal ve genital organda sistit gibi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Fakat gebelikte en tehlikeli akıntılar, kırmızı renkte görülen, kanama şeklinde olan akıntılardır. Gebelik döneminde yaşanan akıntılar genellikle düşük gebeliklere işaret edebileceği için endişe yaratırlar. Bu akıntıların sürekli olarak meydana gelmesi ve özellikle de kırmızı renkte olması düşük gebelik riskini daha güçlü hale getirir. Gebelikte kırmızı renkte meydana gelen kanamalarda belirgin bir yoğunlaşma, daha sık görülme ve pıhtılar oluşmaya başlanması yüksek ihtimalle düşük gerçekleştiğine işarettir. Bu sebeple de böyle bir durumda ilk olarak kadın doğum uzmanına danışmakta fayda var.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; vajinal enfeksiyonlar

hamilelik

Gebelik döneminde anne adayının genital organları normal dönemden çok daha fazla hassastır ve yaşanabilecek her türlü enfeksiyon gebelikte çok daha fazla önem taşır. Gebelikte kahverengi akıntı gelmesinin nedenlerinden birisi de vajinada meydana gelen enfeksiyonlardır.  Bu dönemde çeşitli virüsler ve vajina  bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar, gebelik döneminde kahverengi akıntının nedenleri arasında yer almaktadır.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; dış gebelik

Normal bir gebelikte sperm ve yumurta hücresi birleşir, döllenme oluşur ve embriyo rahim duvarına yerleşir, gebelik meydana gelir. Ancak dış gebelikte, sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi sonucunda oluşan embriyo, gebeliğin rahim içi dışında farklı bir yere yerleşmesidir. Normal bir gebelikte embriyonun yerleşmesi gereken doğal yer, rahmin içidir. Fakat bazı gebeliklerde çeşitli sebeplerle fallop tüplerine ya da farklı alanlara yerleşen embriyolar sonucunda dış gebelik durumu meydana gelir. Bu şekilde oluşan dış gebelik beraberinde kahverengi akıntıları ve kırmızı renkte meydana gelen kanamaları ortaya çıkarabilir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; cinsel ilişki

dogumdan-sonra-cinsel-iliski-1

Diğer tüm faktörlerin normal seyrettiği bir gebelikte cinsel ilişki yaşanması her hangi bir soruna sebep olmaz. Ancak bazı gebeliklerde cinsel ilişki yaşamak ciddi risk durumlarını da beraberinde getirebilir. Hamilelik döneminde düşük oluşmasını önleyebilmek için hamileliğin başından itibaren bir kadın doğum uzmanından yardım almalıdır. Bu süreçte kadın doğum uzmanı düzenli olarak rahmi kontrol etmeli ve cinsel ilişkinin riskli bir duruma sebep olup olmayacağı hakkında anne adayına bilgi vermelidir. Özellikle de riskli bir durum saptanırsa bebeğin ve annenin sağlığı açısından gebelik, haftalık ya da aylık periyotlarla takip edilmelidir. Sorun varsa, cinsel ilişki gebelik boyunca yasaklanabilir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; ruhsal problemler

Hamilelik dönemi, kadını hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok fazla etkilemektedir. Özellikle de değişen hormonsal dengeler; ruhsal değişimlere, sıkıntı stres gibi durumlara sebep olurken bundan kaynaklı olarak da kahverengi akıntının meydana gelmesine sebep olabilir. Bu durumun nedeni vücuttaki endometriyal hücrelerin değişim süresinin uzaması ve kandaki renk değişimine neden olan oksitlenme sorunudur. Bu bakımdan ruhsal sorunlardan dolayı da gebelikte kahverengi akıntı görülebilir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; kilo alıp vermek

Gebelikte 9 aylık süre boyunca anne adayları ortalama 10- 15 kilo alır. Alınan bu kilolar gebeliğin normal seyrinde gerçekleşir. Ancak kısa süre içinde çok aşırı kilo almak ya da tam tersi olarak kilo vermek bazı sorunlara yol açabilir. Böyle bir durumda kadın, kahverengi akıntı yaşayabilir ve bu durumda yine doktora başvurmak gerekir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; kullanılan ilaçların yan etkisi

tup-bebek-ilaclari

Gebelikte her hangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktora danışmak, doktorun reçete etmediği bir ilacı da kullanmamak gerekir. Sadece gebelikte değil, gebelik öncesinde kullanılan doğum kontrol ilaçları ya da doktor tarafından kullanılması önerilen bir takım ilaçlar da gebelikte yan etki gösterebilmektedir. İşte bu yan etkilerden birisi de hamilelik döneminde kahverengi akıntı şeklinde görülebilir.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; menopoz

Gebelik döneminde yaşanan kahverengi akıntıların sebeplerinden birisi kadının menopoza girmek üzere olmasıdır. Menopoza girmeden hemen önceki gebeliklerde pek çok farklı sorun ve akıntılar yaşanır. Bu bakımdan da ileri yaşlarda gebelik daha zor olur.

Gebelikte kahverengi akıntıya sebep olarak; hastalıklar

 • Rahim ağzı kanseri,
 • Serviks kanseri,
 • Vajinada meydana gelen iltihaplanmalar ve yara oluşumu,
 • Klamidya (enfeksiyonlara yol açan mikroorganizma, cinsel yolla bulaşır),
 • Pelvis iltihabı,
 • Sistit,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Rahim ağzında meydana gelen yaralar şeklinde sıralanabilir.

Hamilelik döneminde kahverengi akıntı ne kadar sürer?

Gebeliğin başında kahverengi lekelenmenin olması, genel olarak hamilelik sürecinin yeni başladığı ve gebeliğin rahme tutunabildiği anlamına gelebilmektedir. Gebelik sürecindeki bu kahverengi akıntı, gebelik başladığı andan itibaren 5 – 6 gün kadar sürmektedir. Zira döllenen yumurta rahme tutunmaya çalışırken böyle akıntıların yaşanması normal karşılanır. Gebeliğin başında görülen bu akıntılar korkulacak bir durum teşkil etmez. Ancak kahverengi akıntıların gebeliğin ilerleyen zamanlarında olması, uzun sürmesi, kötü kokulu olması ve yoğun olması ya da kadının hamile olmaması yukarıda sayılan bazı hastalıkların sonucu olabilir.  Bu konuda en doğru tespit doktor tarafından yapılacaktır.

2 Comments

 1. Bahar dedi ki:

  Merhabalar ben aşılama oldum bugün 19 günüm fakat kahverengi leke geliyor ara hiç gebelik testi yapmadım yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 2. Dilek dedi ki:

  Kahverengi açık renkte bir akıntım var acaba hamilemiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.